Eucharystii przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w koncelebrze z bp. Romualdem Kamińskim, ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej, bp. Markiem Solarczykiem, ordynariuszem radomskim i bp. Jackiem Grzybowskim, biskupem pomocniczym diecezji warszawsko-praskiej oraz kapłanami.
We wprowadzeniu do liturgii bp Kamiński zwrócił uwagę, że zakończenie diecezjalnego Synodu Młodych jest owocem Synodu Biskupów, który odbył się w październiku 2018 r. w Rzymie, a jednym z delegatów KEP był bp Marek Solarczyk. – Dzisiaj kończymy prace podstawowe. Chcemy dziękować Bogu i prosić za przyczyną Matki Najświętszej oraz bliskich nam świętych o pomoc w mądrym i owocnym towarzyszeniu młodym na drodze ich powołania – zaznaczył ordynariusz warszawsko-praski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Kazanie wygłosił bp Solarczyk, który w czasie inauguracji Synodu Młodych pełnił posługę biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej. Hierarcha nawiązał do czytań mszalnych z uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, mówiących o przybyciu Syna Człowieczego i Jego panowaniu, które nie przemija oraz fragmentu Apokalipsy św. Jana o Królu i Jego królewskiej godności. – Te refleksje skupiają się w haśle Synodu Młodych: „On żyje i chce, abyś i ty żył”. Są związane z adhortacją papieża Franciszka „Christus vivit” – przypomniał ordyanriusz radomski i dodał, że dzisiaj skupiają się tajemnice królowania Chrystusa z tajemnicami młodych.
Biskup przytoczył z Ewangelii wg św. Jana dialog Jezusa z Piłatem na temat królewskiej godności Chrystusa. – Jezus składa wobec Piłata świadectwo, że Jego Królestwo nie jest z tego świata. Czy ten dialog nie nawiązuje również do postaci Szawła, którą przywołuje papież Franciszek w swoim orędziu na 36. Światowy Dzień Młodzieży – pytał bp Solarczyk. Dodał, że Szaweł też stanął wobec tajemnicy Chrystusa, kiedy On zadał mi pytanie: Dlaczego Mnie prześladujesz?
- Oto dokonuje się wyjątkowa tajemnica, która nie dokonała się w Piłacie. Chrystus czyni Szawła świadkiem swojego orędzia – wskazał kaznodzieja. Bp Solarczyk podkreślił, że historia i droga każdego młodego człowieka jest indywidualna i niepowtarzalna. – Jesteśmy tu dlatego, bo spotkaliśmy Chrystusa i chcemy, aby towarzyszyła nam wrażliwość i troska o to, by młody człowiek zobaczył, że Jezus żyje. To jest nasze pragnienie, aby rzeczywiście to, co stało się udziałem Szawła, gdy po imieniu Jezus do niego przemówił – dokonywało się w sercu człowieka. Jest to tajemnica otwarcia i przyjęcia bliskości tego Życia – zaznaczył hierarcha.
Reklama
Bp Solarczyk podkreślił również, ze ważne jest, aby młody człowiek nie zniechęcił się jak Piłat, ale by dokonał się w nim cud przemiany. – Stańcie się gotowymi, aby być świadkami Jezusa i oczekujcie na kolejne tajemnicze interwencje Boga – prosił kaznodzieja. Biskup zwrócił uwagę na wielką rolę duszpasterzy młodzieży, katechetów oraz opiekunów wspólnot w pomaganiu młodzieży w spotkaniu Boga, który żyje.
Hierarcha przytoczył także słowa bł. Carlo Acutisa, do których odwołał się w adhortacji „Christus vivit” papież Franciszek, i podkreślił, że każdy z nas jest oryginalny i ważne, aby nigdy nie stać się kopią innych.
- Niech słowa papieża Franciszka pomagają przyjąć i doświadczyć Bożej miłości oraz przyjąć Jego Królestwo. Bądźcie Jego świadkami dla innych – zachęcał bp Solarczyk.
W czasie Mszy św. dwudziestu jeden kandydatów na członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży diecezji warszawsko-praskiej złożyło swoje przyrzeczenia, a bp R. Kamiński podpisał dekret zatwierdzający dokument końcowy Synodu Młodych.
Przemawiając na zakończenie liturgii kard. Kazimierz Nycz powiedział, że wszyscy dzisiaj mamy problem z głoszeniem Ewangelii młodemu pokoleniu. – To kwestia sposobu dotarcia z niezmienną Ewangelią do młodych. Jest to problem biskupów, księży, rodziców, ale i was, młodych – wskazał metropolita warszawski i dodał, że w. Paweł pod Damaszkiem po ludzku był przegrany i nie miał żadnych szans. Ale miał po swojej stronie spotkanie z Jezusem. Dzięki temu po latach Damaszek stał się prawdziwie chrześcijański miastem.
- Jeśli jest z nami Jezus, potrafimy mocną wiarą i świadectwem znaleźć sposób głoszenia Ewangelii. Jeżeli Chrystus i Jego Ewangelia nie będzie dzisiaj obecna w Internecie, to Chrystus nie będzie obecny we współczesnym świecie – zaapelował kard. Nycz o wyjaśnił, że chodzi o to, by Internet stał się kreatywnym miejscem dla młodych i by w ten sposób obecna była Ewangelia w świecie. – Stanie się tak, gdy wy ją tam zaniesiecie – podkreślił kard. Nycz.