Reklama

Niedziela Częstochowska

Tylko Bóg uczynił nas kapłanami

Poranek Wielkiego Czwartku jest wyjątkowy dla kapłanów, kiedy to we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny, jeżeli to możliwe wraz z duchownymi z całej diecezji, odprawia Mszę św. krzyżma. W bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie 14 kwietnia przewodniczył jej abp Wacław Depo w koncelebrze m.in. bp. Andrzeja Przybylskiego, biskupa seniora Antoniego Długosza i o. Arnolda Chrapkowskiego, generała Zakonu Paulinów.

Głównych celebransów Eucharystii do ołtarza wprowadził śpiew seminaryjnej scholi pod kierunkiem ks. Marka Cisowskiego oraz komentarz ks. Łukasza Połacika, wikariusza parafii archikatedralnej, który na wstępie przytoczył słowa papieża Franciszka o Ewangelii naznaczonej w swojej istocie krzyżem i prześladowaniem. Do tej tajemnicy nieprawości nawiązał również w swoim wstępie metropolita częstochowski, zaznaczając, że właśnie sprawowana Eucharystia powinna być umocnieniem na czas prześladowań.

W trakcie Mszy św. duchowni odnowili przyrzeczenia kapłańskie. Poświęcono także krzyżmo oraz oleje chorych i katechumenów. Są one potrzebne przy udzielaniu sakramentów chrztu św., bierzmowania, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych oraz przy konsekracji kościołów i ołtarzy.

W homilii padły ważne słowa dotyczące kondycji kapłańskiej wspólnoty i zagrożeń, na jakie napotyka posługa duchownych. – Bóg powołuje kapłanów i namaszcza do misji głoszenia Dobrej Nowiny ubogim, opatrywania serc złamanych i wyzwolenia jeńców – mówił abp Depo. Podkreślił, że ta bliskość i przynależność do Boga nie są jakimś związkiem wymyślonym przez ludzi, ale więzią osobową kapłańskiej duszy i ciała z Bogiem. – To sprawia, jak mówi Izajasz, iż jesteście sługami Boga samego – wskazał. Hierarcha wspomniał o namaszczonych rękach kapłana, które w imieniu Chrystusa błogosławią i leczą. – Codziennie dotykamy Chrystusa i unosimy Go ponad własną głowę, aby ukazać Go innym, nieść Go jako pokarm i zadatek życia wiecznego. Jakże wielkie to zobowiązanie – przyznał abp Depo i zaapelował, by ten znak namaszczonych rąk znajdował zawsze potwierdzenie w życiu każdego księdza.

– To nie my sami uczyniliśmy siebie kapłanami! To Chrystus przez swój Kościół uczynił nas kapłanami dla samego Boga i ludzi. Nasza zgoda była oczywiście Bogu potrzebna, ale tylko On działa w nas i przez nas – tłumaczył homileta istotę kapłańskiego „tak”. Następnie wskazał na wiarę jako podstawę rozumienia tajemnicy Kościoła. Konsekwencją odrzucania tej perspektywy opisywania chrześcijańskiej wspólnoty jest fałszywy obraz Kościoła zamieszczany i popularyzowany w mediach. – Prawda o kapłaństwie jest marginalizowana, bo liczy się sensacja i duch oszczerstwa. To służy tylko diabelskiemu zamętowi. Nie możemy pozwolić, by rozszerzała się tzw. kultura unieważniania naszych chrześcijańskich tajemnic – przestrzegał abp Depo.

Reklama

– Kościół nie jest organizacja pozarządową i jeżeli ktoś będzie chciał kroczyć tą drogą bez Chrystusa, przestaje być Jego uczniem i staje się światowcem dla popularności i poklasku. Chrystus sprzeciwia się naszej bylejakości, a tym bardziej naszej zdradzie – zakończył metropolita częstochowski.

2022-04-14 12:36

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. z poświęceniem Krzyżma

[ TEMATY ]

Msza św.

Wielki Czwartek

Krzyżma

Archiwum redakcji

W Wielki Czwartek (9 kwietnia) rano o godz. 10.00 w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Marcina bp Tadeusz Lityński będzie przewodniczył mszy św., podczas której zostanie poświęcone święte krzyżmo oraz olej chorych i olej katechumenów. W tym roku, ze względu na stan epidemii, do koncelebrowania tej Eucharystii zostanie zaproszonych jedynie kilku wybranych imiennie duchownych. Również tradycyjne podziękowanie kapłanom przeżywającym w tym roku jubileuszowe rocznice święceń odbędzie się w innym terminie.

Sprawowanie mszy krzyżma uważa się za jeden z głównych przejawów pełni kapłaństwa biskupa, a wspólna koncelebracja tej liturgii ukazuje w szczególny sposób jedność prezbiterów ze swoim biskupem. Dlatego zwykle w mszy krzyżma uczestniczy liczne grono księży diecezjalnych i zakonnych. Wszyscy obecni na niej duchowni odnawiają również zobowiązania podjęte w momencie przyjmowania święceń kapłańskich. Odbywa się to po homilii w formie liturgicznego dialogu księży z biskupem, który przewodniczy celebracji. Tym razem to odnowienie przyrzeczeń kapłańskich będzie przeniesione na inny dogodny termin po ustaniu epidemii.

CZYTAJ DALEJ

Jakie czasy, tacy księża?

2022-06-21 13:48

Niedziela Ogólnopolska 26/2022, str. 8-11

[ TEMATY ]

księża

Karol Porwich/Niedziela

Kapłaństwo się nie starzeje

CZYTAJ DALEJ

Komentarz Jadwigi Wiśniewskiej- Gaz i atom uwzględnione w taksonomii

2022-07-06 16:56

[ TEMATY ]

gaz

Jadwiga Wiśniewska

Jadwiga Wiśniewska

Europosłowie zagłosowali za włączeniem energii jądrowej oraz gazu do uzupełniającego aktu delegowanego KE, czyli do taksonomii. Oznacza to tym samym, że PE nie sprzeciwił się inwestycjom w gaz i atom.

Głosowanie pokazało, że Parlament jest podzielony w tej kwestii, ale na szczęście wynik głosowania jest satysfakcjonujący dla Polski, bowiem nasza transformacja energetyczna będzie opierać się częściowo na gazie jako paliwie przejściowym, a w dłuższej perspektywie Polska planuje także budowę elektrowni jądrowych. Te stabilne i dyspozycyjne źródła energii są konieczne do bilansowania i integracji w systemie zależnych od pogody odnawialnych źródeł energii. Zagwarantowanie tym inwestycjom miejsca w taksonomii ułatwi pozyskiwanie finansowania na ich rozwój.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję