Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Sługa Boży Robert Schuman

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

„Powrót do Europy Czcigodnego Sługi Bożego Roberta Schumana” to temat wykładu, który wygłosił prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Krysiak w Instytucie Europejskim w Łodzi. Proces beatyfikacyjny Sługi Bożego rozpoczął się 14 kwietnia 2004 r. a jego postulatorem jest ojciec prof. Bernard Ardura. Duchowość Schumana w dużej mierze oparta jest na duchowości Świętego Benedykta patrona Europy i odwołuje się do szerszej wspólnoty niż tylko związek gospodarczy. Europa według niego opiera się na chrześcijaństwie i wspólnocie suwerennych narodów złączonych wspólnotą ducha.

Spotkanie z prof. Krysiakiem nie tylko przybliżyło postać, ale również wartości, którymi kierował się w swoim życiu, a są one ważne i aktualne także dzisiaj. Wobec nowych wyzwań, które przynosi dziś Europa, potrzebne jest poznanie programu Ojca Wspólnoty Narodów Europy.

„To chrześcijaństwo pierwsze uwydatniło równość wszystkich ludzi bez względu na przynależność klasową i rasową oraz upowszechniło, według św. Benedykta ora et labora, moralność pracy zakładającą, iż obowiązek wykonywania tejże staje się służbą na rzecz Bożego dzieła stworzenia” - głosił Robert Schuman.

Reklama

- Dzisiaj szczególnie widzimy, że jeżeli Europa nie powróci do Wspólnoty Narodów Europy, to będzie przechodziła niezwykłe sytuacje, których trudno nam sobie dzisiaj wyobrazić – podkreślił prof. Krysiak.

Instytut Myśli Schumana utworzył Powszechny Instytut Chrześcijańsko – Społeczny, który prowadzi działalność edukacyjną. - Edukacja ma znaczenie praktyczne, czyli stosowanie myśli chrześcijańsko – społecznych, norm i zasad w praktyce. Uniwersytet z jednej strony właściwie pokazuje model Schumana, a z drugiej strony uczy zastosowania tak, żeby na końcu kiedy na przykład mamy proces legislacyjny w sejmie, to nie pytać czy to jest zgodne z prawem unijnym, ale pytać czy to jest zgodne z normami i zasadami myśli chrześcijańsko – społecznej – powiedział pan profesor.

W ramach procesu edukacyjnego w SP nr 64 im. H. Ch. Andersena w Łodzi odbył się konkurs „Unia Europejska po angielsku”, podzielony na kilka kategorii. Uczniowie nagrywali podcasty w jęzuku angielskim. - Tematy były związane głównie z Robertem Schumanem, problemem integracji europejskiej, jak również instytucjami europejskimi oraz symbolami Unii Europejskiej – wyjaśnia Mateusz Opaliński nauczyciel historii. Nagrody dla laureatów trzech pierwszych miejsc i jednego wyróżnienia ufundował Instytut Myśli Schumana. Jest to tygodniowa podróż śladami Schumana, na którą laureaci pojadą we wrześniu.

2022-05-11 09:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W służbie Kościołowi

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum

Jednym z ważniejszych wydarzeń dla każdej diecezji jest dzień święceń kapłańskich. W dniu dzisiejszym kościół łódzki otrzymał dziesięciu nowych prezbiterów.

Zazwyczaj w okresie Wielkanocy i po nim młodzież przystępuje do sakramentu bierzmowania, a dzieci – do sakramentu pierwszej komunii świętej. Miesiące maj i czerwiec są również szczególnym czasem dla większości kapłanów, bo to właśnie w tym okresie wielu z nas przyjęło lub przyjmuje święcenia kapłańskie. Nie mogło być inaczej i w tym roku. W obecnych czasach, być może bardziej niż w latach wcześniejszych, świat potrzebuje głosicieli Ewangelii, świadków – którzy spotkali Jezusa i gorąco Mu zawierzyli – by wskazywać spragnionemu Boga człowiekowi drogę prowadzącą do życia pełnego miłości. Każde święcenia prezbiterów to radość Kościoła, który doświadcza swojej żywotności; to radość starszych kapłanów, którzy widzą swoich następców; to radość wyświęcanych, bo Kościół potwierdza ich przekonanie o powołaniu – mówi ks. dr Sławomir Sosnowski – rektor Seminarium Duchownego w Łodzi. To wielka radość być posłanym przez Kościół.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwy za wstawiennictwem św. Marii Goretti

[ TEMATY ]

św. Maria Goretti

Archiwum autora

Św. Maria Goretti

Św. Maria Goretti

Modlitwa za wstawiennictwem św. Marii Goretti ułożona przez św. Jana Pawła II

CZYTAJ DALEJ

#KrwiodawstwoŻycia: Jezus przelewa Krew podczas ukoronowania cierniem

2022-07-05 21:00

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Adobe Stock

Przywódcy żydowscy żądają od Piłata, aby skazał Jezusa na ukrzyżowanie. Ukoronowanie cierniem staje się najbardziej ekspresywnym momentem w całym objawieniu. Jezus jest wyśmiany, jednakże prawdziwie jest Królem, ponieważ Jego królewskość jest „inna” niż ta z tego świata.

Z Ewangelii św. Jana

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję