Reklama

Wiadomości

Premier: dzięki takim ludziom jak kpt. Jerzy Kurpiński ps. "Ponury" prawda o strasznych czasach przetrwała

To właśnie dzięki takim ludziom jak kpt. Jerzy Kurpiński ps. "Ponury", jak żołnierze niezłomni, prawda o strasznych czasach przetrwała - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas poniedziałkowej uroczystości odsłonięcia muralu oficera Armii Krajowej w Myszkowie (woj. śląskie).

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Tomasz Wiktor

Podczas uroczystości, która odbyła się przed Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Myszkowie, premier podkreślił, że wydarzenie "ma służyć sztafecie pamięci i walki o prawdę". "Jestem przekonany, że twarz Jerzego Kurpińskiego jaśnieje dzisiaj. Ona jaśnieje dlatego po pierwsze, że to, o co walczył, zostało wywalczone - Polska jest niepodległa. Po drugie, jego twarz jaśnieje dlatego, że pamięć o nim jest żywa. On żyje nie tylko w naszych sercach, ale także jego ideały dzisiaj wyznaczają drogę na przyszłość. Po trzecie, jego twarz jaśnieje, bo widzi, że Polacy dzisiaj zachowują się tak jak trzeba. W obliczu wojny na Ukrainie Polska bezkompromisowo wspiera tych, którzy walczą o wolność" - powiedział.

Morawiecki wspomniał, że Jerzy Kurpiński "to jeden z najdzielniejszych Polaków". "Jedna z akcji, którą wykonał, to atak jego i dziesięciu jego towarzyszy na obóz szkoleniowy Wehrmachtu, niemieckich bandytów, siepaczy, oficjalnie wtedy nazywanych niemieckimi żołnierzami. Ten atak był atakiem udanym, pełnym bohaterstwa, poświęcenia, odwagi, można powiedzieć męstwa najwyższej próby. Zginęło wtedy wielu Niemców, wielu było rannych. Ten atak odniósł swój skutek. Wiemy doskonale dzisiaj, że to właśnie dzięki takim ludziom jak on, jak żołnierze niezłomni, prawda o tamtych strasznych czasach przetrwała" - podkreślił.

Podziel się cytatem

Reklama

Dodał, że Katyń, Gułag, Holokaust, obozy koncentracyjne były obliczami "dwóch wielkich totalitarnych reżimów – rosyjskiego komunizmu i niemieckiego nazizmu". "Przechowanie nie tylko pamięci, ale także lekcji z tamtego czasu należy do naszych podstawowych obowiązków, bo to, co dzisiaj się dzieje na Ukrainie, podkreśla jak ważne jest, abyśmy rozumieli, że dyktatorzy - tak okrutni jak Stalin, ale także tak bezwzględni i niebezpieczni jak dzisiaj Putin – to ludzie, którzy chcą zniszczyć porządek, pokój, zabrać suwerenność, skolonizować inne państwa" - stwierdził szef rządu.

Inicjatorka powstania muralu europosłanka Jadwiga Wiśniewska wyraziła wdzięczność wobec premiera za jego zasługi w przywracaniu pamięci o żołnierzach wyklętych. "Warto, żeby młodzież wiedziała, z jakiego narodu wyrasta, że przed nami byli ci, którzy nie bali się totalitaryzmów – ani tego niemieckiego, ani komunistycznego. Żołnierze podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej nie złożyli broni. +Ponury+, kpt. Jerzy Kurpiński, który był niezwykle dzielnym żołnierzem, i dziesięciu żołnierzy doprowadziło do rozbicia obozu szkoleniowego Wehrmachtu w Myszkowie. Tylko dwóch czy trzech było rannych. Po stronie niemieckiej liczby były ogromne – 70 zabitych, blisko 160 rannych" - podsumowała.

Jak podaje Encyklopedia Częstochowy, Jerzy Jan Kurpiński ps. "Ponury" był polskim oficerem konspiracji niepodległościowej, urodzonym 22 grudnia 1918 r. w Częstochowie. Po ukończeniu liceum służył w 27 Pułku Piechoty. W 1938 r. ukończył VI Dywizyjny Kurs Podchorążych Rezerwy Piechoty. Rozpoczął też studia ogrodnicze w warszawskiej Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, ale przerwał je z powodu wybuchu wojny. Podczas wojny obronnej w 1939 r. był dowódcą plutonu 27 pułku piechoty pod Częstochową. W 1940 r. wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, a dwa lata później pomagał w wywiezieniu uwolnionego z więzienia pułkownika Stanisława Miereckiego "Butryma" w Nowosądeckie.

Reklama

Podczas akcji Burza - czytamy - był dowódcą kompanii 2 batalionu 27 Pułku Piechoty AK Centaur. Po wojnie przystąpił do Stronnictwa Demokratycznego. Został również wiceszefem częstochowskiego oddziału Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. W 1950 r. został przesłuchany przez UB w Częstochowie i z powodu grożącego mu aresztowania zaczął się ukrywać. W 1955 r. ujawnił się i został aresztowany przez UB w Warszawie. Trafił do więzienia na Mokotowie, gdzie w tym samym roku zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach. (PAP)

autorka: Daria Porycka

dap/ dki/

2022-06-13 10:45

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier: apeluję do organizatorów imprez masowych o ich odwoływanie

Apeluję do organizatorów imprez masowych o ich odwoływanie; rekomenduję wojewodom, aby odwoływali imprezy masowe - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Podejmujemy kroki zapobiegawcze, by przyrost zakażonych koronawirusem był jak najwolniejszy – wskazał w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Podał, że rozmawiał na ten temat m.in. z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i innymi politykami UE.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy, wprowadzającą na stałe do przepisów pracę zdalną

2023-01-30 14:02

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

praca zdalna

kulinetto/pixabay.com

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Wprowadza ona na stałe do przepisów pracę zdalną – poinformowano w poniedziałek na stronie Kancelarii Prezydenta. Ponadto pracodawcy będą mogli kontrolować trzeźwość pracowników.

Zmiany w Kodeksie pracy polegają m.in. na zastąpieniu przepisów o telepracy przepisami o pracy zdalnej. Wprowadzona została definicja pracy zdalnej. Zgodnie z nią jest to wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: „Przestań biec. Zacznij żyć”

2023-01-31 08:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archidiecezja Łódzka

Od 10-11 lutego odbędzie się Forum Charyzmatyczne, podczas którego obecni będą założyciele wspólnoty Przymierze Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję