Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: spotkanie opłatkowe ludzi sztuki

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Każde kolejne Boże narodzenie to jest dowód na to, że Pan Bóg patrzy na nasz świat na nas, na naszą rzeczywistość – patrzy z nadzieją. – mówił do artystów abp Grzegorz Ryś.

W dniu wczorajszym wieczorem w kościele rektoralnym pw. Wniebowzięcia N.M.P. w Łodzi, który znany jest jako Kościół Środowisk Twórczych, odbyło się spotkanie opłatkowe całego środowiska artystów i twórców sztuki Archidiecezji Łódzkiej. W spotkaniu obok przedstawiciele świata sztuki wziął udział arcybiskup Grzegorz Ryś.

Jak zauważa duszpasterz Środowisk Twórczych - w 1993 roku ksiądz arcybiskup Władysław Ziółek przekazał artystom świątynię przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 22, a dokładnie rok później tj. od 1994 roku – twórcy i artyści co roku spotykają się ze swoimi pasterzami – nie tylko z ordynariuszem, ale także księża biskupi pomocniczy, którzy tutaj bywali. Wyjątkiem był ubiegły rok – kiedy to pandemia nam przeszkodziła. W tym roku mimo pandemii zdecydowaliśmy się spotkać, ale by było bezpieczniej spotykamy się nie w sali teatralnej, a w naszej świątyni. Ten czas spotkań zawsze owocuje – choć nie jestem w stanie powiedzieć kiedy, ale wiem, że przynosi owoce. – mówi ks. Waldemar Sondka.

W imieniu artystów, twórców sztuki i całego Duszpasterstwa Środowisk Twórczych życzenia złożyła Agnieszka Makówka – solistka Teatru Wielkiego w Łodzi, która również śpiewała partie solowe w Paradiso Dantego - wstawiane na deskach Teatru LOGOS.

Dziękując za życzenia metropolita łódzki zwrócił się do zgromadzonych – bardzo dziękuję wam za zaproszenie. Wszystkie te zaproszenia teraz są bezcenne! Zaproszenia do przeżycia spotkania, wspólnoty – to jest to, z czego nas rzeczywistość okradła przez ostatnie – prawie dwa lata. – zauważył łódzki pasterz. - Każde kolejne Boże Narodzenie to jest dowód na to, że Pan Bóg patrzy na nasz świat, na nas, na naszą rzeczywistość – patrzy z nadzieją. Bardzo wam tego życzę - byście patrzyli na świat dookoła siebie, na to co się dzisiaj dzieje z takim poczuciem, że warto! – zaznaczył.

Reklama

- Artyści chcą się spotkać ze swoim pasterzem, chcą podzielić się swoimi radościami, bolączkami, wątpliwościami, bo w życiu artystów i twórców nie jest łatwo. Oni chcą się bezinteresownie angażować w tworzenie piękna, i przez to przybliżać innym Pana Boga. – tłumaczy ks. Sondka.

Po błogosławieństwie opłatków uczestnicy spotkania złożyli sobie życzenia, a następnie rozpoczął się czas wspólnego kolędowania.

- Choć to nie jest moja parafia, przychodzę tutaj i od lata jestem związana z tym kościołem poprzez moje zaangażowanie w Teatr LOGOS, w którym swojego czasu grała w jednym z przedstawień. Należę również do Duszpasterstwa Środowisk Twórczych – sama jestem aktorką. - tłumaczy Hanna Molenda.

- To już tradycja, że w styczniu - każdego roku – uczestniczę w opłatku dla artystów. – mówi Dymitr Hołówko. - Z Teatrem LOGOS jestem związany od wielu lat i sam brałem udział w kilku przedstawieniach i nadal biorę udział. – podkreśla aktor.

Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Łódzkiej działa przy kościele rektoralnym pw. Wniebowzięcia N.M.P. w Łodzi, a duszpasterzem i rektorem Kościoła jest ks. Waldemar Sondka. Przy kościele prowadzi swoją działność Teatr LOGOS oraz Centrum Kultury Chrześcijańskiej Łodzi. W listopadzie 2004 roku ks. Arcybiskup Władysław Ziółek Metropolita Łódzki erygował tu Europejskie Centrum Kultury LOGOS, które uzyskało status organizacji pożytku publicznego. Jest to prestiżowe miejsce spotkań środowisk twórczych, naukowych i intelektualnych. Odbywają się tu nie tylko spektakle teatralne, ale różnorodne imprezy kulturalne.

2022-01-11 14:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: X Pielgrzymowanie do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Spotkajmy się na modlitwie, na tej drodze w pokucie, byśmy razem mogli doświadczać radości Wielkiej Nocy! – zaprasza arcybiskup Grzegorz.

CZYTAJ DALEJ

Święto parafii w duchu św. Franciszka

2022-10-02 16:15

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Bartosz Barczyszyn wraz z zespołem "Namysłowanie"

Ks. Bartosz Barczyszyn wraz z zespołem

Namysłów: Uroczysta Msza święta, błogosławieństwo zwierząt, festyn parafialny, wręczenie medali św. Franciszka - tak wyglądały obchody odpustu parafialnego w parafii św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary.

Tegoroczny odpust świętujemy w tym roku w niedzielę przed liturgicznym wspomnieniem św. Franciszka z Asyżu oraz w dniu naszego patrona. Niedzielnej sumie odpustowej przewodniczył ks. Ireneusz Wołoszczuk, kapłan pochodzący z Namysłowa, a obecnie posługujący we Francji - mówi ks. Bartosz Barczyszyn, proboszcz parafii i dodaje: - Natomiast we wtorek wieczorną Mszę św. odprawi ks. Jacek Froniewski, kanclerz Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. Na tej Eucharystii obecni będą także księża, którzy posługiwali w naszej parafii przez ostatnie 30 lat oraz kapłani pochodzący z naszej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Bp Turzyński: duszpasterstwo polonijne to niezwykłe bogactwo inicjatyw

2022-10-02 15:42

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

zebranie

bp Piotr Turzyński

Duszpasterstwo Emigracji Polskiej

Ważnym wyzwaniem duszpasterstwa polonijnego jest dziś towarzyszenie młodym, którzy doświadczają słabości i kruchości życia wiary i modlitwy – czytamy w komunikacie na zakończenie Zebrania Plenarnego Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy.

Spotkanie miało miejsce w Zakopanem w dniach od 30 września do 2 października. Wzięli w nim udział m.in. rektorzy i przedstawiciele Polskich Misji Katolickich, siostry zakonne oraz świeccy zaangażowani w duszpasterstwo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję