Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: najbardziej zbawienne jest odkrycie Chrystusa jako naszego jedynego Zbawiciela

Przepowiadamy prawdę o Jezusie nie po to, żeby zranić bliźniego, ale by być i razem iść słuszną drogą, którą nam Chrystus w Duchu Świętym wyznacza – mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 20 stycznia przewodniczył Mszy św. w kościele rektorackim Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie.

[ TEMATY ]

ekumenizm

abp Wacław Depo

Msza św. o Jedność Chrześcijan

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Eucharystia, na której byli obecni przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich, celebrowana była w ramach trwającego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji częstochowskiej.

– Życie w wiernym trwaniu przy Chrystusie, wierność pragnieniu Chrystusa, aby Jego uczniowie pozostawali w jedności jest wielkim zobowiązaniem – mówił na początku Mszy św. ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny tygodnika katolickiego „Niedziela” i kierownik Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi kurii metropolitalnej w Częstochowie.

Ks. Grabowski zacytował słowa papieża Franciszka, który napisał: „Biorąc pod uwagę ciężar antyświadectwa, jaki niesie z sobą podział między chrześcijanami, szukanie dróg jedności staje się pilne”. – Pan Jezus oczekuje od nas czytelnego znaku jedności, jakim jest wspólne świadectwo chrześcijan, szczególnie wobec wzmagającej się obojętności i ostentacyjnego odrzucania wartości chrześcijańskich – podkreślił ks. Grabowski.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Rozpoczynając Mszę św. abp Depo zacytował słowa żydowskiego myśliciela Martina Bubera, który powiedział: „ Kto chce rozmawiać z ludźmi, nie mówiąc z Bogiem, tego słowo się nie spełni. Ale, kto chce rozmawiać z Bogiem, nie rozmawiając z człowiekiem, tego słowo błądzi”.

W homilii abp Depo zaznaczył, że „trzeba nam najpierw z wiarą wsłuchiwać się w głos Boży, a następnie szukać odpowiedzi na drogach pragnień, konkretnego człowieka i jedności z Bogiem i ludzi pomiędzy sobą”. Komentując czytanie z Księgi Samuela podkreślił, że w jej treści „ukazany został wzrost łaski Bożej w życiu Dawida”. – W jego odwadze potwierdza się to, że jest wybrany przez Boga i namaszczony. Natomiast Saula bardziej interesuje osobisty prestiż niż zwycięstwa własnego narodu, któremu powinien służyć – komentował arcybiskup.

– Dzisiejsze słowo Boże zwraca naszą uwagę na konieczność przejrzystości naszego serca przed Bogiem. Naszym zadaniem jest zatem troska o to, aby prawda i dobro idące od Boga nie były pozostawione samym sobie, ale służyły ogólnie pojętej miłości i jedności – kontynuował metropolita częstochowski.

Reklama

Zaznaczył, że „nie ma bowiem nic bardziej zbawiennego jak odkrycie Jezusa Chrystusa jako Prawdy i w świetle i mocy Ducha Świętego, odkrycie Chrystusa jako naszego jedynego Zbawiciela i Pośrednika w sprawach odnoszących się do Boga”.

Arcybiskup podkreślił, że fragment z Ewangelii św. Marka „jest dowodem rezonansu jaki w spotkaniach z ludźmi wywołała i wciąż wywołuje Osoba Jezusa Chrystusa, który jest z nami i został z nami”. – To nie jest tylko historia, która się działa, to jest rzeczywistość, która się dzieje i staje. Widzimy paradoksalnie, że Jezus musi się bronić przed własną sławą, bo też nie zamierza służyć samemu sobie w kategoriach ludzkich, lecz Bogu Ojcu objawiając w czasie Jego zbawczy plan. On nie przyszedł jako Cudotwórca i niezwykły Nauczyciel, ale w tajemnicy Syna Bożego i Mesjasza na odkupienie grzechów – mówił abp Depo.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Metropolita częstochowski powiedział, że „kolejnym naszym zadaniem jest prośba do Ducha Świętego, który przypomina nam całą prawdę o Jezusie, i że nie wolno nam milczeć i tej prawdy o Jezusie zachowywać tylko dla siebie”. – Tylko obfitość darów Ducha Świętego może doprowadzić nas i poprowadzić dzieło przemiany serc i sumień oraz spełnić wolę Jezusa jedności wszystkich Jego uczniów i wyznawców – dodał.

– Niech Duch Święty sprawi, abyśmy byli świadkami nadziei spełnianej w Chrystusie – zakończył arcybiskup.

Mszę św. zakończyło wspólne „Błogosławieństwo Aaronowe”.

We wspólnej modlitwie wzięli udział m.in. przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich: ks. Marcin Bielawski, proboszcz parafii prawosławnej pw. św. Mikołaja ze świątynią pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej, ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, ks. Krzysztof Michałek-Góral, proboszcz parafii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Kleszczowie, ks. Mateusz Jelinek, stażysta w parafii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Kleszczowie, a także klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, z rektorem seminarium ks. prał. Ryszardem Selejdakiem, wierni różnych wyznań chrześcijańskich, osoby życia konsekrowanego, siostry brygidki.

Reklama

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji częstochowskiej odbywa się w dniach 18-25 stycznia. W tym roku towarzyszy mu hasło: „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon” (Mt 2, 2).

W ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 21 stycznia o godz. 17.45 odbędzie się w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie panel ekumeniczny, w którym udział wezmą duchowni Kościołów: prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego, ewangelicko-reformowanego i rzymskokatolickiego.

Na zakończenie tygodnia ekumenicznego 22 stycznia o godz. 17 odbędzie się wieczernia z kolędowaniem w cerkwi prawosławnej w Częstochowie. Podczas nabożeństwa kazanie wygłosi ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” i kierownik Referatu Dialogu ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. Z koncertem wystąpi zespół prawosławny Armonia z Białegostoku.

2022-01-20 20:37

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Budzik: rozłam chrześcijan jest śmiertelną chorobą

[ TEMATY ]

ekumenizm

Lublin

abp Stanisław Budzik

KEP

Abp Stanisław Budzik

Abp Stanisław Budzik

Rozłam chrześcijan jest śmiertelną chorobą, która niszczy od wewnątrz Kościół Chrystusowy - powiedział abp Stanisław Budzik. Metropolita lubelski wziął udział w nabożeństwie ekumenicznym z okazji inauguracji programu „Lublin Ekumeniczny – Ku jedności”. Do wspólnej modlitwy w lubelskiej bazylice ojców dominikanów włączyli się hierarchowie z kościołów protestanckich, prawosławnych i mariawickich.

We wspólnej modlitwie wzięli udział biskupi różnych wspólnot chrześcijańskich. Kościół rzymskokatolicki reprezentował abp Stanisław Budzik, Cerkiew prawosławną abp Abel, wspólnotę ewangelicką bp Jan Cieślar a Kościół Starokatolicki Mariawitów bp senior Maria Ludwik Jabłoński.

CZYTAJ DALEJ

Edmund Wojtyła wpłynął na życiowe wybory św. Jana Pawła II

2022-07-05 11:22

[ TEMATY ]

Edmund Wojtyła

Milena Kindziuk

Archiwum Mileny Kindziuk

Ciekawe jest, że to właśnie Edmund po raz pierwszy zabrał swojego o 14 lat młodszego brata w góry, a także na przedstawienie teatralne w Wadowicach, w którym sam zagrał rolę. Pasja papieża do górskich wędrówek i do teatru w dużym stopniu wzięła się od Edmunda – mówi dr Milena Kindziuk z UKSW, autorka książki pt. Edmund Wojtyła. Biografia brata św. Jana Pawła II, badaczka dziejów rodziny Wojtyłów.

Ireneusz Korpyś: Wybór Karola Wojtyły na papieża sprawił, że cały świat zaczął pytać, kim jest ten „człowiek z dalekiego kraju”. Za tym pytaniem poszło kolejne: o rodzinę nowego papieża. Wówczas po raz pierwszy usłyszeliśmy o Edmundzie, starszym bracie Karola. Dlaczego, pomimo upływu tak wielu lat, jego postać nadal dla wielu pozostaje tajemnicą?

CZYTAJ DALEJ

Komentarz Jadwigi Wiśniewskiej- Gaz i atom uwzględnione w taksonomii

2022-07-06 16:56

[ TEMATY ]

gaz

Jadwiga Wiśniewska

Jadwiga Wiśniewska

Europosłowie zagłosowali za włączeniem energii jądrowej oraz gazu do uzupełniającego aktu delegowanego KE, czyli do taksonomii. Oznacza to tym samym, że PE nie sprzeciwił się inwestycjom w gaz i atom.

Głosowanie pokazało, że Parlament jest podzielony w tej kwestii, ale na szczęście wynik głosowania jest satysfakcjonujący dla Polski, bowiem nasza transformacja energetyczna będzie opierać się częściowo na gazie jako paliwie przejściowym, a w dłuższej perspektywie Polska planuje także budowę elektrowni jądrowych. Te stabilne i dyspozycyjne źródła energii są konieczne do bilansowania i integracji w systemie zależnych od pogody odnawialnych źródeł energii. Zagwarantowanie tym inwestycjom miejsca w taksonomii ułatwi pozyskiwanie finansowania na ich rozwój.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję