Reklama

Świat

Patriarcha Bartłomiej chory na COVID-19

Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej zachorował na COVID-19. Po tym, jak uzyskał wczoraj pozytywny wynik testu, został przewieziony do Szpitala Centralnego w Stambule.

[ TEMATY ]

COVID‑19

patriarcha Bartłomiej

Massimo Finizio / pl.wikipedia.org

Po badaniach okazało się, że objawy choroby są lekkie i stan jego zdrowia jest dobry, dlatego 81-letni prawosławny hierarcha, który jest w pełni zaszczepiony, został zwolniony do domu. Nie mógł jednak wziąć dziś udziału w uroczystościach Bożego Narodzenia.

Po opuszczeniu szpitala zachęcił wszystkich do kierowania się wskazaniami lekarzy i innych specjalistów, a tych, którzy jeszcze się nie zaszczepili, by to zrobili „dla dobra własnego oraz całego społeczeństwa”.

Jeszcze w czwartek w swym bożonarodzeniowym orędziu patriarcha Konstantynopola wspomniał o pandemii COVID-19. Podziękował miłosiernemu Bogu za to, że pomógł naukowcom stworzyć skuteczne szczepionki i lekarstwa na tę chorobę. Nauka, jeśli służy człowiekowi, jest nieocenionym darem Boga – podkreślił Bartłomiej. Zachęcił jednocześnie wiernych do szczepień i zachowywania norm bezpieczeństwa ustalonych przez władze sanitarne. Stanowczo przestrzegł przed samozwańczymi przedstawicielami Boga, którzy swymi nieodpowiedzialnymi wypowiedziami na temat szczepień narażają życie własne i innych na poważne niebezpieczeństwo.

2021-12-25 13:37

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patriarcha Bartłomiej w orędziu wielkanocnym: Cierpimy wspólnie z narodem ukraińskim

[ TEMATY ]

prawosławie

patriarcha Bartłomiej

pl.wikipedia.org

Bartłomiej I (patriarcha Konstantynopola)

Bartłomiej I (patriarcha Konstantynopola)

O bezwarunkowe zaangażowanie na rzecz pokoju zaapelował patriarcha ekumeniczny Bartłomiej I w swoim tegorocznym orędziu wielkanocnym. „Wielkanoc jest świętem wolności, radości i pokoju” - podkreślił honorowy zwierzchnik światowego prawosławia i wyraził solidarność z narodem ukraińskim.

Zaznaczył, że radosna nowina o zmartwychwstaniu Chrystusa będzie rozbrzmiewała równocześnie „z krzykiem rozpaczy niewinnych ofiar wojennej przemocy i lamentem uchodźców, wśród których jest niezliczona liczba niewinnych dzieci”.

CZYTAJ DALEJ

Chrowacja: Nazaretanki z Kalisza wśród poszkodowanych; są w ciężkim stanie i walczą o życie

2022-08-08 14:57

[ TEMATY ]

wypadek w Chorwacji

Adobe.Stock

- Dwie siostry z Kalisza jechały autobusem, który uległ wypadkowi w Chorwacji. Siostry znajdują się w szpitalu. Są w ciężkim stanie i walczą o życie – mówi ks. Michał Włodarski, rzecznik prasowy diecezji kaliskiej.

Duchowny dodaje, że wśród ofiar śmiertelnych jest matka jednej z sióstr nazaretanek z Kalisza.

CZYTAJ DALEJ

Polichna. Odpust parafialny

2022-08-10 20:04

Małgorzata Kowalik

Parafia Polichna przeżywała w niedzielę 7 sierpnia odpust ku czci św. Jana Vianneya, proboszcza z Ars. Sumę odpustową odprawił w koncelebrze z proboszczem dyrektor ekonomiczny Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie ks. Marcin Grzesiak. W homilii przypomniał atrybuty świętego Jana Marii Vianneya, uwrażliwiając na powszechne powołanie do świętości. Patrona podniosłej uroczystości postawił za wzór kapłanom, mobilizując ich do ofiarnej posługi i stawiania sobie wysokich wymagań. - Proboszcz z Ars był dla każdego człowieka życzliwy i uśmiechnięty. Tym przyciągał ludzi do życia sakramentami - powiedział ks. Grzesiak. Z zachwytem odniósł się do kazań świętego i swoistego oddziaływania na Karola Wojtyłę. Przyznał, że dzisiaj zawstydza on duchownych i świeckich, ukazując, że niezależnie od okoliczności ludzie są powołani „do walki miłością”. Uzasadnił też wartość nieustannego dążenia do świętości, życia w stanie łaski uświęcającej i wiernego trwanie przy Chrystusie mimo „burz i gradu”. Po sumie ksiądz dyrektor odmówił Litanię do św. Jana Vianne'ya, a następnie poniósł Najświętszy Sakrament w procesji eucharystycznej wokół kościoła. Na koniec zgromadzeni ucałowali relikwię Proboszcza z Ars (obecne w Polichnie od 2006). W uroczystości wzięli udział strażacy, orkiestra dęta, chór z organistą Krzysztofem Nowakowskim, młodzież, dzieci sypiące kwiatki, kobiety niosące feretrony, a także przybyli z okolicznych parafii kapłani oraz ksiądz emeryt Wacław Kossowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję