Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: spotkanie opłatkowe ludzi sztuki

2022-01-11 14:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Każde kolejne Boże narodzenie to jest dowód na to, że Pan Bóg patrzy na nasz świat na nas, na naszą rzeczywistość – patrzy z nadzieją. – mówił do artystów abp Grzegorz Ryś.

W dniu wczorajszym wieczorem w kościele rektoralnym pw. Wniebowzięcia N.M.P. w Łodzi, który znany jest jako Kościół Środowisk Twórczych, odbyło się spotkanie opłatkowe całego środowiska artystów i twórców sztuki Archidiecezji Łódzkiej. W spotkaniu obok przedstawiciele świata sztuki wziął udział arcybiskup Grzegorz Ryś.

Reklama

Jak zauważa duszpasterz Środowisk Twórczych - w 1993 roku ksiądz arcybiskup Władysław Ziółek przekazał artystom świątynię przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 22, a dokładnie rok później tj. od 1994 roku – twórcy i artyści co roku spotykają się ze swoimi pasterzami – nie tylko z ordynariuszem, ale także księża biskupi pomocniczy, którzy tutaj bywali. Wyjątkiem był ubiegły rok – kiedy to pandemia nam przeszkodziła. W tym roku mimo pandemii zdecydowaliśmy się spotkać, ale by było bezpieczniej spotykamy się nie w sali teatralnej, a w naszej świątyni. Ten czas spotkań zawsze owocuje – choć nie jestem w stanie powiedzieć kiedy, ale wiem, że przynosi owoce. – mówi ks. Waldemar Sondka.

W imieniu artystów, twórców sztuki i całego Duszpasterstwa Środowisk Twórczych życzenia złożyła Agnieszka Makówka – solistka Teatru Wielkiego w Łodzi, która również śpiewała partie solowe w Paradiso Dantego - wstawiane na deskach Teatru LOGOS.

Dziękując za życzenia metropolita łódzki zwrócił się do zgromadzonych – bardzo dziękuję wam za zaproszenie. Wszystkie te zaproszenia teraz są bezcenne! Zaproszenia do przeżycia spotkania, wspólnoty – to jest to, z czego nas rzeczywistość okradła przez ostatnie – prawie dwa lata. – zauważył łódzki pasterz. - Każde kolejne Boże Narodzenie to jest dowód na to, że Pan Bóg patrzy na nasz świat, na nas, na naszą rzeczywistość – patrzy z nadzieją. Bardzo wam tego życzę - byście patrzyli na świat dookoła siebie, na to co się dzisiaj dzieje z takim poczuciem, że warto! – zaznaczył.

Reklama

- Artyści chcą się spotkać ze swoim pasterzem, chcą podzielić się swoimi radościami, bolączkami, wątpliwościami, bo w życiu artystów i twórców nie jest łatwo. Oni chcą się bezinteresownie angażować w tworzenie piękna, i przez to przybliżać innym Pana Boga. – tłumaczy ks. Sondka.

Po błogosławieństwie opłatków uczestnicy spotkania złożyli sobie życzenia, a następnie rozpoczął się czas wspólnego kolędowania.

- Choć to nie jest moja parafia, przychodzę tutaj i od lata jestem związana z tym kościołem poprzez moje zaangażowanie w Teatr LOGOS, w którym swojego czasu grała w jednym z przedstawień. Należę również do Duszpasterstwa Środowisk Twórczych – sama jestem aktorką. - tłumaczy Hanna Molenda.

- To już tradycja, że w styczniu - każdego roku – uczestniczę w opłatku dla artystów. – mówi Dymitr Hołówko. - Z Teatrem LOGOS jestem związany od wielu lat i sam brałem udział w kilku przedstawieniach i nadal biorę udział. – podkreśla aktor.

Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Łódzkiej działa przy kościele rektoralnym pw. Wniebowzięcia N.M.P. w Łodzi, a duszpasterzem i rektorem Kościoła jest ks. Waldemar Sondka. Przy kościele prowadzi swoją działność Teatr LOGOS oraz Centrum Kultury Chrześcijańskiej Łodzi. W listopadzie 2004 roku ks. Arcybiskup Władysław Ziółek Metropolita Łódzki erygował tu Europejskie Centrum Kultury LOGOS, które uzyskało status organizacji pożytku publicznego. Jest to prestiżowe miejsce spotkań środowisk twórczych, naukowych i intelektualnych. Odbywają się tu nie tylko spektakle teatralne, ale różnorodne imprezy kulturalne.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Uwierzmy w Bożą obecność

Wszyscy mówią, że te święta będą szczególne i inne. Przede wszystkim dlatego, że sytuacja, w której się obecnie znajdujemy, nie jest łatwa. W tym trudzie jednak warto dostrzec niekwestionowaną wartość.

CZYTAJ DALEJ

Boski plan miłości

2022-01-11 08:37

Niedziela Ogólnopolska 3/2022, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Kiedy człowiek spotyka człowieka, to dokonuje się... objawienie. Tak, jedna osoba jakoś objawia, czyli odsłania siebie drugiej osobie – przez to, co mówi, jakie wykonuje gesty, jak słucha. Dobrze, kiedy treść naszego wzajemnego „objawiania” jest piękna i dobra – wyraża dobroć, miłość i życzliwość. Niestety, wiemy, że różne treści wychodzą z nas podczas spotkań, w niezliczonych interakcjach – np. w rodzinie, przyjaźni, koleżeństwie, przestrzeni oplatających nas mediów społecznościowych. Można rzec – bezmiar wzajemnych obdarowań..., ale i dżungla negatywnych emocji, złowrogich komunikatów, wyrafinowanych manipulacji i uwiedzeń.

CZYTAJ DALEJ

Czarnek: trzeba zadbać o to, żeby dzieci z orzeczeniem o kształceniu specjalnym miały znakomitą opiekę

2022-01-17 15:29

[ TEMATY ]

edukacja

Przemysław Czarnek

PAP/Wojtek Jargiło

Trzeba zadbać o to, żeby dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego miały znakomitą opiekę – powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek podczas konferencji w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych w Lublinie.

Podczas poniedziałkowej konferencji minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zainaugurował pilotażowy projekt „Specjalistyczne Centrum Wspierające Edukację Włączającą w Lublinie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję