Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: Bóg jest odpowiedzią na ludzkie pragnienie

– Jeżeli rozum nie wniknie w tajemnicę Boga, to człowiek się prawdziwie zagubi – powiedział abp Wacław Depo. 26 marca metropolita częstochowski przewodniczył w parafii akademickiej św. Ireneusza Biskupa i Męczennika w Częstochowie Mszy św. na zakończenie inicjatywy „24 godziny dla Pana”, która umożliwiła całodobową adorację Najświętszego Sakramentu i skorzystanie z sakramentu pokuty i pojednania.

W homilii abp Depo podkreślił, że „nie wystarczy zrozumieć siebie”. – Trzeba zrozumieć, że jestem w planie Boga od wieków i mam poznać siebie nie we własnym obrazie, ale w obliczu Boga, który jest życiem i który mnie powołał do życia swoją miłością również przy pomocy miłości rodziców, i dlatego mnie nie opuszcza w moim poznawaniu siebie, świata i samego Boga – zaznaczył.

Maciej Orman/Niedziela

Metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że żyjemy w społeczeństwie, które proponuje „łatwiejsze życie, chleb i igrzyska”. – Inaczej żyje się wobec Boga, który jest, a inaczej wobec nicości – wskazał.

Nawiązał również do odbywającej się na Jasnej Górze tego samego dnia „pielgrzymki” osób ubranych w czerwone płaszcze z wizerunkiem Chrystusa Króla pod przewodnictwem suspendowanego ks. Piotra Natanka. – Zauważamy, jakie są próby zawłaszczenia Kościoła nawet przez tych, którzy Kościoła nie uznają i rozpoznają prawdę w sobie, a nie w słowie Boga i w posłuszeństwie Kościołowi, który to słowo przekazuje? Tych ruchów i inicjatyw jest coraz więcej – ubolewał.

Maciej Orman/Niedziela

Reklama

W tym kontekście abp Depo pytał: – Czy my prosimy Ducha Świętego o rozpoznanie prawdy? Czyżby Duch Święty opuścił nas w tej epoce?

Odniósł się także do Drogi Synodalnej Kościoła w Niemczech, „który proponuje nam już nie Kościół, tylko wybory demokratyczne chociażby w kategoriach święceń kobiet, zniesienia celibatu księży, błogosławienia związków jednopłciowych”.

Maciej Orman/Niedziela

Nawiązując do encykliki św. Jana Pawła II „Fides et ratio”, metropolita częstochowski przypomniał, że wiara jest niezbędna, ponieważ „oświetla nasze drogi”, a „rozum może błądzić, zejść na manowce”. – Jeżeli rozum nie wniknie w tajemnicę Boga, to człowiek się prawdziwie zagubi – przestrzegał i dodał, że Bóg „jest odpowiedzią na ludzkie pragnienie”.

Maciej Orman/Niedziela

Abp Depo wskazał, że w kolejnych niedzielach Wielkiego Postu Kościół wprowadza nas na górę kuszenia i na górę Tabor. Zauważył, że spośród Apostołów, którzy byli świadkami Przemienienia Jezusa, tylko Jan stał pod krzyżem. W tym kontekście przyznał, że zwłaszcza wśród ludzi młodych można usłyszeć: gdyby Jezus objawił mi się tak raz dotykalnie, to bym już nigdy od Niego nie odszedł. – Jezus zostawił siebie w sakramentach pokuty i Eucharystii, żebyśmy mieli życie, żeby mógł nam przebaczać nasze błędy, naszą pychę na podobieństwo faryzeusza, który modlił się: ja nie jestem taki jak ten czy ta. A ten celnik, po co tu przyszedł? – wyjaśnił metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

– Twoje słowa są prawdą, Twoje słowa są życiem. Wierzę. Zaradź mojemu niedowiarstwu i przymnóż mi wiary! – zakończył.

Maciej Orman/Niedziela

2022-03-26 20:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

12-13 marca w Kościele inicjatywa "24 godziny dla Pana"

Mimo epidemii tradycyjnie przed IV niedzielą Wielkiego Postu odbędzie się inicjatywa "24 godziny dla Pana". W wielu kościołach na świecie z 12 na 13 marca potrwa całodniowa adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z możliwością przystąpienia do spowiedzi.

Papieska Rada ds. Promocji Nowej Ewangelizacji wydała nowy zbiór wskazań duszpasterskich mających pomóc parafiom i wspólnotom chrześcijańskim w przeprowadzeniu inicjatywy modlitewnej "24 godziny dla Pana". W tym roku jest ona przewidziana na 12 i 13 marca i towarzyszy jej hasło "On odpuszcza wszystkie twoje winy".

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Polak wśród 44 metropolitów, którzy w środę otrzymają paliusze od papieża

2022-06-28 12:16

[ TEMATY ]

Watykan

Bożena Sztajner

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

29 czerwca, w uroczystość św. Piotra i Pawła, papież Franciszek wręczy paliusze 44 nowym metropolitom. Wśród nich jest Polak, abp Józef Guzdek, metropolita białostocki, a także białoruski hierarcha o polskich korzeniach abp Józef Staniewski, któremu papież powierzył kierowanie archidiecezją mińsko-mohylewską.

Abp Józef Guzdek został mianowany przez papieża Franciszka metropolitą białostockim 16 lipca 2021 r. 3 września 2021 r. objął kanonicznie archidiecezję, a 4 września odbyły się uroczystości jego ingresu do katedry białostockiej. W najbliższą środę, 29 czerwca, wraz z 43 nowymi metropolitami z całego świata, otrzyma on paliusz z rąk papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

2022-07-01 10:03

[ TEMATY ]

Ukraina

Andrzej Duda

prezydent.pl

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Regulacja wprowadza pierwszy pakiet rozwiązań systemowych, które mają pomóc uchodźcom z Ukrainy zaadaptować się w Polsce.

Kolejna nowelizacja o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa wprowadza rozwiązania systemowe dotyczące m.in. uelastycznienia rynku pracy, zwiększenia możliwości korzystania z kursów języka polskiego przez Ukraińców, a także tworzenia punktów przedszkolnych dla dzieci z Ukrainy. Są w niej też rozwiązania, których celem jest wyeliminowanie przypadków pobierania świadczeń przez obywatela Ukrainy, który utracił do nich prawo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję