Reklama

Nowe i stare w Terliczce k. Rzeszowa

Terliczka koło Rzeszowa, miejscowość licząca niewiele ponad 500 mieszkańców, staje się znana w calej Polsce. Można by do niej zastosować słowa Ewangelii o dobrym ojcu rodziny, „który ze swego skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare” (Mt 13, 52).

Niedziela Ogólnopolska 28/2006, str. 20

Ołtarz w kościele górnym sanktuarium św. Ojca Pio w Terliczce
Zdjęcia ze zbiorów parafii

Ołtarz w kościele górnym sanktuarium św. Ojca Pio w Terliczce<br>Zdjęcia ze zbiorów parafii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gdy w Terliczce zaczęło się „nowe”

Zaczęło się w roku 1981, kiedy cały świat został wstrząśnięty zamachem na życie Papieża Jana Pawła II. Modlono się wszędzie o jego życie i zdrowie. Pochodzący z Terliczki kapucyn - o. Włodzimierz Lech wezwał swoich krewnych i sąsiadów do intensywnej modlitwy różańcowej w intencji Ojca Świętego. Wkrótce zrodziła się myśl zbudowania kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej, jako wotum wdzięczności za ocalenie życia Papieża. Na plac pod budowę świątyni o. Lech przeznaczył działkę swojej ojcowizny w Terliczce.
Nie było pozwolenia władzy ludowej na budowę kościoła, nie było funduszy, była wola ludu i błogosławieństwo abp. Ignacego Tokarczuka, ordynariusza diecezji przemyskiej, który 13 października 1985 r. poświęcił kamień węgielny pod budowę świątyni. Już 13 maja 1988 r. Ordynariusz Przemyski osobiście poświęcił mury świątyni, nadając jej tytuł Najświętszej Maryi Panny z Fatimy. W dziesiątą rocznicę zamachu na Jana Pawła II, 13 października 1991 r., kościół Matki Bożej Fatimskiej konsekrował bp Edward Frankowski, wówczas biskup pomocniczy przemyski.
25 marca 1992 r. Ojciec Święty Jan Paweł II utworzył w Polsce 13 nowych diecezji, a wśród nich diecezję rzeszowską. W Terliczce zaczęło się nowe, gdy ordynariusz diecezji rzeszowskiej - bp dr Kazimierz Górny dekretem z 1 lipca 1992 r. erygował tu parafię, zlecając jej duszpasterstwo Braciom Mniejszym Kapucynom Prowincji Krakowskiej. Proboszczem parafii został charyzmatyczny o. Jan Maria Sochocki. W 80. rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie, 13 maja 1997 r., pasterz diecezji rzeszowskiej - bp Kazimierz Górny zainicjował w Terliczce pokutne nabożeństwa fatimskie, które są odprawiane w każdy 13. dzień miesiąca od maja do października. Proboszcz Sochocki z zapałem przystąpił do szerzenia kultu Najświętszej Maryi Panny w Jej Fatimskim znaku. Do Terliczki zaczęły przybywać rzesze wiernych. Obecnie Terliczka jest znana z nabożeństw fatimskich w całej diecezji rzeszowskiej, a nawet poza jej granicami.
Drugą nowością w Terliczce stał się kult św. Ojca Pio, kapucyna. Gdy już było wiadome, że powszechnie czczony Ojciec Pio zostanie wyniesiony na ołtarze, latem 1998 r. Biskup Rzeszowski wyraził pragnienie, by dolny kościół w Terliczce przystosowano do kultu Stygmatyka z San Giovanni Rotondo. Wkrótce w Terliczce powstała Grupa Modlitewna Ojca Pio, zatwierdzona przez Ordynariusza diecezji. 23 września 2000 r. biskup pomocniczy rzeszowski Edward Białogłowski poświęcił dolny kościół kultowi św. Ojca Pio. Odtąd w każdy 23. dzień miesiąca, jako dzień przejścia św. o. Pio do nieba, Grupa Modlitewna św. Ojca Pio gromadzi się na wspólnej modlitwie. Biskup Rzeszowski, „mając na uwadze stale rozwijający się kult promieniujący na okoliczne parafie, ustanowił sanktuarium św. Ojca Pio w Terliczce na prawie diecezjalnym”.
Do św. Ojca Pio w Terliczce na wspólne modlitwy przybywają wierni z Rzeszowa i okolicy, a niekiedy z dalszych stron Polski. Kult św. Ojca Pio pogłębia w wiernych wiarę, wzbudza ducha pokuty, jednoczy wspólnotę Kościoła. Nabożeństwa odprawiane w Terliczce transmitowały na cały świat Radio Maryja i Telewizja Trwam.

Gaz, autostrada i wykopaliska

Gaz ziemny w Terliczce to stara historia. Stał się jednak odkryciem na nowo, gdy w 2002 r. do Terliczki przybyła grupa specjalistów od badań wiertniczych górnictwa naftowo-gazowego. Na łące w pobliżu cmentarza stanęły baraki, przytransportowano różne maszyny i przystąpiono do wiercenia otworów w ziemi. W wyniku ich pracy stwierdzono istniejące duże zasoby gazu ziemnego. Nad Terliczką przez pewien czas unosiła się chmura płonącego gazu. Miejscowa prasa donosiła z zainteresowaniem o dokonanych odkryciach. Rodziła się nadzieja na nowe miejsca pracy i na własny gaz. Po pewnym czasie jednak zakręcono zawory. Na razie brak funduszy na eksploatację gazu, który jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na jego energię nie tylko na Rzeszowszczyźnie.
Nowością dla tego terenu są plany budowy przyszłej autostrady A4, która ma przebiegać przez Terliczkę. Rzeszowski dziennik Nowiny nr 84, z 28 kwietnia br., wydrukował obszerny artykuł Wykopaliśmy skarby spod autostrady. Czytamy w nim wypowiedź dr. hab. Sylwestra Czopka: „Archeologia autostradalna to nowa jakość. W zeszłym roku przebadaliśmy 10-kilometrowy odcinek pod przyszłą autostradę A4 w gminie Trzebownisko. Wiele spodziewano się po tym terenie. Podczas prac w Terliczce, na łące niedaleko zabudowań i ogrodu za kościołem, po zdjęciu warstwy ziemi ornej, archeolodzy zobaczyli jamę. Służyła jako spiżarnia. Pod nią wyłoniło się głębokie wgłębienie, a w nim drewniana cembrowina. Po osuszeniu terenu okazało się, że studnia pochodzi z IX wieku przed naszą erą i jest najstarsza w Polsce. Studnia z epoki brązu powstała w tym samym czasie, co osada w Biskupinie. Budowla z Terliczki jest dowodem wysokiego poziomu myśli technicznej”. Z obszernego artykułu dowiadujemy się o innych znaleziskach z epoki brązu, jak miniaturowe naczyńko, nóż z epoki kamienia łupanego, ceramika z Terliczki, talerz z XVII wieku i inne. Tak więc Terliczka jak dobry gospodarz ewangeliczny wydobywa ze swego skarbca rzeczy „nowe i stare”.
Najnowszą troską proboszcza parafii w Terliczce - o. Jana M. Sochockiego jest obecnie budowa domu zakonnego, gdyż dotychczas zakonnicy mieszkają na poddaszu zakrystii kościoła, gdzie mieści się również biuro parafialne. Jest pozwolenie władz cywilnych, jest zgoda Kurii Biskupiej w Rzeszowie, tylko brak funduszy. Niedaleko od starej studni i znalezisk z epoki brązu, w parku przy kościele, stoi figura św. Ojca Pio, przed którym często z modlitewną zadumą zatrzymują się pielgrzymi odwiedzający Terliczkę. Mamy nadzieję, że Święty Stygmatyk zatroszczy się o powstanie domu zakonnego pod jego imieniem i przyśle dobroczyńców, którzy pomogą w budowie.

Jeżeli chcesz pomóc w budowaniu Domu Zakonnego im. św. Ojca Pio w Terliczce, możesz przesłać ofiarę na podane konto:
Sanktuarium Świętego Ojca Pio
Terliczka 158
36-001 Trzebownisko
54 9191 0000 2001 0005 3817 0001
Tytuł wpłaty: „CEGIEŁKA NA BUDOWĘ DOMU ZAKONNEGO IM. ŚW. OJCA PIO W TERLICZCE"

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Idąc za Maryją, nie zboczysz z drogi

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 1, 39-56.

Piątek, 15 sierpnia. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
CZYTAJ DALEJ

Fatima: 70-lecie muzeum w sanktuarium - są tam polskie eksponaty

2025-08-14 17:55

[ TEMATY ]

Fatima

Adobe Stock

Tysiące pielgrzymów przybyłych do sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie wzięło udział w upamiętnieniu 70. rocznicy utworzenia muzeum w tym miejscu kultu maryjnego. Wśród licznych pielgrzymów przebywających od wtorku w Fatimie w związku ze 108. rocznicą objawienia maryjnego są też Polacy. Wielu z nich odwiedziło przestrzeń muzealną działającą w budynku rektoratu fatimskiego. Przylega ona do głównego placu sanktuarium, centralnego miejsca tego miejsca kultu maryjnego. W gronie pątników odwiedzających muzeum przeważają obywatele Portugalii, którzy na co dzień mieszkają w krajach Europy Zachodniej, m.in. we Francji, w Szwajcarii i Luksemburgu.

Wśród eksponatów znajdujących się w muzeum znajdują się liczne pamiątki związane z objawieniami z 1917 roku, a także dary z całego świata przekazywanych portugalskiemu sanktuarium maryjnego. Zdeponowano tam m.in. wota dziękczynne z okresu II wojny światowej, a także późniejszych lat, a także koronę podarowaną przez portugalskie kobiety w 1942 roku. Stanowiła ona podziękowanie za neutralne stanowisko Portugalii wobec wojny i uniknięcie w ten sposób ofiar w tym konflikcie zbrojnym.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: nie możemy pogodzić się z dominacją logiki konfliktu i broni

2025-08-15 13:26

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

nie możemy pogodzić się

dominacja logiki konfliktu

Vatican Media

Razem z Papieżem modliło się około 3 tys. osób

Razem z Papieżem modliło się około 3 tys. osób

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty przypomniał, że jedynie miłosierdzie jest drogą do pokoju i zaapelował, by nie godzić się z dominacją logiki konfliktu i broni.

Oto słowa papieża w tłumaczeniu na język polski:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję