Reklama

Niedziela Świdnicka

Spotkanie Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej

Świdnica. Chcą obudzić wiarę w Kościół

Wraz zakończeniem roku szkolnego, katechetycznego i formacyjnego, pasterz diecezji świdnickiej spotkał się z osobami odpowiedzialnymi za duszpasterstwa specjalistyczne.

[ TEMATY ]

program duszpasterski

bp Marek Mendyk

rada duszpasterska

wierzę w Kościół Chrystusowy

ks. Mirosław Benedyk

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy liturgią godzin

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy liturgią godzin

Celem spotkania było wprowadzenie odpowiedzialnych za różne grupy w diecezji, w nowy program duszpasterski, który zakłada obudzenie osłabionej dziś w wśród wiernych wiary w Kościół. Realizacja programu rozpocznie się jesienią wraz z początkiem nowego liturgicznego.

Kultura natychmiastowości

Kościół w Polsce odchodzi od koncepcji wieloletnich programów duszpasterskich na rzecz programów jednorocznych, po to by w większym stopniu uwzględnić znaki czasu. W tym klimacie mówił 28 czerwca bp Marek Mendyk podczas spotkania z Diecezjalną Radą Duszpasterską. - Życie pokazuje, że długo trwające programy duszpasterskie raczej zbyt dobrze się nie sprawdzają. Żyjemy trochę w kulturze “instant”, czyli takiej natychmiastowości i chcemy by działało natychmiast. W tym roku wchodzimy w program, który zatytułowany jest “Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Będziemy mieli okazję zatrzymać się nad tajemnicą Kościoła i spojrzeć na zagadnienie przynależności do niego i na jego doświadczenia – mówił bp Mendyk, podkreślając, że wszystkim potrzebna jest pogłębiona katecheza o Kościele, która ma dać poczucie religijnej tożsamości. – Bardzo mi zależy na ludziach młodych i chciałbym, aby ten rok stał się inspiracją, aby niezależnie w jakim duszpasterstwie posługujemy, poświęcić młodym więcej czasu, aby doświadczyli wspólnoty ludzi wierzących, poprzez budowanie relacji – akcentował.

ks. Mirosław Benedyk

O problemach duszpasterskich wśród uchodźców mówił ks. prał. Radosław Kisiel

O problemach duszpasterskich wśród uchodźców mówił ks. prał. Radosław Kisiel

Kościół „wart jest wiary”

W dalszej części spotkania o założeniach i celach programu opowiedział ks. kan. Krzysztof Ora. - Mamy do czynienia z kryzysem wiary w Kościele, ale też i w Kościół. Jest on traktowany bardzo często w sposób horyzontalny jako instytucja na gruncie użyteczności świeckiej, charytatywnej – mówił dyrektor wydziału duszpasterskiego, prezentując logo programu, które nawiązuje do domu gromadzącego ludzi. – Do takiego Kościoła tęsknimy, który jest domem, wspólnotą, który bazuje na relacjach i jest otwarty na świat – zauważył.

Reklama

ks. Mirosław Benedyk

O konieczności większego zaangażowania sił i środków na rzecz młodzieży mówiła Agnieszka Lesiów - liderka Odnowy w Duchu Świętym

O konieczności większego zaangażowania sił i środków na rzecz młodzieży mówiła Agnieszka Lesiów - liderka Odnowy w Duchu Świętym

Duchowny następnie wyjaśnił, że celem programu ma być odbudowa wizerunku Kościoła i obudzenie osłabionej dziś wśród wiernych wiary w Kościół. - Konieczne jest ponadto uświadomienie wiernym, że Kościół jako dzieło Bosko-ludzkie stanowi misterium, którego nie sposób ogarnąć rozumem i dlatego „domaga się wiary”. Ale Kościół także „wart jest wiary” ze względu na obecność w nim i aktywność Boga oraz obfitość Bożych darów, z których człowiek może czerpać – wyjaśniał.

ks. Mirosław Benedyk

Uczestnicy spotkania otrzymali projekt harmonogramu kościelnych wydarzeń lokalnych na nadchodzący rok duszpasterski

Uczestnicy spotkania otrzymali projekt harmonogramu kościelnych wydarzeń lokalnych na nadchodzący rok duszpasterski

Uczestnicy spotkania otrzymali harmonogram kościelnych wydarzeń lokalnych, na nadchodzący rok duszpasterski. Podsumowaniem spotkania była ożywiona dyskusja, mająca zwrócić uwagę na niewystarczalność podejmowanych działań ewangelizacyjnych i duszpasterskich zwłaszcza w grupie młodzieży.

2022-06-28 22:56

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłaństwo – jaki to fach?

Nie brakuje dziś atrakcyjnych zawodów, satysfakcjonujących specjalizacji i szanowanych profesji. Być może niejeden kandydat na kapłana czy nawet ksiądz, zastanawiając się nad darem i tajemnicą powołania, zada sobie pytanie: kapłaństwo – jaki to fach?

Problem zawarty w pytaniu do pewnego stopnia jest problemem każdego człowieka i trzeba mieć nadzieję, że niewielu księży cierpi na poważne formy zachwiania tożsamości. A kwestia tożsamości to przede wszystkim sprawa zdrowej psychiki. Zdrowie psychiczne natomiast to nie tylko dojrzała osobowość, zdrowa uczuciowość i dobre relacje z ludźmi, ale też cała lista innych wskaźników. Zdrowa i dojrzała osobowość to także zdrowe zrozumienie siebie jako fachowca i specjalisty, to poczucie bycia osobą kompetentną.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: siostra Faustyna i ataki diabła

2023-09-28 20:57

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Mat.prasowy

Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak ta "cienka granica" między decyzją a działaniem może wpływać na nasze życie duchowe. Na przykładzie pięciu żabek na parapecie i postaci z popkultury, jaką jest Chuck Norris, zastanowimy się nad naszym własnym podejściem do wiary i nawrócenia.

Znajdziemy także inspirację w historii życia świętej siostry Faustyny i przemyślimy, jak nie pozwolić na zniszczenie mostu do Boga, którym jest Boże Miłosierdzie. Zapraszam do głębokiej refleksji i dyskusji na temat tego, jak Boże Miłosierdzie pomaga nam przebyć drogę powrotną do Bożej winnicy.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo na Jasnej Górze: dość już mamy podziałów między nami! Zarówno w Ojczyźnie, jak i w Kościele

2023-10-01 13:37

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

PAP/Waldemar Deska

Arcybiskup metropolita częstochowski Wacław Depo, odprawił w niedzielę o godz. 11 na Jasnej Górze Sumę odpustową z okazji wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. - Dość już mamy podziałów między nami zarówno w Ojczyźnie, jak i w Kościele - powiedział w homilii hierarcha.

"Dość już mamy podziałów między nami zarówno w Ojczyźnie, jak i w Kościele. Dlatego przychodzimy tutaj do Matki Niezawodnej Nadziei. Do Matki, która jest obrońcą w Duchu Świętym, żebyśmy umieli dziękować Bogu za nasze dobre wybory, a strzegli granic pomiędzy prawdą a kłamstwem" - powiedział w homilii podczas odprawionej w niedzielę o godz. 11 na Jasnej Górze Sumy odpustowej z okazji wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, arcybiskup metropolita częstochowski Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję