Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Sympozjum Ekumeniczne – synodalność i mandatum – zapowiedź

2022-01-12 13:54

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Gr Stocks AKF

18 stycznia br. O godz. 10:00 w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbędzie się Sympozjum Ekumeniczne, które będzie wprowadzeniem do łódzkich Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Sympozjum podzielono na dwie części. W pierwszej części zatytułowanej: Refleksje na temat synodalności w Kościele prelegentami będą: ks. abp dr hab. Grzegorz Ryś, ks. dr Łukasz Leonkiewicz – z Kościoła Prawosławnego oraz prof. dr hab. Jerzy Sojka z Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego.

Reklama

W drugiej części noszącej tytuł – Jezus obmywa swoim uczniom nogi – refleksje wokół J 13.1-17 – prelegentami będą – ks. dr Krzysztof Wons, prof. dr. Hab. Kalina Wojciechowska z Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego oraz ks. dr Artur Aleksiejuk z Kościoła Prawosławnego.

Całość Sympozjum zakończy laudacja dla ks. Adama Kleszczyńskiego – wieloletniego proboszcza łódzkiej parafii Kościoła Ewangelicko – Metodystycznego, znanego i cenionego propagatora myśli ekumenicznej.

Jak podkreśla ks. Wiesław Kamiński - przewodniczący wydziału duszpasterskiego – sympozjum to organizowane jest w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, który w okręgu łódzkim trwa nieco dłużej, gdyż rozpoczyna się już 16 stycznia w Bełchatowie, a kończy 31 stycznia w Zgierzu. – dodaje.

Reklama

Niezwykle ważnym wydarzeniem tegorocznych Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan w regionie łódzkim będzie Nabożeństwo Mandatum, które odbędzie się w katedrze łódzkiej 29 stycznia o godz. 19:00. Teologiczno - teoretycznym przygotowaniem do nabożeństwa będzie sympozjum rozpoczynające dni modlitw o jedność, a w praktyce Ekumeniczne Mandatum będzie miało miejsce na ich zakończenie.

Wstęp na sympozjum jest wolny. Wszystkie wykłady zostaną zarejestrowane i udostępnione na stronie www.archidiecezja.lodz.pl  oraz na kanale YouTube Archidiecezja Łódzka.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Abp Ryś na jubileusz 90-lecia parafii: budowaliście ten Kościół by Jezus mógł tutaj do was mówić!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Po co jest ta wspólnota? Po co jest ten Kościół? Czemu go wybudowaliście? Właśnie po to, by Jezus mógł przyjść tutaj i mówić, i żeby z tego, Jego przepowiadania rodziła się wiara. Ciągle nowa wiara i odnowiony, zmieniony człowiek, ale poddany temu Słowu i co raz bardziej poznający moc tego Słowa! Parafia to jest wspólnota uczniów Jezusa, wspólnota słuchających Jezusa. On ma być tutaj u siebie! – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Św. Paweł Pustelnik obdarza błogosławieństwem, a paulini upominkami

2022-01-16 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pawełki

Jasna Góra/Facebook

W obchodzoną dziś tzw. uroczystość zewnętrzną ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika na specjalnym nabożeństwie zgromadziły się dzieci. Przewodniczył mu bp senior Antoni Długosz. Nabożeństwo połączone jest z indywidualnym błogosławieństwem dzieci i matek w stanie błogosławionym. Najmłodsi otrzymują też specjalne upominki, których w tym roku przygotowano pół tysiąca.

Wspomnienie św. Pawła z Teb, pierwszego znanego z imienia pustelnika i patrona Zakonu Paulinów Kościół katolicki obchodzi 15 stycznia, dla zakonników święto to ma wymiar wewnętrzny. Natomiast w pierwszą niedzielę po tej dacie w paulińskich klasztorach obchodzona jest tzw. uroczystość zewnętrzna, odpustowa z udziałem wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Koncert noworoczny Łaskiej Orkiestry Dętej

2022-01-17 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Polskie i światowe kolędy i pastorałki oraz znane melodie świąteczne zabrzmiały w Kolegiacie Łaskiej podczas koncertu noworocznego Łaskiej Orkiestry Dętej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję