Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź - Andrespol: nie ma piękniejszej świątyni, niż człowiek!

2022-06-21 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Wybudowaliście przepiękny kościół – ksiądz proboszcz mówił o wielkim trudzie, z jakim budowaliście tę świątynię, ale chcę wam powiedzieć, że nie ma piękniejszej świątyni, niż człowiek. Najpiękniejszym i najważniejszym tabernakulum jest człowiek! – mówił metropolita łódzki.

Niedzielnym uroczystościom konsekracji kościoła i ołtarza w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Andrespolu przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś. Eucharystię koncelebrował ks. kan. Marian Górka, proboszcz parafii, oraz księża z dekanatu Łódź Olechów. Na wspólnej modlitwie obecnych było bardzo wielu parafian, którzy własną pracą przyczynili się do budowy świątyni oraz upiększania jej wnętrza.

- Zgromadziliśmy się tutaj, aby podziękować, uwielbić Boga za to wielkie wspólne dobro – duchowe i materialne, którego najwymowniejszym znakiem jest ta świątynia. Prosimy księdza arcybiskupa by w naszym imieniu tej naszej wspólnoty swoją posługą biskupią i sakramentalną oddał na wyłączność Bogu tę świątynię. Jest ona nade wszystko owocem żarliwej modlitwy, cierpliwej pracy, bezinteresownej ofiarności tak wielu ludzi, którzy od początku istnienia parafii nieustannie się tutaj gromadzą i ciągle budują to duchowo – materialną świątynię. – mówił podczas powitania ks. kan. Marian Górka – proboszcz parafii w Andrespolu.

Po słowach wprowadzenia metropolita łódzki odmówił modlitwę błogosławieństwa i poświecił mury kościoła oraz ołtarz do sprawowania Najświętszej Ofiary.

O poszczególnych etapach konsekracji Kościoła, które nawiązują swoją kolejnością do liturgii Sakramentu Chrztu Świętego mówił w swojej homilii metropolita łódzki. – wszystkie te znaki chcą pokazać jak dalece to wydarzenie – konsekracji kościoła – jest analogiczne do Chrztu Świętego każdego z nas. Pierwszym znakiem było pokropienie tej świątyni, nas wszystkich i nowego ołtarza – tak, jak pierwszym znakiem Chrztu jest polanie wodą głowy człowieka. Drugim znakiem będzie namaszczenie ołtarza i namaszczenie ścian kościoła w czterech miejscach – tak, jak my też byliśmy namaszczeni Krzyżem we Chrzcie, a potem ponownie w Bierzmowaniu. Kolejnym znakiem będzie rozświetlenie tej świątyni światłem. Wniesiemy światło i zapalimy świece – tak, jak dobrze pamiętacie przy Chrzcie Świętym, ostatnim wydarzeniem w tej liturgii jest wręczenie zapalonego światła rodzicom chrzestnym dziecka. Jest jeszcze znak otrzymania białej szaty – nasz ołtarz też będzie nakryty białym obrusem. Wszystko dlatego, byśmy zobaczyli, że konsekrowanie tej pięknej budowli ma sens o tyle, o ile my wszyscy tu obecni żyjemy swoim własnym Chrztem. – zauważył abp Ryś.

Reklama

- Wybudowaliście przepiękny kościół – ksiądz proboszcz mówił o wielkim trudzie, z jakim budowaliście tę świątynię, ale chcę wam powiedzieć, że nie ma piękniejszej świątyni, niż człowiek. Najpiękniejszym i najważniejszym tabernakulum jest człowiek! – podkreślił łódzki pasterz.

- Dlaczego człowiek jest najpiękniejszą świątynią? – pytał hierarcha. - Dlatego, że człowiek jest wolny! Dlatego, że człowiek - ponieważ jest wolny - potrafi kochać i przyjmuje Boga do siebie w swojej wolności i swoją miłością. Tego nie potrafi żaden kamień – nawet najpiękniej ułożony, nawet najpiękniej ozdobiony, nawet kamień przez Pana Boga stworzony. Kamień jest kamieniem. Wy jesteście najpiękniejszą świątynią Jezusa, wy jesteście najpiękniejszym tabernakulum, a piękno tego miejsca ma tylko wyrażać całą prawdę o tym, jak wy jesteście świątyniami Boga, jak żyjecie własnym chrztem. – zaznaczył kaznodzieja.

- Ten ołtarz będzie namaszczony – my wszyscy byliśmy namaszczeni we chrzcie, w bierzmowaniu i zobaczcie, nie wyobrażamy sobie myśleć i traktować tego ołtarza inaczej jak tylko jako rzecz, jako rzeczywistość, która jest oddana całkowicie Bogu. Nikt sobie nie wyobraża, by na tym ołtarzu robić imprezę i zamiast Ciała i Krwi Chrystusa kłaść na nim wódkę. Wszyscy mamy wyczucie co do inności tego miejsca, skoro zostało namaszczone. Chrześcijanin jest kimś takim pomazanym - namaszczonym Duchem Świętym. – dodał metropolita łódzki.

Reklama

Po zakończeniu homilii i wyznaniu wiary, zebrani odśpiewali litanię do wszystkich świętych, po której metropolita łódzki odmówił modlitwę konsekracyjną i olejem krzyżma namaścił ołtarz, a współkonsekratorzy także ściany kościoła. Następnie na ołtarzu zostało spalone kadzidło i okadzony ołtarz jak i cały kościół. Ostatnim elementem konsekracji, było zapalenie świec na ołtarzu i Zacheuszkach zawieszonych na ścianach świątyni, oraz zapalenie świateł. Tak zakończył się obrzęd konsekracji kościoła. Po Komunii Świętej odśpiewano uroczyste Te Deum, dziękując Bogu za dzisiejszą uroczystość.

Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Andrespolu została erygowana przez arcybiskupa Władysława Ziółka 11 września 1994 roku. W kwietniu 2000 r. przystąpiono do budowy nowej świątyni wg projektu arch. Aleksego Dworczaka i inż. Janusza Freya. Kościół trzynawowy z boczną kaplicą dedykowaną św. Franciszkowi, która wykorzystywana jest do liturgii w dni powszednie. W bryłę świątyni wkomponowana jest wieża z krzyżem. Kościół oddany do użytku i poświęcony 4 V 2003 r. przez abpa Władysława Ziółka, a konsekrowany przez arcybiskupa Grzegorza Rysia 19 czerwca 2022 roku.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Dyspensa od obowiązku uczestniczenia we Mszy św. świątecznej i niedzielnej

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archidiecezja Łódzka

Mając na uwadze trwające wciąż zagrożenie zdrowia i życia, udzielam (zgodnie z kanonami: 87 §1, 1245 i 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego) dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane do dnia 14 lutego 2021 roku następującym wiernym archidiecezji łódzkiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie:

Dyspensa

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Miechów: Pierwsza Dama spotkała się z pacjentami i personelem Hospicjum Caritas

2022-07-05 22:15

[ TEMATY ]

hospicja

Agata Kornhauser‑Duda

KPRP

Agata Kornhauser-Duda spotkała się wczoraj z mieszkańcami i pracownikami Hospicjum im. bł. Bernardyny Jabłońskiej, które prowadzi kielecka Caritas. Małżonka Prezydenta odwiedziła chorych i seniorów, rozmawiała z pracownikami i wolontariuszami oraz z przebywającymi tymczasowo w ośrodku ukraińskimi rodzinami.

Hospicjum stacjonarne obejmuje swoich pacjentów bezpłatną, całodobową opieką. Obecnie przebywa w nim 36 chorych. W skład zespołu terapeutycznego wchodzą lekarze, pielęgniarki, opiekunki chorych, fizjoterapeuta, pracownik socjalny, terapeuta zajęciowy, psycholog, kapelan. Ważną rolę spełniają też wolontariusze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję