Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: nigdy nie odstępujmy od krzyża

– Bóg stoi po stronie człowieka z wysokości krzyża swojego Syna i nie pozwala nam zginąć – powiedział abp Wacław Depo. 7 maja metropolita częstochowski przewodniczył w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa – sanktuarium Krzyża Świętego w Rększowicach Mszy św. dziękczynnej za 40 lat istnienia parafii.

Podczas liturgii zostały wprowadzone do kościoła relikwie bł. Stefana Wyszyńskiego.

– To jest testament, który zostawiają nam dzisiaj na pokolenia Jan Paweł II i Stefan Kardynał Wyszyński: wierność Bogu objawionemu w Chrystusie Jezusie przez Ducha Świętego, przez drogę maryjną, przez szczególne zawierzenie Bogu w posłuszeństwie wiary na wzór Maryi – podkreślił w homilii abp Depo.

Maciej Orman/Niedziela

Nawiązując do kultu świętych i błogosławionych w znaku relikwii, zaznaczył, że „oni odchodzą, ale nadal pozostają”, ponieważ „są takie odejścia, które dają nam nowy rodzaj obecności”. – Właśnie po to czcimy relikwie, żeby przypominać sobie ich obecność i szczególne wstawiennictwo w naszych różnych doświadczeniach wiary i życia – wyjaśnił metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

Celebrans przywołał również postać bp. Adama Lepy, wieloletniego przewodniczącego Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski i współpracownika Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, w którego pogrzebie uczestniczył kilka godzin przed uroczystością w Rększowicach. Wskazał, że poświęcił on „siły i zmagania o to, żeby środki społecznego przekazu przekazywały prawdę, a nie propagandę, żeby nie było fałszowania prawdy poprzez manipulacje”. – Czy to nie jest dzisiaj również nasze zadanie? – pytał abp Depo.

Pasterz Kościoła częstochowskiego wołał o „świadomość obecności Boga pośród nas w ludzie Bożym, we wspólnocie ludzi wierzących i modlących się”. – Nie jesteśmy sierotami. Każdy z nas ma swoje imię zapisane u Boga i wpisane w tajemnicę Chrystusowego krzyża – kontynuował. Dodał, że kolejnym zadaniem wierzących jest również uszanowanie krzyża „wszędzie tam, gdzie żyje, pracuje i umiera człowiek”.

Maciej Orman/Niedziela

Metropolita częstochowski zaadresował także do wiernych słowa, które przed laty usłyszał od starszej i chorej kobiety: „Trzymaj się Pana Jezusa, bo On mnie nigdy nie zdradził”.

Reklama

– To jest nasze zadanie, żebyśmy nigdy nie odstąpili od krzyża, żebyśmy również nie pozwalali udaremniać krzyża Chrystusa na polskiej ziemi – wołał abp Depo.

– Niezależnie od losów tego świata, niezależnie od zmagań o kształt tego świata i wierność Bogu, Bóg stoi po stronie człowieka z wysokości krzyża swojego Syna i nie pozwala nam zginąć. Każdy, kto w Niego wierzy, nie zginie, ma życie wieczne – podsumował.

Maciej Orman/Niedziela

Po Komunii św. odśpiewano dziękczynne „Te Deum”.

– Pragniemy miłości, która się oczyszcza i rozpala przy Najświętszym Sercu Pana Jezusa, która oczyszcza się i rozpala w Kościele i przez Kościół, przez życie sakramentalne. Dlatego jesteśmy wdzięczni Panu Bogu, że tu, na rększowickiej ziemi, właśnie po to wybiło źródło Bożej miłości, która oczyszcza i rozpala ludzkie serca dla większej jeszcze miłości – mówił ks. Sebastian Ciastek, proboszcz parafii.

Za bł. Stefanem Wyszyńskim przypomniał o potrzebie „wiary, która góry przenosi; miłości, która wszystko jednoczy, i nadziei, która nigdy nie zawodzi”. Kapłan dziękował parafianom za ich wiarę, miłość do Kościoła w Rększowicach, zatroskanie o zbawienie swoje i bliskich oraz za modlitwę.

Maciej Orman/Niedziela

– Radujmy się z tego, że mamy Pana Boga na wyciągnięcie ręki i że to On pierwszy pomyślał o nas, o mieszkańcach Hutek i Rększowic, że zatroszczył się o nasze zbawienie, kiedy budowano bukaciarnię – zachęcił ks. Ciastek. „Bóg jest bliżej nas, niż o tym myślimy. Szukamy Go zazwyczaj za daleko” – dodał, cytując ponownie błogosławionego Prymasa Tysiąclecia.

Na zakończenie abp Depo udzielił błogosławieństwa relikwiami bł. Stefana Wyszyńskiego.

Uroczystość poprzedziły misje święte, które w dniach 3-7 poprowadził bp Andrzej Przybylski.

Parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rększowicach erygował 8 maja 1982 r. bp Stefan Bareła. Wspólnota od początku wpisała się w tajemnicę Chrystusowego krzyża.

Reklama

W 1966 r., na pamiątkę milenium chrztu Polski, mieszkańcy Rększowic pragnęli wznieść krzyż przy rozwidleniu dróg Rększowice – Jamki. 30 kwietnia 1966 r., na polecenie komunistycznych władz z Częstochowy, funkcjonariusze milicji i ORMO porżnęli dębowy krzyż, złożony w zagrodzie w Rększowicach. „Pocięte segmenty krzyża władze te nakazały złożyć w kościele parafialnym w Konopiskach, gdzie wierni spontanicznie wyrażali swój ból i akty ekspiacji wobec sponiewieranego i aresztowanego znaku zbawienia. Ten zbrodniczy zamach na Chrystusowy krzyż wstrząsnął uczuciami religijnymi miejscowej ludności i okazał się «błogosławioną winą», wyczulającą na sprawy wiary i Kościoła, przygotowującą wiernych do godnej i odważnej postawy, gdy przyjdą następne zagrożenia; wspólnota ta bowiem należała do najbardziej atakowanych przez władze komunistyczne, nim jeszcze formalnie została ustanowiona jako parafia” – czytamy na stronie parafiarekszowice.pl.

W 1979 r. ks. Stefan Jachimczak, późniejszy pierwszy proboszcz parafii, kupił w Rększowicach gospodarstwo rolne i postawił budynek nazwany bukaciarnią, czyli miejscem hodowli cieląt, który jednak nigdy temu celowi nie służył.

2 grudnia 1979 r. ks. Stanisław Pytlawski, proboszcz parafii w Konopiskach, do której należały Rększowice, otrzymał pismo podpisane przez bp. Franciszka Musiela, który na mocy specjalnego mandatu ordynariusza bp. Stefana Bareły powierzył ks. Jachimczakowi obowiązki proboszcza wobec mieszkańców Rększowic i Hutek. 23 grudnia 1979 r. bp Musiel odprawił w bukaciarni pierwszą Mszę św. mimo ostrego sprzeciwu władz województwa.

11 września 1987 r. bp Musiel odprawił nabożeństwo ekspiacyjne i poświęcił znieważony rok wcześniej krzyż, który następnie umieszczono w prezbiterium nowo wybudowanego kościoła.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

13 września 1987 r. bp Stanisław Nowak uroczyście poświęcił kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rększowicach.

W dniach 13-14 września 2011 r. parafia była stacją archidiecezjalnej peregrynacji Krzyża św.

11 października 2012 r. abp Wacław Depo ogłosił kościół w Rększowicach jednym z 13 kościołów stacyjnych Roku Wiary w archidiecezji częstochowskiej.

24 listopada 2013 r. metropolita częstochowski ogłosił dekret ustanawiający kościół w Rększowicach Archidiecezjalnym Sanktuarium Krzyża Świętego.

9 kwietnia 2014 r. abp Depo dokonał w nim uroczystej intronizacji relikwii Krzyża św.

Na czas Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, który z woli papieża Franciszka trwał od 8 grudnia 2015 r. do 20 listopada 2016 r., metropolita częstochowski zaliczył sanktuarium w Rększowicach do 13 kościołów stacyjnych tegoż jubileuszu.

Na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej odpust zupełny pod zwykłymi warunkami może uzyskać wierny, który w formie pielgrzymki odwiedzi sanktuarium w Rększowicach i weźmie udział w świętych obrzędach ku czci Jezusa Ukrzyżowanego lub wobec wystawionego Krzyża św. poświęci się „pobożnym rozmyślaniom, łącząc je z Modlitwą Pańską, wyznaniem wiary, wezwaniami Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Bożej Bolesnej w intencji nawrócenia grzeszników oraz rozszerzenia królestwa Chrystusa na całym świecie”.

2022-05-07 22:27

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski: żywa parafia rodzi powołania

– Bardzo potrzebujemy dobrych biskupów, księży i zakonników, ale żeby powołania były dobre, potrzebują zdrowego środowiska – powiedział bp Andrzej Przybylski w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach, z której pochodzi najwięcej kapłanów w archidiecezji częstochowskiej. W Niedzielę Dobrego Pasterza przewodniczył tam Mszy św. w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych.

Eucharystię koncelebrowali ks. Ryszard Bryłka, proboszcz parafii oraz administrator parafii św. Izydora Oracza w Krzemieniewicach, a także ks. Adam Fogelman, pochodzący z parafii w Gorzkowicach, wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

2022-06-27 13:31

[ TEMATY ]

Cudowny Medalik

#świadectwo

Materiał prasowy

Doskonale pamiętamy słynną pielgrzymkę 27-letniego Michała, który w 2020 r. przeszedł Polskę wzdłuż i wszerz, czyniąc tym samym na niej znak krzyża. Modlił się w ten sposób o nawrócenie narodu. W tym roku Michał pielgrzymuje z równie imponującym przesłaniem.

Cel pielgrzymowania związany jest z Cudownym Medalikiem.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

2022-07-01 10:03

[ TEMATY ]

Ukraina

Andrzej Duda

prezydent.pl

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Regulacja wprowadza pierwszy pakiet rozwiązań systemowych, które mają pomóc uchodźcom z Ukrainy zaadaptować się w Polsce.

Kolejna nowelizacja o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa wprowadza rozwiązania systemowe dotyczące m.in. uelastycznienia rynku pracy, zwiększenia możliwości korzystania z kursów języka polskiego przez Ukraińców, a także tworzenia punktów przedszkolnych dla dzieci z Ukrainy. Są w niej też rozwiązania, których celem jest wyeliminowanie przypadków pobierania świadczeń przez obywatela Ukrainy, który utracił do nich prawo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję