Reklama

Polityka

Ukraina walczy o wolność Europy

Wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego w Sejmie RP.

[ TEMATY ]

sejm

Mateusz Morawiecki

premer

inwazja na Ukrainę

KPRM

Premier Morawiecki w sejmie

Premier Morawiecki w sejmie

Część 1

- Dzisiejszy poranek 24.02 przejdzie do historii jako dzień, w którym Rosja wybrała wojnę. Jako dzień, kiedy jedno państwo w Europie zaatakowało drugie - zaatakowało bez najmniejszych powodów, bez żadnych prowokacji, bez jakichkolwiek powodów, które mogły w jakikolwiek sposób uzasadniać agresję.

- To barbarzyństwo musi spotkać się ze zdecydowanym odporem całego wolnego świata.

- Dzisiaj, trzeba podkreślić z całą mocą, Ukraina walczy nie tylko o swoja własną niepodległość i wolność. Dzisiaj Ukraina walczy w imieniu również całej Europy, o wolność całej Europy.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, jak dobrze widac ryzyko zagrożenia rosyjskiego z naszej perspektywy i wiemy też, że do niedawna nie było to tak dobrze widoczne na zachodzie Europy.

- Dziś europa mówi coraz bardziej po polsku i rozumie te zagrożenia coraz lepiej. Dziś kończy z tym naiwnym spojrzeniem na Rosję, które doprowadziło do swego rodzaju przyzwolenia na agresję.

To od naszej odpowiedzi zależy czy będziemy w stanie przywrócić integralność terytorialną Ukrainy.

Część 2

Jest szczególny moment w naszej historii. Dzisiejszy poranek zmienił wszystko. Demony wojny wróciły. Niewinni ludzie giną za naszą wschodnią granicą.

Polska jest członkiem najsilniejszego sojuszu na świecie. Nasze wysilki w NATO sa doceniane

Działania wolnego świata idą w dwóch kierunkach:

- nałożenia pakietu sankcji na Rosję za atak na Ukrainę,

- drugi kierunek to wzmocnienie wschodniej flanki NATO

Kondycja polskiej gospodarki jest dobra. Nie musimy się o to martwic

Przygotowywalismy sie do sytuacji. Komitet Bezpieczenstwa i Obronnosci podjął decyzje w sprawie ochrony granic i analizował sytuację na Wschodzie

- Dzisiaj jesteśmy w fazie rozmów, aby zgodnie z zaleceniem tej uchwały, którą przed chwilą pani marszałek przeczytała, wypracować najdalej idące sankcje wobec Rosji. Ponieważ tylko one są w stanie powstrzymać kolejne akty agresji.

Reklama

- Dzisiaj Polska jest krajem w pełni bezpiecznym. Nasze służby mundurowe i wojsko podniesione zostały w stan podwyższonej gotowości. Nasze wszystkie działania, które podjęliśmy już od dłuższego czasu służyły wzmocnieniu obronności.

- Właściwym okazało się powołanie Komitetu ds. bezpieczeństwa i obronności. Ten Komitet opracował znaną państwu już ustawę o obronie ojczyzny.

- Prosze o to, aby ustawa, która trafi w najbliższym czasie pod obrady Sejmu, została zgodnie i szybko przepracowana. Ona jeszcze bardziej umocni nasze bezpieczeństwo.

- Nie jesteśmy zaskoczeni tym, co się dziś dzieje. Ten stan rzeczy przewidywaliśmy. Już w listopadzie i grudniu rozmawiałem z wieloma przywódcami UE przestrzegając przed tym, co może nastąpić - dokładnie przed tym, co dzisiaj się dzieje.

Chce zwrocic sie do Ukraincow: Nie zostawimy Was w potrzebie. Jesteśmy razem z Wami. Polska jako jeden z pierwszych krajow podjęła dzialania na rzecz pomocy Ukrainie. Będziemy przyjmowac uchodzcow, opatrywać rannych.

Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi partnerami, z szefowa KE i przew. RE. Dzisiejsza rozmowa przebiegała dobrze.

Po tym łagodnym pakiecie jest dziś zrozumienie, ze musi być zdecydowany pakiet sankcji, bo tylko to powstrzyma barbarzyński atak Putina

Część III

- Te ryzyka dzisiaj się materializują na naszych oczach. Władimir Putin wybrał drogę terroru. Chce złamać Europe terrorem. Od naszej zdecydowanej odpowiedzi zależeć będzie również to czy będziemy w stanie przywrócić integralność terytorialną Ukrainy.

- Dzisiaj jest absolutnie szczególny moment w naszej historii. Ten dzisiejszy poranek zmienił wszystko. Spowodował, że te demony II Wojny Światowej na powrót odżyły. Napaść i agresja stały się faktem. Niewinni ludzie giną tuż za nasza wschodnią granicą.

Reklama

- Nasza postawa musi być zdecydowana. Polska jest częścią najpotężniejszego sojuszu militarnego. Polska jest częścią NATO i tym krajem członkiem NATO, który uświadamia ryzyka związane z tą sytuacją. Dzisiaj te ryzyka są w pełni zrozumiałe i docenione i we właściwy sposób ocenione przez wszystkich partnerów a NATO.

- Nasze działania idą w dwóch kierunkach. Po pierwsze wdrożenie możliwie mocnego pakietu sankcji na Federację Rosyjską.. Takiego pakietu, który będzie w skuteczny sposób odstraszał od kolejnych działań i da nadzieję na przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy i jej niepodległość.

- Jednocześnie drugi kierunek działań, ten nad którym wspólnie musimy pracować to kierunek wzmocnienia wschodniej części NATO i UE. Tutaj jesteśmy również w zaawansowanych rozmowach. Pan Prezydent Andrzej Duda, pan Minister Obrony Narodowej jest w stałym kontakcie z naszymi odpowiednikami w NATO, USA, UK i innymi krajami sojuszniczymi, po to aby w najkrótszym możliwym czasie wschodnia flanka NATO była jeszcze bardziej wzmocniona. Już dziś jest tutaj ponad 6 tys. żołnierzy paktu północnoatlantyckiego. To znaczące wzmocnienie naszej flanki.

Część IV

- Wojna za naszą wschodnią granicą musi budzić i budzi niepokój w wielu obszarach. Stan naszej gospodarki jest dobry. Jesteśmy w dobrym położeniu. Nasz budżet jest w bardzo dobrym stanie i to pomimo wdrożonego pakietu antyinflacyjnego.

- Dzisiaj nie jest czas, aby wchodzić w szczegóły. Ale nie jest to też czas, aby martwić się stanem naszej gospodarki. Ta kondycja jest dobra, jestesmy pod tym względem bezpieczni.

- Nasze działania, które rozpoczęliśmy pół roku temu były działaniami przewidującym to, co się stanie. Komitet Bezpieczeństwa pod przewodnictwem pana Jarosława Kaczyńskiego już w czerwcu zeszłego roku podjął odpowiednie decyzje dotyczące granicy polsko-białoruskiej. Dziś widać dokładnie, że tamte działania były częścią zaplanowanej operacji na Kremlu.

Reklama

- Komitet Bezpieczeństwa i Obronności przeprowadził szereg analiz strategicznych i dzisiaj wiemy w jakim kierunku nasze działania powinny pójść.

- Dziś przed godziną 6:00 rozpoczęliśmy obrady w ramach Komitetu Bezpieczeństwa i Obronności oraz Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i spotkaliśmy się w BBN z panem prezydentem Andrzejem Dudą. Dziś bardzo ważny moment i czas, w którym na pewno wśród wielu Polaków panuje wzburzenie i niepokój. Wszyscy musimy wykazać się spokojem, jednością i działać na rzecz dalszego umacniania naszego potencjału obronnego. I to robimy. Dlatego jestem przekonany, że Polska jest dzisiaj bezpieczna ramach tego najsilniejszego sojuszu militarnego na świecie, jakim jest Pakt Północnoatlantycki.

Część V

- Chcę też zwrócić się do Ukraińców. Szanowni Państwo, nasi Drodzy Sąsiedzi, Ci którzy już w Polsce znaleźliście swój pierwszy dom i Ci, którzy macie tutaj swój drugi dom i Ci z Was, którzy prawdopodobnie do Polski przybędą - nie zostawimy Was w potrzebie, jesteśmy razem z Wami.

- Polska jako jeden z pierwszych krajów podjęła działania na rzecz wsparcia Ukrainy w obszarze działań humanitarnych. Tę pomoc będziemy kontynuować - będziemy pomagać, przyjmować uchodźców, będziemy opatrywać rannych jeśli będzie taka potrzeba.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi sojusznikami z NATO i UE. Dziś rano rozmawiałem z przewodniczącą KE i przewodniczącym RE. Mogę powiedzieć, że tak rozmowa o sankcjach, o umocnieniu obronności UE i wschodniej części NATO, przebiegała bardzo dobrze i pozytywnie. Jest pełne zrozumienie dziś.

- Po pakiecie łagodnych sankcji, dziś jest zrozumienie, że musimy doprowadzić do działań zdecydowanych. Bo tylko takie działania mogą powstrzymać barbarzyńskie działania Kremla.

- Dzisiejszy poranek zmienił wszystko. Dzisiejszy poranek prócz tego, że będzie wyznaczał kierunek zmian historycznych, zmian w najbliższych latach, od naszej zdecydowanej odpowiedzi i naszej solidarności będzie bardzo wiele zależało. Dzisiejszy poranek jest też swego rodzaju memento.

Reklama

Część VI

- Musimy zdać sobie sprawę z tego, że obserwujemy wojnę o charakterze konwencjonalnym, ale też wojnę o charakterze hybrydowym - jest to wojna informacyjna, propagandowa. A w tym Rosjanie są bardzo dobrzy. Potrafią używać wszelkiego rodzaju fake newsów, ataków hakerskich, ataków cybernetycznych na infrastrukturę krytyczną, na media społecznościowe. Warto, żeby cała klasa polityczna i media zdali sobie z tego sprawę, że fake newsy, dezinformacja i propaganda to narzędzie w rękach Putina.

- Odpowiedzmy na to prawdą, jednością, spokojem i solidarnością.

- Dzisiejszy poranek zmienił wszystko i dlatego my również tutaj w Sejmie, jako cała klasa polityczna, jestesmy jednością - jestesmy silni i pewni tego, że Polska znajdzie właściwą odpowiedź na ten trudny czas, że nie damy się zastraszyć, złamać tym działaniom i terrorowi ze strony Kremla. Że jestesmy właśnie solidarni i nasze solidarne działania doprowadzą do tego, że nie tylko Europa obroni swoją wolność i niepodległość, ale przywrócimy wolność i niepodległość Ukrainy.

- Niech żyje niepodległa Ukraina.

2022-02-24 17:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Morawiecki: gospodarstwa domowe będą miały gwarantowaną cenę prądu

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Radek Pietruszka

Wszystkie gospodarstwa domowe bez wyjątku będą miały gwarantowaną cenę energii do poziomu 2 tys. kWh rocznie. To w porównaniu do tego, co oferują firmy energetyczne, oszczędności nawet na poziomie 150 zł miesięcznie – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

W czwartek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia „Tarczy Solidarności”.

CZYTAJ DALEJ

Tatry/ Z powodu zagrożenia lawinowego zamknięte szklaki turystyczne

2023-02-03 07:26

[ TEMATY ]

Tatry

Monika Książek

Popularne szlaki turystyczne do Morskiego Oka oraz do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Dolinę Roztoki zostały zamknięte z powodu wysokiego, czwartego stopnia zagrożenia lawinowego. Do odwołania zamknięte są również parkingi przed tymi szlakami – ogłosił Tatrzański Park Narodowy.

Z uwagi na niebezpieczeństwo samoistnego schodzenia lawin, TPN od piątku do odwołania wstrzymuje także sprzedaży biletów wstępu na tatrzańskie szlaki. Władze parku odradzają wszelki turystycznych wyjść w góry.

CZYTAJ DALEJ

Lwów: dobroczynna pizza od Szkotów

2023-02-03 18:51

[ TEMATY ]

Lwów

Szkocja

pizza

Adobe.Stock.pl

Organizacja SIOBHAN'S TRUST karmiła ubogie dzieci w szkockich szkołach. Od początku wojny organizacja przyjechała na Ukrainę, aby docierać do bombardowanych miast oraz uchodźców. W dużych furgonetkach przygotowują ciepła pizzę. 2 lutego wolontariusze Joe Roberts z Anglii i Finn Riddell ze Szkocji przy kościele św. Jana Pawła II we Lwowie zgromadzili uchodźców mieszkających w parafialnym domu i w całym mieście.

Dystrybucja żywności odbywa się w miłej atmosferze, z zasadami sztuki kulinarnej. Rozdali ponad 130 porcji pizzy: smacznej, wegetariańskiej, ciepłej, prosto z pieca. Wybrzmiała szkocka muzyka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję