Reklama

Z Polski

Niedziela Ogólnopolska 32/2004

Adam Wojnar

Podczas otwarcia Kapituły

Podczas otwarcia Kapituły

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Festiwal w Kodniu

Reklama

W Kodniu n. Bugiem przy sanktuarium Matki Bożej Królowej Podlasia, gdzie posługują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, w dniach od 23 do 25 lipca br. odbył się czwarty z kolei Festiwal Życia, zorganizowany z inicjatywy o. Ryszarda Sierańskiego i Wspólnoty Dobrego Pasterza (zajmującej się niesieniem pomocy zagubionym młodym ludziom) i przy pomocy Przyjaciół oraz Misjonarzy Oblatów.
W Festiwalu brało udział kilku młodych ludzi z Turkmenistanu i Białorusi, kilkadziesiąt osób z Ukrainy i ponad dwieście osób z Polski.
Celem tego spotkania było zachęcenie i inspirowanie młodych ludzi do życia w bliskiej relacji z Jezusem. Dlatego tegoroczny Festiwal odbył się pod hasłem: Naśladować Chrystusa.
Pierwszy dzień był poświęcony naśladowaniu Chrystusa w życiu kapłańskim i zakonnym (dającym świadectwo swego powołania był o. Kazimierz Tyberski - oblat, kapelan zakładu karnego w Iławie). W drugim dniu ukazywano sposób naśladowania Chrystusa w życiu małżeńskim. Ostatniego dnia s. Anna, pracująca wśród prostytutek, ukazywała sposób naśladowania Chrystusa przez służbę drugiemu człowiekowi.
Każdego dnia wieczorem odbywały się koncerty młodzieżowych zespołów chrześcijańskich.
Podczas Festiwalu Życia z młodzieżą spotkał się asystent generalny Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej - o. Ryszard Szmydki z Rzymu i prowincjał Polskiej Prowincji Zgromadzenia - o. Teodor Jochem z Poznania.

O. Adam Grabiec,
Oblat Maryi Niepokalanej

List Prymasa Polski na 60. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

„Naród musi zachować pamięć o dziejach, a na straży tej pamięci chce stać Kościół” - przekonanie to wyraził Prymas Polski w okolicznościowym liście wydanym z okazji 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Kard. Józef Glemp zachęca w nim, aby na to historyczne wydarzenie spojrzeć w perspektywie wiary i podejmować „zadania nakreślone przez Opatrzność”.
„Wspominając Powstanie Warszawskie, myślimy nie tylko o klęsce, ale także o wspaniałych świadectwach jedności i miłości bliźniego, o ufnej modlitwie, która krzepiła zalęknione serca” - pisze w liście Prymas Polski.
Wyraził on przeświadczenie, że „z ofiary Powstania rodziła się Wielka Nowenna i Tysiąclecie Chrztu Polski”. Swe korzenie w tej ofierze ma również - według kard. Glempa - „Solidarność” i wybór Polaka na Stolicę Piotrową.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kapituła Generalna Zakonu Dominikanów

28 lipca w Krakowie rozpoczęła się 128. Kapituła Generalna Dominikanów. W długiej, prawie 800-letniej historii zakonu, Kapituła po raz pierwszy odbywa się w Polsce. Bierze w niej udział 64 definitorów, delegatów prowincji i wikariatów Zakonu Dominikanów z całego świata. Delegaci obradują w trzech językach, pracując w wybranych przez siebie komisjach: kaznodziejskiej, życia intelektualnego, powołaniowej, komisji zajmującej się formacją braci przed wieczystymi ślubami, komisji ekonomicznej i dotyczącej życia wspólnotowego.
Kapitułę rozpoczęła uroczysta Msza św. do Ducha Świętego. Gościem Kapituły był metropolita krakowski - kard. Franciszek Macharski.
„Kapituła pomaga generałowi w sprawowaniu urzędu, a jej akta to wytyczne, które będą realizowane przez najbliższe trzy lata. Ale Kapituła to także wielkie świętowanie” - mówił podczas konferencji prasowej na rozpoczęcie Kapituły o. Carlos Azpiroz Costa - generał Zakonu Dominikanów, wybrany w 2003 r. na 10-letnią kadencję. Oprócz spraw dotyczących życia zakonnego, Kapituła zajmie się wyzwaniami, przed którymi staje dzisiaj świat, jak: ubóstwo, konflikty zbrojne, obecność chrześcijan w krajach niechrześcijańskich.
Kapituła zakończy się 17 sierpnia uroczystą Mszą św. przy konfesji św. Jacka w bazylice Świętej Trójcy w Krakowie. Wtedy też młodzi zakonnicy złożą śluby zakonne. Przebieg Kapituły można śledzić na specjalnej stronie internetowej: www.krakow2004.org

TAJ

Spotkanie młodych w Wadowicach

Do 30 lipca trwało w Wadowicach 5-dniowe Międzynarodowe Spotkanie Młodych, które rozpoczęło się Mszą św. odprawioną w namiocie na Górce pod przewodnictwem bp. Jana Szkodonia. Hasło Spotkania: Chcemy zobaczyć Jezusa zostało zaczerpnięte z tegorocznego listu Ojca Świętego, przygotowującego do przyszłorocznego Światowego Dnia Młodzieży w Kolonii.
Od 2000 r. Wspólnota Emmanuel, zawsze pod koniec lipca, zaprasza młodych z całej Polski i z krajów Europy Wschodniej do Wadowic, by móc się spotkać w mieście, w którym urodził się i wzrastał Karol Wojtyła. „Wadowice są tym miejscem szczególnym, do którego po raz kolejny przybywają młodzi - powiedział Janusz Parasiewicz, jeden z organizatorów wadowickiego spotkania. - Przybywają, aby wspólnie wielbić Boga i doświadczać bogactwa Kościoła”...
W wadowickim Spotkaniu uczestniczyli także bracia ze Wschodu - prawosławni i grekokatolicy, gdyż Spotkanie Młodych jest miejscem nie tylko modlitwy, ale dialogu i poznawania różnorodności Kościoła.
„Nie istnieją granice dla Kościoła, dla Jezusa” - powiedział jeden z uczestników Spotkania.
Obok Eucharystii, konferencji, katechez, warsztatów, prezentowania świadectw, wadowickie Spotkanie Młodych jest także spotkaniem z kulturą i sztuką.

Roman Stachowski

Tydzień w Polsce

Sejm przyjął przez aklamację uchwałę w 60. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Ogłosił rok 2004 Rokiem Pamięci Powstania Warszawskiego.

Kapral Marcin Rutkowski z I Brygady Artylerii w Węgorzewie zginął, a 8 innych polskich żołnierzy zostało rannych w wybuchu zdalnie sterowanych pocisków na północny wschód od Hilli w okolicach miejscowości Madlul w Iraku (stan rannych żołnierzy jest stabilny).

Ambasador Turcji w Polsce odmówił udzielenia wizy tureckiej katolickiemu kapłanowi, ks. Tadeuszowi Isakowiczowi-Zaleskiemu, duszpasterzowi Ormian w Polsce. Jest to najprawdopodobniej odpowiedź władz tureckich na ustawienie z jego inicjatywy w Krakowie chaczkaru (ormiańskiego krzyża kamiennego) poświęconego ofiarom ludobójstwa 1,5 mln Ormian w Turcji w 1915 r.

Ponad 500 osób z Polski, Ukrainy i Rosji uczestniczyło w Spotkaniu Młodych - Wadowice 2004, zorganizowanym pod hasłem: Chcemy zobaczyć Jezusa przez wspólnotę Emmanuel. = Ewa Kusz została wybrana na przewodniczącą Światowej Konferencji Instytutów Świeckich. Wyboru dokonano podczas zebrania plenarnego Konferencji w Częstochowie.

Janusz Lewandowski (PO) został wybrany na przewodniczącego jednej z najbardziej prestiżowych komisji Parlamentu Europejskiego - budżetowej. dwóch innych Polaków zasiadło w ścisłym kierownictwie parlamentarnych komisji: Marcin Libicki (PiS) został przewodniczącym komisji petycji PE, a Janusz Wojciechowski (PSL) - wiceprzewodniczącym komisji rolnej (ma wpływ na decyzje dotyczące dotacji dla rolnictwa oraz na rozwój terenów wiejskich; kwoty wydawane na ten cel w UE stanowią blisko połowę unijnego budżetu, czyli ponad 40 mld euro). Wśród 14 wiceprzewodniczących PE są m.in. Janusz Onyszkiewicz (UW) i Jacek Saryusz-Wolski (PO).

Śledztwo w sprawie sfałszowania ustawy o RTV przez usunięcie z niej słynnego zwrotu „lub czasopisma” - będzie wznowione. Prokuratura Krajowa uchyliła decyzję Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie o umorzeniu śledztwa i nakazała postawienie zarzutów prawnikom KRRiT i Ministerstwa Kultury: Janinie Sokołowskiej, Iwonie Galińskiej i Tomaszowi Łopackiemu. Prokuratura Apelacyjna w Warszawie umorzyła śledztwo, uznając, że „nie udało się wykryć sprawców”, choć podczas przesłuchań sejmowej komisji śledczej ustalono, że słowa „zniknęły” podczas pracy prawników KRRiT i Ministerstwa Kultury.

IPN podjął wreszcie decyzję o wszczęciu śledztwa katyńskiego. Mord w Katyniu jest określany jako zbrodnia komunistyczna i zarazem zbrodnia przeciwko ludzkości. Prezes IPN - prof. Leon Kieres uda się do Moskwy na rozmowy na temat śledztwa.

Do Polski zostały sprowadzone ze Stanów Zjednoczonych prochy gen. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcy Powstania Warszawskiego, oraz jego małżonki Walerii Chruściel. Urny z prochami złożone zostały w Panteonie Żołnierzy Polski Walczącej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

GUS podał, że w czerwcu br. bezrobocie w Polsce spadło zaledwie o 0,1 pkt. proc.; w kraju wciąż jest ponad 3 mln bezrobotnych.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy
Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena. Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę. W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych. Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej. W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena. Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.
CZYTAJ DALEJ

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

2025-05-19 20:01

[ TEMATY ]

cud Eucharystyczny

Indie

Karol Porwich

Na 31 maja zaplanowane jest ogłoszenie uznania przez Stolicę Apostolską cudu eucharystycznego, do jakiego doszło w Indiach. 15 listopada 2013 roku w czasie porannej Mszy św., odprawianej przez ks. Thomasa Pathickala w kościele Chrystusa Króla w Vilakkannur, w stanie Kerala, na konsekrowanej hostii pojawiła się twarz Jezusa Chrystusa.

O watykańskim uznaniu cudu poinformował 9 maja abp Joseph Pamplany, metropolita Tellicherry obrządku syromalabarskiego. Uroczyste ogłoszenie tej decyzji nastąpi w kościele w Vilakkannur podczas Mszy odprawianej przez nuncjusza apostolskiego w Indiach abp. Leopoldo Girellego.
CZYTAJ DALEJ

Włochy/ Meloni: Leon XIV potwierdził gotowość udostępnienia Watykanu na rozmowy ws. Ukrainy

2025-05-20 22:43

[ TEMATY ]

Włochy

Papież Leon XIV

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Premier Włoch Giorgia Meloni podczas telefonicznej rozmowy z papieżem Leonem XIV otrzymała potwierdzenie, że gotów jest on udostępnić Watykan na rozmowy w sprawie pokoju na Ukrainie - poinformowała kancelaria szefowej rządu we wtorek.

W wydanym komunikacie kancelaria włoskiej premier relacjonując jej rozmowę z papieżem, wyjaśniła, że jej tematem były następne kroki na rzecz budowy sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję