Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Powstanie Warszawskie to znak wolności w naszych Rodakach

2022-08-01 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum

Mszy św. przewodniczył o. Józef Łągwa SJ, który podczas homilii powiedział, że wszystkie zmagania, to, co przeżywali powstańcy, pragniemy dziś włączyć w Ofiarę Chrystusa. – Zmagania naszych rodaków, a także nasze, o miłość między nami, o jedność chcemy włączyć w ofiarę, której owocem jest zwycięstwo, zmartwychwstanie – podkreślił duchowny. Odnosząc się do Ewangelii, wytłumaczył, że dzisiaj konieczne jest wypełnianie przez nas słów Jezusa. – By w nas zawsze była największa Miłość, z którą jednoczymy się w Komunii św. i żebyśmy z tą Miłością szli w naszą codzienność. Jak czytamy wspomnienia tamtych dni, to ta Miłość była w sercach dzieci, młodzieży, sióstr zakonnych. Ta Miłość ocali dzisiaj świat – podsumował o Łągwa. Na zakończenie powiedział, że Powstanie Warszawskie jest znakiem wolności naszych rodaków, a także życzył zebranym, by nieśli w sobie pamięć tamtych Bohaterów i mieli iskrę Bożego ducha, która będzie prowadziła i uświęcała każdego dnia.

Po Eucharystii ks. ppłk Tomasz Burzyński złożył kwiaty przy pomniku Sługi Bożego ks. Tadeusza Burzyńskiego. Wierni pomodlili się także o jego beatyfikację.

Treść modlitwy:

Panie Jezu, najwyższy i wieczny Kapłanie, Ty oczekujesz od nas mężnego wyznawania wiary. Prosimy Cię, abyś włączył księdza Tadeusza do grona błogosławionych duszpasterzy, którzy oddali życie za swoich braci. Spraw Panie, aby niezwykła droga kapłana Tadeusza w wyznawaniu wiary pomogła nam w stawaniu się Twoimi świadkami w codziennym życiu. Umacniaj moje słabe siły i obdarz łaską…, o którą z ufnością proszę. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Chłopiec w oknie życia u Sióstr Urszulanek

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Michal Bar Haim

O godz. 18:25, w Oknie Życia u sióstr urszulanek w Łodzi, pojawił się kolejny chłopiec.

CZYTAJ DALEJ

#DookołaPolski: Karwia – Rozewie – Hel – Puck – Wejherowo - Kartuzy

2022-08-10 08:31

[ TEMATY ]

Polska

Wojciech Dudkiewicz

Do Karwi jedziemy, wspominając, jak to po okolicach oprowadzał nas Krzysztof Skowroński, frontman i prezes Radia Wnet i SDP, regularnie tam bywający. Magnesem przyciągającym bardziej do Błot Karwieńskich niż Karwi był i jest brak tłumów, i możliwość spędzenia wakacji na prawdziwej wsi, posmakowania świeżych jaj i mleka prosto od krowy. Jest spokój wielki, ale nie ma czasu się nudzić. W okolicy jest sporo miejsc godnych zobaczenia – zachęcał nas do okolicy redaktor Skowroński.

W samych Błotach nie było niczego poza bagnami aż do końca XVI wieku, gdy starosta pucki Jakub Wejher oddał okolice rodzinom mennonickim z Fryzji, które opuściły ojczyznę z powodu prześladowań religijnych. Mieli osuszyć bagniste tereny. Zaczęli osuszać, założyli wieś, rozplanowaną według holenderskich wzorców. Wydzierżawiając im 55 włók gruntu, nadano też liczne przywileje, m.in. prawo do połowu ryb i warzenia piwa. Piwa nawarzyły im władze pruskie, które - prowadząc planowe działania - w XIX wieku – dorowadziły do zniemczenia mieszkańców. Przed II wojną światową wieś nazywana Karwenbruch była już niemiecka. Większość „Olendrów”, jak ich nazywano, po 1945 r. wysiedlono do Niemiec.

CZYTAJ DALEJ

Czarnek: zakończyliśmy obieg projektu ustawy o Instytucie Kolbego

2022-08-10 18:43

[ TEMATY ]

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Zakończyliśmy obieg projektu ustawy o Instytucie Rozwoju Kultury i Języka Polskiego im. Świętego Maksymiliana Marii Kolbe; dzisiaj podpisałem ostatnie pismo w tej sprawie - powiedział w środę szef MEiN Przemysław Czarnek podczas spotkania z dziećmi polonijnymi uczestniczącymi w obozie wakacyjnym "Kulturalne Lato z KUL" w Kazimierzu Dolnym.

W Domu Pracy Twórczej KUL "Rajchartówka" w Kazimierzu Dolnym podsumowano w środę trzydniowe warsztaty, które dla 27 dzieci polonijnych z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Węgier, Grecji, Belgii i Włoch zorganizował muzyk Joszko Broda, żeby dzieci mogły lepiej poznać historię swoich rodzin i Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję