Reklama

Z Polski

Niedziela Ogólnopolska 51/2004

Adam Wojnar

Szopki na Rynku Głównym w Krakowie, grudzień 2004 r.

Szopki na Rynku Głównym w Krakowie, grudzień 2004 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. prof. Wojciech Góralski - infułatem

10 sierpnia 2004 r. na wniosek biskupa płockiego prof. Stanisława Wielgusa Ojciec Święty Jan Paweł II nadał ks. prof. Wojciechowi Góralskiemu godność infułata - protonotariusza apostolskiego supra numerum. Jest to bardzo ważne wyróżnienie w Kościele.
Księdzu Profesorowi, który jest naszym przyjacielem i stałym autorem naszego tygodnika, zawdzięczamy wiele artykułów, szczególnie w okresie prac nad umową konkordatową. Zawsze był dla nas dyspozycyjny, służąc wyjaśnieniem zawiłych czasem problemów. Osobiście cieszę się z wyróżnienia ks. prof. Góralskiego tym bardziej, że jest on moim kolegą kursowym z Wydziału Prawa Kanonicznego na KUL-u.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dużo sił i obfitości łaski Bożej przy realizowaniu nowych obowiązków w Kościele.

Szczęść Boże!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Ireneusz Skubiś oraz Zespół Redakcyjny „Niedzieli”

Szopki krakowskie

Cały chyba świat zna szopki krakowskie. Tradycję ich budowania rozpoczął w Krakowie w 1937 r. Jerzy Dobrzycki - dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Od tego też roku (z wojenną przerwą) w każdy pierwszy czwartek grudnia pod pomnik Adama Mickiewicza na krakowskim Rynku Głównym przychodzą szopkarze, by na jego stopniach licznie przybyłej publiczności zaprezentować swoje dzieła - owoc długotrwałej, niezwykle precyzyjnej pracy. Tego dnia co roku rozpoczyna się konkurs na najpiękniejszą szopkę, organizowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Punktualnie o godz. 12.00 rozlega się hejnał z wieży kościoła Mariackiego, spod pomnika Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie rusza barwny korowód szopkarzy, aby przenieść swoje dzieła do Muzeum, gdzie są oceniane przez jury i prezentowane na dorocznej wystawie.
Szopka krakowska nawiązuje do tradycji jasełek, które w okresie Bożego Narodzenia wystawiano w świątyniach, a gdy stały się zbyt świeckie, wyprowadzone z kościołów, przetrwały w ludowej tradycji kukiełkowych teatrzyków, kolędniczych zwyczajów chodzenia z szopką, gwiazdą czy turoniem. Krakowska szopka w swej architekturze najczęściej przybiera kształty zabytkowych budowli Krakowa. Scena Bożego Narodzenia sytuowana jest na tle kościoła Mariackiego, katedry na Wawelu, Sukiennic, wieży ratuszowej, Bramy Floriańskiej czy Barbakanu. Krakowskie szopki zdobywały i zdobywają nagrody na międzynarodowych konkursach i są ozdobą największych muzeów świata.
Laureatem 62. Konkursu Szopek Krakowskich został Bronisław Pięcik. Jego praca zdobyła uznanie jurorów w najbardziej prestiżowej kategorii - „szopki duże” w grupie wiekowej seniorów.

Forum Kobiet Katolickich żąda ustąpienia min. Środy

Forum Kobiet Katolickich, skupiające 57 organizacji kobiecych, zażądało ustąpienia minister ds. równego statusu kobiet i mężczyzn Magdaleny Środy. Powodem jest jej wystąpienie na międzynarodowej konferencji w Sztokholmie, w czasie której miała powiedzieć, że „w Polsce, w przeważającej części katolickiej, (...) jest problem z przemocą wobec kobiet. Korzenie tej przemocy tkwią w silnym wpływie Kościoła katolickiego na życie publiczne”.
W liście, podpisanym przez prezes FKK Ewę Kowalewską, zwraca się uwagę, że min. Środa naruszyła kilka artykułów Konstytucji RP: art. 25, zobowiązujący władze publiczne RP do bezstronności religijnej i światopoglądowej w wystąpieniach publicznych, i art. 32, zapewniający równość wszystkich obywateli, niezależnie od ich poglądów i wyznania, oraz zakaz dyskryminacji z tych samych powodów.
Zdaniem sygnatariuszek listu, min. Środa naruszyła również Rozporządzenie Rady Ministrów z 25 czerwca 2002 r. w sprawie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn, gdyż do zadań pełnomocnika należy m.in. przeciwdziałanie dyskryminacji z powodu przekonań religijnych.

Tydzień w Polsce

Głosami przedstawicieli lewicy Senat przyjął eseldowski projekt ustawy o rejestracji związków między osobami tej samej płci. Daje on homoseksualistom możliwość zawierania związków partnerskich w urzędach stanu cywilnego i zrównuje pod wieloma względami ich status prawny ze statusem małżonków. Projekt przygotowany z inicjatywy senator SLD prof. Marii Szyszkowskiej poparli senatorowie SLD-UP, którzy mają większość w wyższej izbie parlamentu. Oznacza to, że pomimo wyraźnego sprzeciwu środowisk katolickich, dokument trafi teraz pod obrady Sejmu. Projekt ustawy godzącej w rodzinę spotkał się z gwałtownym sprzeciwem przedstawicieli opozycji parlamentarnej, prawników i Episkopatu. Są oni zgodni: to pomysł sprzeczny z konstytucyjną ochroną małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety.

Jako działanie „ideologiczne” i „demagogiczne” określił bp Piotr Libera przyjęcie przez Senat projektu ustawy o rejestrowanych związkach osób tej samej płci. „Senat zamiast skupić się nad realnymi problemami Polaków zajmuje się sprawą, która dla zdecydowanej większości naszego społeczeństwa jest obca” - skomentował m.in. sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. „Mam nadzieję, że ta inicjatywa nie znajdzie poparcia w Sejmie, który będzie nad nią pracował” - dodał.

Magdalena Środa, pełnomocnik rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, zapowiedziała, że odda się do dyspozycji premiera. Nastąpiło to po jej skandalicznej wypowiedzi nt. rzekomego związku między katolicyzmem a przemocą wobec kobiet, podczas międzynarodowej konferencji w Sztokholmie.

120-lecie istnienia obchodzi jedno z najstarszych czasopism kościelnych w Polsce - Przegląd Powszechny, miesięcznik wydawany przez jezuitów.

Przygotowany z inspiracji szefa MSZ zbiór ekspertyz wybitnych polskich prawników może walnie przyczynić się do zmiany stanowiska obecnego rządu w kwestii prawa Polski do reparacji wojennych od Niemiec. Z ekspertyz wynika, że Polska nie zrzekła się reparacji, oświadczenie Bieruta z 1953 r. jest nieważne i żaden kolejny rząd nie może go potwierdzić.

W Sejmie odbyła się debata na temat referendum w sprawie ratyfikacji przez Polskę Traktatu Konstytucyjnego Unii Europejskiej. Lewica proponuje, by odbyło się ono wraz z przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi, prawica chce głosowania w 2006 r., by w myśl jej scenariusza Polska nie stała się pierwszym krajem, który odrzuci Traktat Konstytucyjny UE.

Po 5 latach członkostwa w NATO, pół roku po przystąpieniu do Unii Europejskiej zaczynamy się lękać o bezpieczeństwo kraju. Obawy dotyczą bezpieczeństwa energetycznego. Z przesłuchań orlenowskiej komisji śledczej odnieść można wrażenie, że m.in. przekupni politycy i biznesmeni chcieli oddać polską energetykę w ręce Rosjan.

Unia Pracy połączyła się z kilkoma mniejszymi partiami (m. in. z Antyklerykalną Partią Postępu Racja), tworząc nową organizację - Unię Lewicy.

Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski zaapelowało do parlamentu, by nie rozpatrywał projektu poselskiej ustawy O świadomym rodzicielstwie, który m.in. nakłada na aptekarzy obowiązek wydawania środków poronnych. Stowarzyszenie uważa, że projekt ten jest sprzeczny z etyką aptekarza i polityką prorodzinną państwa.

IPN przestrzegł przed oszustami, którzy obiecują starszym osobom odpłatną pomoc w uzyskaniu odszkodowań wojennych lub przeprowadzają „zbiórkę na budżet IPN”. Nie wysyłamy nikogo do domów i nie organizujemy żadnych zbiórek - zapewnił rzecznik IPN Jan Ciechanowski. Ostatnio osoby podające się za pracowników IPN podejmowały próby wyłudzenia pieniędzy od starszych mieszkańców Pomorza.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Osial: Kościół oczekuje jeszcze na rozpatrzenie swojej petycji skierowanej do TK

2025-05-23 07:08

[ TEMATY ]

katecheza

bp Wojciech Osial

BP KEP

Bp Wojciech Osial

Bp Wojciech Osial

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego uznający za niekonstytucyjne nieuwzględnianie oceny z religii w średniej ocen jest ważny i potrzebny - ocenił bp Wojciech Osial. Jak dodał, Kościół oczekuje jeszcze na rozpatrzenie swojej petycji skierowanej do TK.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis rozporządzenia MEN z 22 marca 2024 r., przewidujący nieuwzględnianie oceny uzyskanej z religii w średniej ocen ucznia jest niekonstytucyjny. Przepis zaskarżyła do TK w sierpniu zeszłego roku grupa posłów PiS. „Dzisiejszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest ważny. Pokazał bowiem bezprawne działania Ministerstwa Edukacji Narodowej, jeśli chodzi o tryb procedowania zmian” - powiedział PAP przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial.
CZYTAJ DALEJ

Gdzie mieszka Papież? Rezydencje Biskupów Rzymu na przestrzeni wieków

2025-05-23 07:36

[ TEMATY ]

papież

Papież Leon XIV

Vatican Media

Pałac Apostolski

Pałac Apostolski

11 maja Ojciec Święty XIV symbolicznie otworzył zamknięty po śmierci Franciszka apartament papieski w Pałacu Apostolskim. Ale to niejedyna rezydencja Ojca Świętego. Miejsca, w których mieszkali Biskupi Rzymu zmieniały się na przestrzeni wieków wraz z dziejami Kościoła i Europy.

Najbardziej znana papieska rezydencja to budynek zwany też Świętym Pałacem lub Pałacem Sykstusa V, gdyż to za jego pontyfikatu, pod koniec XVI wieku, rozpoczęto jego budowę. Na jego ostatnim piętrze znajdują się papieskie apartamenty. Jest to tradycyjna rezydencją papieży od Piusa IX do Benedykta XVI, począwszy od 1870 roku. Z tym zwyczajem zerwał Papież Franciszek, po wyborze przeprowadzając się do Domu św. Marty. Po podpisaniu traktatów laterańskich w 1929 roku papież oficjalnie rezyduje na terytorium suwerennego Watykanu.
CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: konferencja nt. opieki psychologicznej i duchowej dla pacjentów onkologicznych

2025-05-23 19:05

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

onkologia

KAI

„Wiara czyni cuda, góry przenosi. I to, co państwo robią z psychiką pacjentów chorych na nowotwory, jest nie do przecenienia” – powiedział prof. dr hab. n. med. Janusz Kowalewski, dyrektor Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy. Dziś świętowano tam 15-lecie działalności Zespołu Wsparcia Duchowego.

W ramach obchodów odbyła się konferencja naukowa „Opieka psychologiczna i duchowa dla pacjentów onkologicznych”. – Wsparcie, zarówno pacjenta, jak i jego rodziny, jest nie do zastąpienia – mówił prof. Kowalewski, dziękując całemu zespołowi. – To, co robicie, jest ważne oraz stanowi istotne uzupełnienie, zarówno leczenia operacyjnego, jak i chemioterapii, radioterapii – dodał dyrektor centrum.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję