Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: św. Józef uczy nas, że nie wolno zatracić nadziei, którą pokładamy w Bogu

– Patron dnia dzisiejszego uczy nas, że nie wolno dać się zniewolić lękom o przyszłość i zatracić nadziei, którą pokładamy w Bogu – powiedział w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Makowiskach abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 19 marca Sumie odpustowej, podczas której powołał do istnienia Bractwo św. Józefa i przyjął w jego szeregi 10 kandydatów.

– Gromadzimy się, aby wraz z pasterzem naszej diecezji uwielbiać Boga za dar osoby św. Józefa. Przeżywając dzisiaj odpust parafialny, wypraszamy pomoc i wstawiennictwo naszego patrona w trudnych sprawach życia codziennego oraz zyskujemy odpust zupełny. To wielka łaska – podkreślił na rozpoczęcie liturgii ks. Andrzej Chrzanowski, proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Makowiskach.

Dodał, że w tej wspólnocie przed trzema wiekami powstało Arcybractwo św. Józefa, „szerzące jego kult i naśladujące cnoty opiekuna Jezusa i Maryi”. – Jednym z owoców Roku św. Józefa jest wskrzeszenie tegoż Bractwa – zaznaczył.

Maciej Orman/Niedziela

Po odczytaniu Ewangelii kandydaci do Bractwa św. Józefa wyrazili chęć naśladowania cnót św. Józefa, rozwijania jego kultu, modlitwy w intencji małżeństw i rodzin, wspierania małżonków i rodziców w wypełnianiu ich zadań, pomocy rodzinom w potrzebie oraz obrony świętości życia i sakramentalnego charakteru małżeństwa.

W homilii abp Depo przyznał, że „częstym błędem jest umieszczanie świętych na jakimś wysokim piedestale”. Podkreślił, że nie możemy dosłownie ich naśladować, popełniając plagiat. – Oni żyli w swoim czasie, mieli swoją łaskę i plan Boży do wypełnienia, a każdy z nas ma swoje zadania – wyjaśnił.

Maciej Orman/Niedziela

Metropolita częstochowski przypomniał, że św. Józef, zgodnie z poleceniem anioła, wprowadził Maryję do swojego domu, chociaż wcześniej miał zastrzeżenia, ponieważ została brzemienną „poza jego ciałem”.

Abp Depo wskazał, że Ewangelia ukazuje św. Józefa jako człowieka odwagi, „który jest posłuszny Bogu, a nie swoim trudnościom”. – Na wzór Abrahama Józef nakazuje nam absolutne posłuszeństwo Bogu. Od Boga bowiem przychodzi Jego łaska i prawda – kontynuował.

Maciej Orman/Niedziela

Metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że dzisiaj odkrywamy św. Józefa jako „opatrznościowego świadka i opiekuna Syna Bożego również w zbawczej misji Kościoła, którą stanowimy i którą przeżywamy”. – Dlatego nie sposób przecenić jego wstawienniczej roli w kształtowaniu rodzin, wspólnot chrześcijańskich, wychowaniu dzieci i młodzieży i spełnianiu naszych zadań – ocenił.

Reklama

Mówiąc o kryzysie demograficznym w Polsce i Europie, w której już w żadnym państwie nie występuje tzw. zastępowalność pokoleń, abp Depo wzywał do refleksji, „czy nie dominuje kultura indywidualizmu, która nastawia nas przede wszystkim na dobrobyt, zysk i poprawę komfortu naszego życia”.

Maciej Orman/Niedziela

– Dlatego trzeba ufnie wołać do św. Józefa najpierw o zmianę naszej mentalności, żebyśmy nie wchodzili w pokuszenie diabelskie. Patron dnia dzisiejszego uczy nas, że nie wolno dać się zniewolić lękom o przyszłość i zatracić nadziei, którą pokładamy w Bogu, pomimo zbrodni dokonujących się teraz w Europie, szczególnie na Ukrainie – podkreślił metropolita częstochowski.

Po wyznaniu wiary kandydaci do Bractwa złożyli uroczyste ślubowanie, oddając się św. Józefowi, aby zawsze był ich „ojcem, obrońcą i przewodnikiem na drodze do zbawienia”. Następnie abp Depo pobłogosławił i wręczył im znaki przynależności do Bractwa św. Józefa.

Maciej Orman/Niedziela

Po Komunii św. miało miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu, przed którym odmówiono Litanię do św. Józefa, po czym ks. Chrzanowski zawierzył jego opiece parafię i archidiecezję. Po odśpiewaniu suplikacji abp Depo udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Na zakończenie metropolita częstochowski wręczył ks. Chrzanowskiemu dekret zatwierdzający Bractwo św. Józefa i zezwalający na jego działalność przez 5 lat.

W uroczystości uczestniczyli konfratrzy z Bractwa św. Józefa w parafii św. Józefa Rzemieślnika w Częstochowie, pochodzący z parafii Wniebowzięcia NMP i Narodzenia Pańskiego w Pajęcznie.

Maciej Orman/Niedziela

Więcej o Bractwie św. Józefa w Makowiskach w „Niedzieli Częstochowskiej” z datą 27 marca.

2022-03-19 22:08

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Uwierzmy w wartość naszego życia przed Bogiem

– Uwierzmy w wartość naszego życia przed Bogiem, bo Boże Narodzenie przypomina nam, że Bóg nigdy nie zwątpił w sens swojej miłości do człowieka – powiedział w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który w uroczystość Narodzenia Pańskiego przewodniczył w bazylice jasnogórskiej uroczystej Sumie

Witając uczestników liturgii, przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra przytoczył słowa kard. Stefana Wyszyńskiego z Wigilii 1956 r.: „Niech w Boże Narodzenie każde szlachetne uczucie ludzkie, każde drgnienie woli, każda myśl zamieni się w błogosławione czyny, które mają w miłość obrócić całe nasze życie w ojczystej ziemi. Tej radosnej odmiany we wszystkich sercach, w każdej rodzinie, w całej Polsce życzę wam wszystkim”. – Życzę wiary w bliskość Jezusa, zaufania wobec Jego planów i gotowości służenia Mu – dodał o. Waligóra.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2022 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

USA: teologowie krytykują postulaty odejścia od „Humanae vitae”

2022-08-10 20:15

[ TEMATY ]

USA

Adobe.Stock

Nauczanie Humanae vitae na temat antykoncepcji jest instancją magisterium zwyczajnego i powszechnego, i jako takie nie może podlegać zmianom - stwierdził znany amerykański teolog moralny w odpowiedzi na publikację Papieskiej Akademii pro Vita. W lipcu ukazał się tom zawierający referaty wygłoszone podczas konferencji zorganizowanej przez Akademię w ubiegłym roku. Pojawiły się głosy krytyki stanowiska niektórych teologów, którzy argumentowali za rozróżnieniem pomiędzy normami moralnymi, takimi jak potępienie przez Kościół sztucznej kontroli urodzeń, a konkretną aplikacją duszpasterską tych norm. Zdawali się oni sugerować, że w pewnych okolicznościach, pary mogą być usprawiedliwione w wyborze antykoncepcji lub metod zapłodnienia in vitro.

Ojciec Thomas Petri, OP, rektor Dominikańskiego Domu Studiów w Waszyngtonie, zauważył, że nawet krytycy nauczania o antykoncepcji „przyznali, iż zawsze Kościół nauczał, że wewnętrznie złe jest wszelkie działanie, które - czy to w przewidywaniu aktu małżeńskiego, podczas jego spełniania, czy w rozwoju jego naturalnych skutków - miałoby za cel uniemożliwienie poczęcia lub prowadziłoby do tego. Jest to więc częścią zwyczajnego, uniwersalnego magisterium" - powiedział Petri. Zaznaczył, że nawet jeśli jakaś konkretna encyklika, taka jak Humanae vitae nie jest nieomylna, to nauczanie, które przedstawia jest w rzeczywistości niezmienne, ponieważ należy do zwyczajnego i powszechnego magisterium Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję