Reklama

Kościół

Co odbudowuje relację z Jezusem? - rozważanie do Ewangelii

Ewangelia J 21, 1-19

[ TEMATY ]

Ewangelia

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

rozważanie Słowa Bożego

PhotoCredit: Sr. Amata CSFN

1. Najważniejsze pytanie

Po zmartwychwstaniu mamy bardzo krótkie wypowiedzi Jezusa. Każda z nich jest bezcenna, bo ukazuje to, co najważniejsze. W dłuższej wersji dzisiejszej ewangelii Jezus zadaje najważniejsze pytanie pierwszemu z Apostołów. W oryginale greckim Ewangelii jest zawarta głębsza treść tego pytania niż w tłumaczeniach. Zobaczmy więc wersję oryginalną.

2. Słowa klucze

A kiedy zeszli na ląd, ujrzeli rozłożone ognisko

Podziel się cytatem

Zanim jeszcze skupimy się na najważniejszym pytaniu warto zwrócić uwagę na inny ważny szczegół. Jezus zadaje pytanie Piotrowi po tym, gdy przygotował uczniom śniadanie na ognisku z „węgli drzewnych” (anthrachia). Ten szczegół przypomina o innym wydarzeniu przy ognisku. Przed męką i śmiercią Jezusa Piotr zaparł się Jezusa grzejąc się przy ognisku również z „węgli drzewnych” (anthrachia) na dziedzińcu Annasza (zob. J 18,18).

Szymonie, synu Jana, czy miłujesz (agapao) Mnie więcej aniżeli ci?

Podziel się cytatem

Reklama

Odpowiedział Mu: Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham (fileo).

Podziel się cytatem

Reklama

Jezus zwraca się do Piotra imieniem, które miał zanim został Jego uczniem i skałą: „Szymonie, synu Jana”. Pyta go trzy razy czy go miłuje. Tyle razy, ile Piotr zaparł się Jezusa. W ten sposób Jezus wyleczył Piotra duchowo ze zdrady. Przez skruchę i trzykrotnie wyznanie miłości Piotr odbudował relację z Jezusem.

Informacja o tym jaka to była relacja jest zapisana w słowach oryginału greckiego Ewangelii.

Jezus pyta „czy miłujesz (agapao) Mnie”? Słowo „agapao” oznacza miłość, która jest zdolna oddać życie za ukochaną osobę, czyli najwyższy stopień miłości. Piotr odpowiada: „Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham (fileo)”. Słowo „fileo” określa miłość przyjaciół, czyli nie jest to największa miłość. Jezus się nie zniechęca i pyta jeszcze raz, ale otrzymuje podobną odpowiedź:

Szymonie, synu Jana, czy miłujesz (agapao) Mnie?

Odparł Mu: Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham (fileo).

To pokazuje zaproszenie Jezusa nie tylko do przyjaźni, ale do najwyższej relacji miłości. Piotr jednak jest jak zwykle szczery i świadomy swoich słabości, dlatego odpowiada, że kocha Jezusa miłością przyjaciela. Mistrz to przyjmuje i zniża się do poziomu człowieka i po raz trzeci już nie używa słowa „agapao”, ale „fileo”.

Szymonie, synu Jana, czy kochasz (fileo) Mnie”?

Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham (fileo).

Chociaż Jezusowi wystarczy na tym etapie miłość niedoskonała, to Piotr dojrzeje do miłości doskonałej. W Rzymie odda życie za Jezusa.

3. Dziś

W miejscu wyznania miłości przez Piotra nad Jeziorem Galilejskim znajdują się kamienie w formie serca. One są nie tylko przypomnieniem tego co się kiedyś dokonało. One przypominają pytanie Jezusa, które jest skierowane do każdego z nas: Czy miłujesz Mnie (agapao)? Czy kochasz (fileo) Mnie”?

2022-04-30 20:41

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik Episkopatu: opłatek to nie towar, powinien być pobłogosławiony

[ TEMATY ]

episkopat

wigilia

opłatek

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

Bożena Sztajner/Niedziela

Wigilijny opłatek to nie jest zwykły towar, powinien być pobłogosławiony – przypomina rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik Episkopatu podkreśla szczególne znaczenie opłatka. „Ocalmy piękną tradycję wieczerzy wigilijnej. Dzielmy się pobłogosławionym opłatkiem. Zadbajmy o duchowy wymiar świąt Bożego Narodzenia”. Dodaje także: „Jeśli ktoś ma opłatek, który nie jest jeszcze pobłogosławiony, to powinien się o to zatroszczyć”.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: śmieję się z siebie i idę dalej

2022-07-06 15:07

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Nadal jestem zwolennikiem porannej modlitwy, bo jeśli nie zaczniesz dnia od modlitwy, to od samego rana wpadasz w maszynkę do mięsa – powiedział Papież w rozmowie ze swym byłym rzecznikiem prasowym w archidiecezji Buenos Aires. Ks. Guillermo Marcó pytał Franciszka o jego codzienne życie.

Mówiąc o swej modlitwie, Papież powiedział, że modli się tak jak ma się modlić biskup, czyli mając na względzie swoją owczarnię. Przyznał też, że wiele się uczy od ludzi. „Moje serce jest magazynem, jest pełne rzeczy, które przechowuję. Cały czas muszę poszerzać półki. Jestem trochę kolekcjonerem w dobrym tego słowa znaczeniu, nie chcę stracić żadnej z dobrych rzeczy, które ludzie mi dają” – powiedział Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję