Liturgicznie okres Bożego Narodzenia zakończył się w Kościele katolickim wraz z Niedzielą Chrztu Pańskiego, ale nie zakończyło się śpiewanie kolęd i pastorałek. W polskiej, katolickiej obyczajowości zachowujemy tradycje Bożonarodzeniowe aż do święta Ofiarowania Pańskiego. Kościoły, kapice, domy czy też ulice miast jeszcze przyozdobione są szopkami, choinkami oraz innymi ozdobami związanymi z niedawno zakończonymi świętami.
Tak też w minioną niedzielę wyglądał kościół Matki Bożej Salentyńskiej na warszawskich Włochach. O godz. 15 ks. Stanisław Michalski MS przywitał wszystkich przybyłych gości i zaprosił do wysłuchania koncertu Kolęd i Pastorałek Scholi Rodzinnej Żywioł wSzelki i Scholi Młodzieżowej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Boże Narodzenie już się zakończyło, ale Boża miłość ciągle trwa. O tej Bożej miłości i hołdzie złożonym Panu Jezusowi zaśpiewają dzieci , młodzież, dorośli. Życzę abyście wszyscy doświadczyli przejścia tej Bożej Miłości, abyście doświadczyli przejścia przez serce Pana Jezusa- powiedział rozpoczynając wydarzenie kulturalne ks. Stanisław.
W trakcie ponad godzinnego koncertu zaprezentowano wiele utworów.
Reklama
- Wśród nich była pastorałka „Do szopy, do szopy wszyscy”, którą Żywioł nagrał w poprzednim roku w formie online, kiedy koncert nie mógł odbyć się na żywo - mówi Marta Styczek, dyrygent. - Pojawiła się również pieśń „O przyjdź, o przyjdź Emmmanuel”, która została zaaranżowana na podstawie chorału gregoriańskiego „Veni, Veni, Emmanuel”- uzupełnia.
Mniej znane utwory były przeplatane znanymi kolędami jak: „ Bóg się rodzi”, „Z narodzenia Pana” czy też „Dzisiaj w Betlejem”. Specjalnie na koncert Julia Maria Dobrowolska w całości skomponowała - słowa, muzyka, aranżacja - pastorałkę „Biały Puch”, która została bardzo entuzjastycznie przyjęta przez wszystkich przybyłych gości. Akompaniament do tego utworu zagrały dzieci ze scholii. Przy fortepianie na cztery ręce zasiedli: 8-letnia Ewa z 13-letnim Frankiem.
Na koncercie w chórze dziecięcym śpiewały dzieci w wieku 5-13 lat, w chórze dorosłych- rodzice tych dzieci, a schola młodzieżowa to 14- 21-latki.
Najliczniej reprezentowała się rodzina państwa Styczek i państwa Janukowicz.
Wśród przybyłych gości były osoby z sąsiednich parafii.
- Byłam zachwycona współpracą międzypokoleniową. Dzieci, młodzież, dorośli razem się spotykają, razem ćwiczą, grają, śpiewają. Wspaniały koncert. Wielkie, wielkie brawa dla pani Marty Styczek, która cały ten koncert przygotowała i poprowadził. To była prawdziwa uczta duchowa i artystyczna – powiedziała „Niedzieli” pani Danuta, emerytowana nauczycielka. Natomiast pani Jadwiga dodała: - Byłam pod wrażeniem. Co za radość widzieć, że rodzinne kolędowanie nie zanika.
Reklama
Zachwyt był widoczny także w oczach małych dzieci. Na pytanie o wrażenia z koncertu zadane 12- letniej Beatce, obdarzonej dodatkowym chromosomem, odpowiedź była natychmiastowa. - Tak! Było ślicznie!
Schola rodzinna Żywioł wSzelki została założona w 2009 r. przez Dorotę Styczek oraz ks. Mariusza Maćkowiaka MS. W 2018 r. starsze dzieci zespołu stworzyły scholę młodzieżową. Obecnie opiekę nad zespołami sprawują: schola rodzinna- ks. Dawid Kucaba MS, pani Dorota oraz pani Marta Styczek; schola młodzieżowa - Marta Styczek oraz ks. Maciej Wilczek MS. Pani Marta, studentka Dyrygentury Chóralnej na UMFC przygotowała obie schole, orkiestrę oraz kierowała całym koncertem.
Koncerty, wspólne kolędowania trwają do 2 lutego. Korzystajmy i kultywujmy tradycje i zwyczaje naszego narodu.