Angażowanie się w wspieranie, niesienie pomocy na rzecz osób starszych, seniorów stanowi ważną przestrzeń życia społecznego i relacji międzyludzkich. W powyższym zakresie rośnie wrażliwość i świadomość społeczna potrzeby troski o osoby starsze. Angażowanie się różnych osób w taką aktywność, także coraz większej grupy młodzieży, zasługuje na uznanie i promowanie takich postaw.
21 GRUDNIA 2021 R., GODZ. 10.00
Konferencję prasową moderuje: redaktor Marek Staroń – Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA
UCZESTNICY:
1. Stanisław Szwed - Sekretarz Stanu MRiPS – słowo wprowadzające w konferencję.
2. bp. Tadeusz Lityński – „Człowiek człowiekowi darem jest”.
3. Elżbieta Rafalska – Europoseł – „Polityka senioralna – kierunki działań w Unii Europejskiej”.
4. Władysław Dajczak - Wojewoda Lubuski – „Rola podmiotów rządowych i samorządowych w regionach w aspekcie polityki senioralnej”.
5. prof. Marian Miłek – Senior, członek komitetu honorowego projektu „Senioralne Lubuskie” – „Potrzeba integracji międzypokoleniowej”.
6. KSM - przedstawiciel młodzieży – „Młodzi a seniorzy”.
7. ks. Zbigniew Kucharski - Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA – „Rozwój wrażliwości społecznej w aspekcie seniorów”.
8. Mariusz Książek - Fundacja Instytut Mediów, Tygodnik Katolicki Niedziela – „Troska o seniorów realizacją miłości bliźniego”.
W trakcie konferencji zostaną przedstawione ciekawe przykłady inicjatyw i projektów realizowanych na rzecz seniorów.
Dla dziennikarzy będą przygotowane materiały pokonferencyjne.
[zdjecie id="120563"][/zdjecie]
Franciszek: droga Jezusa nas kosztuje w świecie, który wszystko kalkuluje
„Droga Krzyżowa jest modlitwą tych, którzy są w drodze. Przecina nasze zwykłe ścieżki, abyśmy przeszli ze znużenia ku radości” - stwierdził papież Franciszek podczas Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek w rzymskim Koloseum. Wzięło w niej udział ok. 18 tys. ludzi. Przewodniczył jej, w zastępstwie Ojca Świętego, wikariusz generalny diecezji rzymskiej, kard. Baldo Reina. Papieskie rozważania dotyczyły m.in. wolność, egoizmu, odpowiedzialności, wiary, hipokryzji, upokorzenia.
„Droga oferowana każdemu człowiekowi - podróż do wewnątrz, rachunek sumienia, zatrzymanie się na cierpieniach Chrystusa w drodze na Kalwarię” - podkreślił Franciszek i wskazał, że Droga Krzyżowa jest rzeczywiście zejściem Jezusa „ku temu światu, który Bóg kocha” (Stacja II). Jest także „odpowiedzią, przyjęciem odpowiedzialności” przez Chrystusa. On, „przybity do krzyża”, wstawia się, stawiając się „między skłóconymi stronami” (stacja XI) i prowadzi je do Boga, ponieważ Jego „krzyż burzy mury, anuluje długi, unieważnia wyroki, ustanawia pojednanie”. Jezus, „prawdziwy Jubileusz”, odarty z szat i objawiony nawet „tym, którzy patrzą, jak umiera”, patrzy na nich „jak na umiłowanych powierzonych przez Ojca”, ukazując swoje pragnienie zbawienia „nas wszystkich, każdego z osobna” (Stacja X)
CZYTAJ DALEJ
Wielkanoc to cząstka wieczności – mówił ks. Jan Twardowski
Nie umiem / być srebrnym aniołem / ni gorejącym krzakiem / tyle Zmartwychwstań już przeszło / a serce mam byle jakie. / Tyle procesji z dzwonami / tyle już alleluja / a moja świętość dziurawa / na ćwiartce włoska się buja – pisał ksiądz poeta Jan Twardowski w wierszu pt. „Wielkanocny pacierz”. Gdy zapytałam go kiedyś, na czym według niego polega zmartwychwstanie Chrystusa, odpowiedział: „na tym, że Chrystus, który umarł, żyje!”.
Była to dla niego „prawda porażająca”. Bo przecież Pan Jezus po zmartwychwstaniu był niby ten sam, ale już zupełnie inny. Nawet Apostołowie nie mogli Go poznać. Wskrzeszona dziewczynka czy Łazarz z Ewangelii pozostali tacy sami. Po wskrzeszeniu - wrócili do normalnego życia, kiedyś potem znów poumierali. Natomiast Pan Jezus po zmartwychwstaniu był zupełnie inny – tłumaczył ks. Twardowski, dodając że właśnie dlatego w Komunii świętej przyjmujemy Zmartwychwstałego Pana Jezusa, a więc przemienionego przez śmierć i zmartwychwstanie. Ktoś, kto przechodzi przez śmierć, już jest inny – to bardzo ważna prawda wiary”.
CZYTAJ DALEJ