Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo do bierzmowanych: nie chodźcie na skróty

Trzeba, żebyście nigdy nie zostawili Bożych przykazań na boku i nie chodzili na skróty – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 28 kwietnia udzielił sakramentu bierzmowania 12 uczniom Katolickiej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. św. Jadwigi Królowej w Częstochowie.

Uroczysta Msza św. była celebrowana w Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Częstochowie.

– Cieszymy się, że nasze dzieci chcą żyć według nauki Chrystusa. Dzisiaj stajemy przed Bogiem w tej świątyni i prosimy o udzielenie sakramentu bierzmowania naszym dzieciom – mówili na początku Mszy św. rodzice uczniów przyjmujących sakrament bierzmowania.

W homilii abp Depo ukazał teologię i mistykę gór. – W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu wchodziliśmy z Jezusem na górę kuszenia. Sam szatan kusił Pana Jezusa chlebem, władzą, powodzeniem, bogactwem. A Jezus odpowiadał mu słowami Pisma Świętego – mówił abp Depo i dodał: – To, co może nas musi zdumiewać to fakt, że szatan stał się teologiem, bo on też cytował Pismo Święte.

Metropolita częstochowski przypomniał, że w drugą niedzielę Wielkiego Postu weszliśmy na górę Tabor, gdzie Jezus zabrał ze sobą trzech uczniów, Piotra, Jana i Jakuba. – Przemienił się wobec nich i rozmawiał z Mojżeszem i Eliaszem. A rozmawiał o swoim odejściu. Wtedy też uczniom Jezus powiedział rzecz bardzo trudną, że będzie odrzucony, zabity, a trzeciego dnia zmartwychwstanie – podkreślił.

Karol Porwich/Niedziela

– Jezus ich przygotowywał do tych trudnych dróg kroczenia za Nim – kontynuował arcybiskup.

– Wchodziliśmy potem do Ogrójca na górę Oliwną. Tam spotkaliśmy Jezusa, który się modlił. Trudna była ta modlitwa: „Ojcze, oddal ode mnie ten kielich, ale nie moja lecz Twoja wola niech się stanie”. W Wielki Piątek wchodziliśmy na górę Kalwarii. Na szczyt, który dzisiaj w Eucharystii uobecnia tajemnicę krzyża i zmartwychwstania – przypomniał arcybiskup i zaapelował: – To jest góra, na którą wchodzimy i nie powinniśmy nigdy z niej powracać takimi samymi. Schodząc z góry Golgoty, schodząc z Eucharystii musimy być inni. I dlatego potrzeba nam darów Ducha Świętego, którego nam Jezus obiecał po swoim zmartwychwstaniu.

Reklama

Arcybiskup zaznaczył, że „jeśli ktoś chce chodzić po górach, to musi przestrzegać przynajmniej trzech zasad: trzeba dobrze się ubrać, bo pogoda może się załamać, mieć ze sobą odpowiedni prowiant i przestrzegać znaków i nie schodzić na skróty”.

Karol Porwich/Niedziela

– Pierwsze zdanie – ubranie. Zostaliście ubrani w godność dziecka Bożego. I dlatego macie prawo wołać do Boga Ojcze. Jesteście należący do Boga – wyjaśniał.

Podziel się cytatem

– Drugie zadanie – prowiant. Pokarmem jest słowo Boże. To jest pokarm, którym się karmimy, żeby mieć siłę. Karmicie się też Bogiem, Ciałem Chrystusa w sakramencie Eucharystii. To jest pokarm na życie wieczne – podkreślił arcybiskup.

Odnosząc się do trzeciego zadania przypomniał, że nie wolno schodzić na skróty z oznakowanego szlaku. – To jest dziesięć Bożych przykazań. A dzisiaj świat zdaje się o tym nie słyszeć. Jest przykazanie „nie zabijaj”, a ludzie występują przeciwko sobie i mówi się i pyta, a gdzie jest Pan Bóg? Nie schodźcie z tego szlaku. Trzeba, żebyście nigdy nie zostawili Bożych przykazań na boku, i nie chodzili na skróty – zaapelował arcybiskup do bierzmowanych.

Karol Porwich/Niedziela

W rozmowie z „Niedzielą” Grzegorz Nawrocki, dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK im. św. Jadwigi Królowej w Częstochowie podkreślił, że „jednym z głównych celów szkól katolickich jest integralny rozwój człowieka, nie tylko intelektualny, ale również duchowy” – Bierzmowanie jest kolejnym bardzo ważnym krokiem w historii naszej wspólnoty i formacji naszych uczniów – powiedział i zaznaczył, że „szkoła ma rolę wspomagającą w wychowaniu młodzieży i wspomaganiu w tym rodziny”.

Uczennica Zofia Porada powiedziała, że „życie bierzmowaniem nie jest łatwe”. – Często musimy się wykazać odwagą, wiarą. Myślę, że realizacją wypływającą z bierzmowania jest również pomoc drugiemu człowiekowi. Tak, jak powiedział ksiądz arcybiskup, trzeba zaliczyć kolejne góry – powiedziała „Niedzieli”.

Natomiast Monika Marcinkowska, uczennica zaznaczyła, że już przygotowanie do bierzmowania było dla niej bardzo ważne. – Tak długo czekałam na dar Ducha Świętego. Dla mnie dojrzała wiara oznacza to, że wiem, iż Bóg jest moim Przyjacielem. Dojrzała wiara objawia się również wobec drugiego człowieka w tym, że umiemy porozumiewać się ze sobą, ale także nie wstydzimy się Boga. Moim marzeniem jest, aby Bóg był moim Przyjacielem – wyznała w rozmowie z „Niedzielą”.

Uczniowie szkoły do bierzmowania zostali przygotowani przez katechetę ks. Marcina Knagę. Katolicka Szkoła Podstawowa powstała w 2000 r. Od roku szkolnego 2020/2021 organem prowadzącym jest Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich.

2022-04-29 10:07

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Być jak niegasnące światło

– Ta młodzież dzisiaj staje wobec wezwań. Pierwszym takim wezwaniem jest sprawa jedności między domem, między szkołą i między Kościołem. Prosimy Boga o dar rozumu, mądrości, bojaźni Bożej i prawdziwej pobożności po to, abyśmy byli jedno w rodzinach i w szkole, budując na prawdzie, i jedno w Kościele – powiedział abp Wacław Depo 15 kwietnia w sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Częstochowie podczas Mszy św. połączonej z udzieleniem bierzmowania uczniom Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK przy ul. Górnej 12 w Częstochowie.

Tego dnia 9 uczniów kl. VIII przez przyjęcie sakramentu bierzmowania dopełniło łaski chrztu. Otrzymali szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej są zobowiązani, jako świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej.

CZYTAJ DALEJ

Aleksandra Samołyk: Sztuka jest dla mnie jak język, w którym chcę coś opowiedzieć

2022-07-06 09:33

[ TEMATY ]

sztuka

ewangelizacja

Małgorzata Pertkiewicz

Czy sztuka to także dobra forma modlitwy, przez którą odbiorca może lepiej poznać Boga, a także jak poprawić estetykę w Kościele? Rozmawiamy o tym z Aleksandrą Samołyk, absolwentką ASP, która swoimi dziełami ewangelizuje, ukazując artystycznie biblijne treści.

Damian Krawczykowski /Niedziela: Tworzy Pani niesamowite dzieła. Skąd pomysł, aby poprzez swoją sztukę ewangelizować?

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas na Jasnej Górze: apostolstwo chorych jest najcenniejszym w Kościele

2022-07-06 15:04

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

BP Jasnej Góry

Mszy św. za chorych i z udziałem chorych w ramach trwającej na Jasnej Górze 57. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolstwa Chorych przewodniczył abp Adrian Galbas z Katowic. W kazaniu podkreślił, że apostolstwo, które podejmują chorzy jest najcenniejszym w Kościele. - To apostolstwo, wobec którego milkną wszystkie słowa, a pozostaje tylko jedno „dziękuję”. I to słowo tutaj przynosimy i z tym słowem powierzamy was Maryi Uzdrowicielce Chorych - mówił.

Zauważył, że łatwo jest kochać życie, wyznawać wiarę i mówić, że Jezus jest naszym Panem, gdy wszystko idzie dobrze, gdy życie jest beztroskie i łatwe, ale nie wtedy, gdy „nie można zejść z łóżka, trzeba doczołgać się do łazienki, gdy nie można przełknąć kawałka chleba, gdy tępo patrzy się w sufit i każda minuta to wieczność, gdy nie ma się włosów tylko perukę, gdy nic nie boli, a boli tylko życie i nic się nie chce”. Jak podkreślał kaznodzieja właśnie wtedy, „gdy masz swój Ogrójec, a nie Górę Błogosławieństw, zimny, ciemny i straszny, staraj się nie zwrócić Bogu biletu, staraj się powiedzieć - Jezu ufam Tobie! Tylko Tyś jest Panem i choć nie znam odpowiedzi na pytania dlaczego …, ale ofiaruję Tobie to razem z krzyżem, ofiarowuję to, jak perłę, Ty wykorzystaj to jak trzeba”. Powierzył chorych Maryi, która do końca wytrwała pod krzyżem: „Jej was powierzamy z waszym wieloimiennym cierpieniem, z doświadczeniem własnej bezradności i bezwolności, z bólem fizycznym, psychicznym i duchowym, z pustką i poczuciem wymykającego się i kończącego życia, z doświadczeniem straty, opuszczenia, samotności, lęku, beznadziei, bycia nie u siebie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję