Reklama

Niedziela Łódzka

Parafia pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Łodzi

[ TEMATY ]

historia diecezji łódzkiej

Piotr Drzewiecki

Zmartwychwstanie na Kurczakach

Na łódzkich Kurczakach, wśród bloków, ukryty jest kościół, w którego bocznej nawie znajduje się niewielki obraz Matki Bożej Pocieszenia, nazywanej także Matką Bożą Rolniczą.

Parafia Zmartwychwstania Pańskiego została erygowana przez ówczesnego ordynariusza łódzkiego biskupa Władysława Ziółka 14 maja 1989 r. Pierwszym proboszczem, organizatorem życia parafialnego i budowniczym kościoła, był ksiądz Józef Dąbrowski. Budowę kościoła, według projektu architektów Mirosława Rybaka i Marka Grymina oraz konstruktora inż. Janusza Freya, w stylu modernistycznym o konstrukcji żelbetowo-murowanej, rozpoczęto w 1996 r. W ścianie ołtarzowej kościoła umieszczono witraż gorejącego krzewu, nawiązujący do powołania Mojżesza. W centrum płomienia znajduje się tabernakulum, znad którego wychodzi krzyż, który wieńczy otoczenie aniołów – co jest symbolem i niejako metaforą Chrystusa Zmartwychwstałego. Autorem rzeźb i malowideł jest salezjanin ks. Tadeusz Furdyna SDB, autor wyposażenia wielu kościołów w archidiecezji łódzkiej i w Polsce. Nad chórem znajduje się witraż Zesłania Ducha św.. W nawie głównej zamontowano 20 witraży przedstawiających Świętych Pańskich, zaś w nawach bocznych 16 witraży ilustrujących sceny biblijne z życia Chrystusa. W nawie głównej na suficie namalowanych jest pięć polichromii ukazujących sceny ze Zmartwychwstania Pana Jezusa. W prezbiterium umieszczono stały ołtarz, ambonę i chrzcielnicę. W lewej nawie znajdziemy ołtarz Jezusa Miłosiernego, zaś w prawej Matki Bożej Pogodnej, zwanej też Matką Bożą Rolniczą albo Matką Bożą Pocieszenia. Z prawej strony pod chórem jest mała kaplica św. Michała Archanioła z obrazem archanioła podarowanym przez jednego z parafian oraz obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej i niewielkim ołtarzem.

Życie parafialne

Parafia Zmartwychwstania Pańskiego liczy ponad 7 tysięcy osób. Obejmuje kilkanaście ulic osiedla Kurczaki i należy do dekanatu Łódź – Chojny. Na terenie parafii znajduje się, należący do Kurii Metropolitalnej Łódzkiej, cmentarz i kaplica pw. św. Wojciecha. Odpust, z racji na najważniejsze święta w Kościele, przypada na niedzielę po Zmartwychwstaniu Pańskim. Proboszczem od 28 lipca 2012 roku jest ks. Bogdan Marciniak. W codziennej pracy duszpasterskiej wspomaga go wikariusz ks. Krzysztof Owczarek. Poprzednim proboszczem był ks. kan. Józef Łągwa, obecnie proboszcz parafii św. Kazimierza na Widzewie. Parafia prowadzi bogate życie duszpasterskie. Codziennie rano o godzinie 6.30 śpiewane są Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, po południu o godzinie 17.30 odmawiany jest różaniec w intencjach przyniesionych przez parafian. W poniedziałki i czwartki przed Mszą św. odczytywane są wypominki za zmarłych. Środa to dzień Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W pierwsze piątki miesiąca odprawiane są Msze św. wynagradzające Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, zaś w pierwsze soboty miesiąca ku czci Niepokalanemu Serca Maryi. Na terenie parafii działa 12 kół różańcowych, zarówno damskich, jak i męskich. Na Mszach św. w niedzielę i święta, a także w tygodniu posługują ministranci i lektorzy. Aktywnie działała dorosła i dziecięca schola parafialna. Wierni wraz z księżmi angażują się również w ważne uroczystości parafialne. Nietypową grupą w archidiecezji łódzkiej jest Wspólnota Rycerzy św. Michała Archanioła, którzy w drugą sobotę miesiąca uczestniczą w Mszach św. za dusze w czyśćcu cierpiące. Działa także zespół charytatywny. Na terenie parafii znajduje się Przedszkole Miejskie nr 200 i Szkoła Podstawowa nr 110, gdzie posługują katecheci świeccy. Co roku odbywa się przygotowanie grupy młodzieży do przyjęcia sakramentu bierzmowania, a także dzieci z klas trzecich do sakramentu I Komunii św. W kaplicy na cmentarzu św. Wojciecha w ostatnie soboty miesiąca odbywa się msza św. za tych, którzy zostali pochowani w danym miesiącu oraz za wszystkich spoczywających na tej nekropolii.

Reklama

Duszpasterz Motocyklistów

W 2019 r. parafia przeżywała 30-lecie istnienia, co było powodem do zorganizowania pikników i innych wydarzeń jubileuszowych. Podczas tegorocznej wizyty duszpasterskiej kapłani udali się do domów. – W poprzednich latach zbieraliśmy od naszych parafian numery telefonów. Dzięki temu w tym roku, każdy mieszkaniec był powiadomiony o kolędzie smsem. Ponad połowa naszych parafian przyjęła kapłana do siebie. Nasza parafia jest zróżnicowana wiekowo. Blisko kościoła, w nieco starszych blokach, mieszkają seniorzy, a ludzie młodzi zasiedlają dalsze i nowo powstające bloki czy domy – mówi ks. Marciniak. Na wiosnę br. rozpoczęła się budowa chodnika wokół kościoła, wzdłuż pasa procesyjnego. Pod koniec kwietnia grupa parafian weźmie udział w Archidiecezjalnej Pielgrzymce Jubileuszowej do Rzymu. Ksiądz Bogdan Marciniak jest duszpasterzem Ogólnopolskiej Grupy Motocyklistów „Iskra Miłosierdzia”, która została założona przez salezjanów w Krakowie. – W pierwsze soboty miesiąca odbywamy pielgrzymki motocyklowe po Polsce. Przed Światowymi Dniami Młodzieży w 2016 roku udaliśmy się motocyklami do Rzymu, by zaprosić papieża Franciszka do Krakowa. Byliśmy także na pielgrzymce w Fatimie, Medjugorje i Grecji. Grupa zrzesza ponad 100 motocyklistów z całej Polski. W 2021 roku „Iskra Miłosierdzia” udała się z pielgrzymką po wschodniej ścianie Polski, w tym roku planujemy pojechać na ścianę zachodnią naszego kraju – dodaje ks. Marciniak. Proboszcz jest także wielkim miłośnikiem koni. W czasie pandemii prowadził zajęcia z hipoterapii dla dzieci z traumą wraz z fundacją „Gajusz” i jej wolontariuszami. Z racji na wojny na Ukrainie na plebanii mieszka rodzina z Krzywego Rogu. Inni parafianie również ochoczo przyjęli kilka rodzin do swoich domów.

2022-04-02 14:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafia pw. Matki Boskiej Jasnogórskiej w Łodzi

[ TEMATY ]

historia diecezji łódzkiej

Archiwum Parafii

Parafia Matki Boskiej Jasnogórskiej obchodzi jubileusz 40-lecia istnienia i 10-lecia konsekracji świątyni – efektu 15 lat pracy ks. Zdzisława Wujaka i 25 lat ks. Grzegorza Jędraszka.

CZYTAJ DALEJ

Abp Hesse – przedstawiciel Konferencji Episkopatu Niemiec odwiedził Przemyśl.

2022-07-05 09:24

ks. Maciej Flader

Spotkanie abp. Hesse z abp. Szalem

Spotkanie abp. Hesse z abp. Szalem

Przyjechałem do Polski, ponieważ przybywa tu i jest przyjmowanych wielu uchodźców z Ukrainy. Chce zobaczyć jak to się dzieje, że blisko 4 miliony uchodźców zostało tutaj przyjętych – mówił Abp Stefan Hesse - specjalny wysłannik Konferencji Episkopatu Niemiec, który odwiedził Przemyśl.

Polska jest blisko Ukrainy, więc chcę w tym tygodniu odwiedzić Ukrainę i zobaczyć, jak tam wygląda sytuacja uchodźców – mówił abp Hesse.

CZYTAJ DALEJ

Toruń: Rycerze Kolumba rozpoczynają nowy rok formacyjny

2022-07-05 17:35

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Rycerze Kolumba w Polsce/Facebook

Kilkudziesięciu mężczyzn odpowiedzialnych za wspólnotę Rycerzy Kolumba w Polsce spotkało się w dniach 1-3 lipca w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, aby rozpocząć nowy rok formacyjny. Kulminacją wydarzenia było wprowadzenie na urząd, czyli uroczyste rozpoczęcie działalności Rady Stanowej – pięcioosobowej grupy wolontariuszy odpowiedzialnych za koordynowanie działań wspólnoty w Polsce – oraz 54 Delegatów Rejonowych z całego kraju, lokalnych przedstawicieli odpowiedzialnych za rozwój wspólnoty w swoich diecezjach.

Wprowadzenia na urząd dokonał Krzysztof Zuba, Delegat Stanowy, przywódca Rycerzy Kolumba w Polsce, w obecności bpa Wiesława Śmigla – pasterza diecezji toruńskiej, przewodniczącego Rady ds. Rodziny KEP, a od 2018 roku również Rycerza Kolumba. Ceremonia miała miejsce w czasie mszy św. sprawowanej w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję