Reklama

Przez Maryję do Boga

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W roku 150-lecia ogłoszenia przez papieża Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, została wydana książka o. Henryka Ćmiela OSPPE Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie. Z Maryją w służbie zbawienia. Autor wskazuje na miejsce Matki Bożej w Kościele i historii zbawienia oraz na duchowość i nauczanie Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika, który prowadzi wiernych drogą maryjnego zawierzenia Bogu.
Okładkę publikacji stanowi fotografia obrazu z symbolicznym przedstawieniem Matki Bożej jako „Stolicy Mądrości” z klasztoru na Jasnej Górze, gdzie od wieków płynie modlitwa do Boga przez wstawiennictwo Matki Bożej Jasnogórskiej. Jednocześnie zapowiada tematykę rozdziałów: Maryja w pełni czasu, Prorocki wymiar w życiu Maryi i Chwała Maryi. Poznajemy więc ziemskie życie Maryi, Jej wiarę, Boże powołanie, Jej „tak” podczas Zwiastowania, towarzyszenie Jezusowi w czasie głoszenia Dobrej Nowiny, aż po Jego Drogę Krzyżową, Ukrzyżowanie i Zmartwychwstanie. Matka Jezusa staje się obrazem pielgrzymującego Kościoła, u początków którego była. „Prosty Bóg - Bóg prostych”: ta tajemnica w wyjątkowy sposób zabłysnęła w życiu Maryi - tak obrazowo ujmuje autor posłannictwo Matki Bożej.
Znane maryjne modlitwy: Zdrowaś Maryjo, Bogurodzica, Magnificat, również Anioł Pański, o którym przypominają bijące w świątyniach dzwony, są odzwierciedleniem obecności Matki Bożej w Kościele, Jej wstawiennictwa, naśladowania Maryi zawierzenia Bogu. Sławiona wieloma wezwaniami, choćby z Litanii loretańskiej, powiedziała „tak” Bogu Ojcu, Synowi i Duchowi Świętemu, prowadząc lud Boży drogą Zbawiciela.
Święta Matki Bożej, Jej obrazy, figury, a przede wszystkim kaplice i sanktuaria - rozbrzmiewające modlitwami wiernych - stają się szkołą drogi Maryi do Boga. Gdy chcemy wiedzieć, jak naśladować Matkę Bożą, wczytajmy się w karty omawianej książki, gdzie znajdziemy wskazówkę kard. Leona Józefa Suenensa: „Miłować Maryję sercem Jezusa. - Miłować Jezusa sercem Maryi”.

O. Henryk Ćmiel OSPPE, Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie, Paulinianum, Jasna Góra, ul. Ks. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa, tel. (0-34) 377-77-77.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik praw obywatelskich podjął działania wyjaśniające w sprawie wyrzucenia krzyża przez nauczycielkę

2026-01-09 18:08

[ TEMATY ]

profanacja

Kielno

PAP/Andrzej Jackowski

KIELNO. PROTEST PRZED SZKOŁĄ PODSTAWOWĄ 8.01.2026

KIELNO. PROTEST PRZED SZKOŁĄ PODSTAWOWĄ 8.01.2026

W związku z wyrzuceniem krzyża przez nauczycielkę w Szkole Podstawowej w Kielnie rzecznik praw obywatelskich poprosił dyrektorkę placówki o wyjaśnienia, w tym o to, czy podobne incydenty już się zdarzały – poinformowało w piątek Biuro RPO.

Prokurator rejonową Iwonę Wojciechowską-Kazub RPO poprosił o informację na temat aktualnego stanu prawnego (w tym przyjętej kwalifikacji prawnej czynu) i faktycznego (w tym ustalonej motywacji sprawcy) oraz przeprowadzonych czynności – poinformowano w przekazanym PAP komunikacie.
CZYTAJ DALEJ

W tradycji chrześcijańskiej łódź często staje się obrazem wspólnoty

2026-01-02 08:56

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Adobe Stock

Autor listu stawia miłość wzajemną w centrum życia Kościoła. Źródłem pozostaje miłość Boga, już pokazana w posłaniu Syna. Teraz widać jej owoc we wspólnocie. Miłość brata otwiera przestrzeń zamieszkania Boga. Jan używa czasownika (menō), „trwać”. W tej tradycji oznacza stałe przebywanie, jak w domu. W zdaniu „nikt nigdy Boga nie oglądał” słychać echo Prologu Ewangelii Jana (J 1,18). Niewidzialny Bóg pozwala się rozpoznać w miłości, która działa. Wzajemna miłość sprawia, że Jego obecność staje się realna, a miłość w człowieku dochodzi do pełni (teleioō).
CZYTAJ DALEJ

Bp Twal: Kościół w Ziemi Świętej pomostem dialogu i pokoju

2026-01-10 11:44

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

Jerozolima

Vatican Media

Katolicy mają do odegrania ważną rolę w Ziemi Świętej jako ci, którzy są na drodze budowania pokoju i dialogu ponad podziałami kulturowymi czy różnicami religijnymi - wskazał w rozmowie z Vatican News bp Iyad Twal, wikariusz łacińskiego patriarchy Jerozolimy w Jordanii. Apelował także, aby pielgrzymi powrócili do odwiedzania miejsc świętych, takich jak miejsce chrztu Jezusa, góra Nebo i inne miejsca biblijne. Podkreśla, że Jordania jest częścią Ziemi Świętej.

„Chrześcijanie Bliskiego Wschodu mają za zadanie ukazywać narodom Ziemi Świętej, że istnieje droga umożliwiająca pokojowe współistnienie, oparte na uznaniu godności jednych i drugich. W tym sensie wierni Jordanii mogą stanowić przykład współżycia i współpracy” - podkreślił bp Iyad Twal w rozmowie z Vatican News po zakończeniu celebracji Mszy świętej z okazji pielgrzymki do miejsca Chrztu Pańskiego - al-Maghtas. Dodał, że jest to miejsce, które „umacnia duchowość tego ludu, wzmacniając jednocześnie jego tożsamość narodową”. To miejsce pomaga „odczuć, doświadczyć i odkryć, jak można być chrześcijaninem w Ziemi Świętej, w miejscu naszej wiary i naszych dogmatów”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję