Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Bogu powiedzieć TAK

Współczesny Kościół potrzebuje ludzi, którzy odpowiedzą na szczególne wezwanie Pana Boga do życia kapłańskiego lub zakonnego.

Za nami Tydzień Modlitw o Powołania, który jest szczególnym czasem wołania do Pana o nowych świadków Chrystusa i duchowych przewodników ludzi. Nie modlimy się o idealnych ludzi, ale za grzeszników, którzy będą potrafili ufnie i posłusznie odpowiedzieć na głos Boga niczym Samuel: „Mów, bo sługa Twój słucha” (1 SM 3, 10). Kościół nieustannie potrzebuje osób, które będą głosić Dobrą Nowinę na całym świecie. Jednocześnie mając świadomość trudu tej posługi, zachęca do modlitwy o potrzebne łaski, bo tylko dzięki nim dzieło powołania może przynieść dobre, Boże owoce. Nieustanne rozważanie słowa Bożego niewątpliwie przyczynia się do dojrzałego przeżywania codzienności oraz odczytywania tego, co przygotował Stwórca. Nie wystarczą wyłącznie własne plany życiowe i dobra strategia na jak najlepsze przeżycie, ale zawierzenie i całkowite oddanie się Bogu. – Jak każdy dziewiętnastoletni chłopak miałem swoje plany na życie, jednak myśli o poświęceniu się Panu Bogu w kapłaństwie nie dawały za wygraną i bardzo intensywnie rozważałem moje powołanie. Zdecydowałem się na formację w seminarium, choć muszę przyznać, że wymagało to ode mnie ogromnej odwagi, a jednocześnie pokory i zaufania. W tym właśnie zauważam siłę modlitwy o powołania i za powołanych, aby nie brakowało im odwagi w podejmowaniu decyzji – powiedział Patryk Stańczak, alumn 1. roku w WSD w Łodzi.

Trudno odczytywać wydarzenia oczyma wiary i odkryć osobiste powołanie, jeśli pozostajemy zamknięci we własnym świecie lub oczekujemy aż wszystko samo się zrobi. Papież Franciszek mówił, że marnując swoje życie poprzez bycie tylko dla samego siebie, traci się szansę na zapisanie wraz z Bogiem tej wyjątkowej historii swojego życia. To wszystko wymaga jednak ogromnego trudu, dlatego tak ważna jest modlitwa. - W tych dniach wspólnota wiernych uświadamia sobie, że kwestia nowych i już tych aktualizujących się powołań nie jest sprawą prywatną, lecz jest wspólną troską całego Kościoła. Aby usłyszeć, rozpoznać powołanie potrzeba ciszy i otwartości serca, która właśnie dokonuje się poprzez modlitwę. Trudno jednoznacznie określić, kiedy i dlaczego zrodziło się moje powołanie, ale wiem, że po raz pierwszy usiłowałem na nie odpowiedzieć po maturze, w drodze na Jasną Górę, a później poprzez decyzję wstąpienia do seminarium i przyjęcia święceń. Od tamtego czasu mija 16 lat i rozumiem, że odpowiadam na Boże wezwanie każdego dnia na nowo, tak jak potrafię i ciągle chcąc odpowiadać pełniej – podkreślił ks. Łukasz Burchard, sekretarz metropolity łódzkiego.

Reklama

Tegoroczny Tydzień Modlitw o Powołania dobiegł końca, ale nie oznacza to zaprzestania modlitw w intencji wszystkich, którzy w imię Chrystusa mają karmić Kościół słowem i łaską Bożą. Powierzmy Bogu szczególnie tych mężczyzn, którzy 28 maja br. w łódzkiej katedrze przyjmą święcenia diakonatu, a 4 czerwca święcenia prezbiteratu.

Módlmy się też za siebie, abyśmy nie zatrzymali się w pełnieniu naszego powołania, na drodze do Nieba!

2022-05-15 09:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rosja: Patriarchat grozi sporządzeniem "czarnej listy duchownych" nieuznawanych przez niego

[ TEMATY ]

Rosja

duchowni

Adobe Stock

Wydział Misyjny Patriarchatu Moskiewskiego zagroził utworzeniem "czarnej listy duchowieństwa", nieuznawanego przez siebie, w tym także tych księży, którzy "odpadli i przeszli do rozłamu".

Osoby te prowadzą blogi i kanały w internecie pod szyldem prawosławia i często zbierają różne ofiary. Do sporządzenia takiego spisu wezwali uczestnicy konferencji międzynarodowej "Oszustwo w sieci: wyzwania i zagrożenia obecności chrześcijańskiej w przestrzeni wirtualnej", która odbyła się 11 września w Perejasławiu Zalesskim w obwodzie jarosławskim.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Kardynał Kasper krytykuje ideę powołania Rady Synodalnej

2022-07-05 14:24

[ TEMATY ]

Niemcy

źródło: vaticannews.va

kard. Walter Kasper

kard. Walter Kasper

Planowana przez Drogę Synodalną „Rada Synodalna” niszczy strukturę, „której Chrystus chciał dla swojego Kościoła” – stwierdził niemiecki kardynał Walter Kasper. Opinię emerytowanego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan cytuje portal niemieckiego tygodnika katolickiego „Die Tagespost”.

Niemieckie media poinformowały, iż przewodnicząca Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK) Irme Stetter-Karp zapowiedziała, że w przygotowywanym dokumencie niemieckiego Zgromadzenia Synodalnego przewidziano ustanowienie Rady Synodalnej, jako „ciała konsultacyjnego i decyzyjnego”, którego celem ma być oddolne współdecydowanie o Kościele w Niemczech, podobnie jak się to dzieje w Kościele ewangelickim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję