Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź - Zgierz: Wakacyjny czas pełen wrażeń

2022-08-05 11:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum

Zakończono drugi turnus półkolonii w parafii Matki Boskiej Dobrej Rady w Zgierzu którym udział wzięło 46 dzieci. Podczas tego turnusu dzieci były z wizyta u Mikołaja Kopernika w Toruniu w kościele pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, Sanktuarium zbudowanego jako wotum wdzięczności za papieża Polaka. Odwiedziły Ciechocinek, hasały po Parowach Janowskich zwiedzały Łódzkie Orientarium nie mogło zabraknąć kąpieli na Malince. Podczas hasania po Parowach Janowskich oprócz podziwiania piękna krajobrazu Wzniesień Łódzkich pan Adam Śnieć nawiązywał do postawy Świętego Franciszka. Podkreślał jak Święty Franciszek uczy miłości, pokory wobec świata i innych oraz zgody na wszystko, co zsyła Bóg. Jednak przede wszystkim święty Franciszek uczy miłości do przyrody jako dzieła Bożego. Nazywał wszelkie stworzenia naszymi braćmi i siostrami.

Piękno przyrody pozwoliło na zachwyt, doświadczenie radości oraz dostarczenia wielu pozytywnych emocji, które warunkują nasze życie fizyczne i psychiczne.

Byliśmy w miejscowości Poćwiardówka. W Poćwiardówku znajduje się – Cmentarz wojenny żołnierzy niemieckich z I wojny światowej. Znajdują się tam mogiły żołnierzy niemieckich i rosyjskich poległych w "Bitwie pod Łodzią".

W PKWŁ znajduje się też Kościół w Niesułkowie pw. Świętego Wojciecha –drewniany. Przewodnik nawiązał do św. Wojciecha i powiedział od św. Wojciecha, patrona Polski, możemy uczyć się dialogu i konsekwencji w wyznawaniu wiary. Patron duchowej jedności Europy. Żył w czasach niepodzielonego Kościoła, przed rozłamem chrześcijaństwa, dlatego bywa też nazywany „patronem duchowej jedności Europy”..

Dlaczego wybraliśmy się Torunia.? Toruń miejsce urodzin słynnej Polskiej ikony Mikołaja Kopernika, skosztować słynnych toruńskich pierników oraz zobaczyć Toruńskie Stare Miasto które jest jednym z najpiękniejszych i najcenniejszych pod względem architektonicznym miejsc w Europie.

Reklama

Mikołaj Kopernik, urodzony w Toruniu 19 lutego 1473 r. to najsłynniejszy i najwybitniejszy torunianin, a jednocześnie jedna z ikon Polski. Jeden z najwybitniejszych naukowców w dziejach ludzkości. Sam wielokrotnie podkreślał swoje pochodzenie tytułując się jako torunian, już od XVI w. jest czczony jako wielki torunianin.

Podziwialiśmy gotycką XIII wieczna Starówkę w Toruniu., która przetrwała zniszczenia II Wojny Światowej, została wpisana w 1997 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO,Rzeźbę Mikołaja Kopernika, jak głosi łaciński napis, torunianina, który ruszył ziemię, a zatrzymał niebo i słonce.

Bogactwo zabytków zobaczyliśmy w Katedrze św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. Historie bazyliki i jej cennych zabytków przybliżyła pani przewodnik.

Toruński kościół Świętojański jest jednym z najważniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce, który na trwałe znalazł miejsce w literaturze dot. historii architektury jako obiekt wyjątkowy. O wyjątkowości kościoła świętojańskiego decydują też :chrzest Mikołaja Kopernika, 1473 r.pochówek serca zmarłego w Toruniu króla Polski, Jana Olbrachta

Byliśmy tez kościele pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Sanktuarium zbudowanego jako wotum wdzięczności za papieża Polaka. Dzieci usłyszały od przewodnika -

,,Jan Paweł II był wspaniałym papieżem. Bardzo dużo się modlił i pracował niestrudzenie. Kochał też swój kraj oraz dbał o pokój na świecie. Lubił dzieci i młodzież, organizował pielgrzymki, a także wyjeżdżał na misję do różnych krajów na całym świecie. ‘’

Na plac kościelny wejście główne prowadzi bramą, w której umieszczono wielki krucyfiks oraz cytat z Cypriana Kamila Norwida 'Krzyż stał się nam bramą'.

Reklama

Dzieci zobaczyły w prezbiterium ołtarz który jest dokładną repliką prywatnej kaplicy papieża Jana Pawła II w Watykanie z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, podpisanym przez Jana Pawła II, z relikwią - ampułką z jego krwią W dolny poziomie w połowie wypełnia Kaplica Pamięci o Sprawiedliwych, będąca miejscem pamięci Polaków, którzy zginęli z rąk Niemców ratując Żydów w czasie II wojny światowej; tutaj na czarnej granitowej ścianie wypisano nazwiska Polaków, ofiary holocaustu.

Spacerowaliśmy w PARKU PAMIĘCI- w Parku Pamięci Narodowej, na stu trzymetrowych postumentach ustawionych w wyłożonej granitem alei, tworzącej kontur Polski, wypisanych jest 16 tysięcy nazwisk Polaków, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów przed śmiercią. W oddzielnej przestrzeni, również na konturze Polski, umieszczonych jest szesnaście postumentów upamiętniających 2345 sióstr zakonnych, które niosły ratunek żydowskim braciom. Świadectw tych heroicznych czynów jest około 40 tysięcy.

W drodze powrotnej z Torunia udaliśmy się do Ciechocinka. Ciechocinek to jedno z najpopularniejszych miast uzdrowiskowych na mapie Polski i Europie.

Podziwialiśmy Zegar Kwiatowy, byliśmy pod TĘŻNIAMI SOLANKOWYM MOGLISMY ODCZUC PANUJACY TAM MIKROKLIMAT. Pejzaże kwiatów w Ciechocinku dostarczyły niezapomnianych wrażeń. Podczas półkolonii byliśmy tez w Orientarium w Łodzi. Przepływ ryb w tunelu nad głowami dostarczył dzieciom niezapomnianych wrażeń.

Byliśmy w Parku Kulturowym Miasta Tkaczy - Historycznej dzielnica Zgierza który powstał by chronić unikatowy w skali Europy układ urbanistyczny Zgierza z lat 20. Zawitaliśmy do Centrum Konserwacji Drewna, udaliśmy się do Muzeum Miasta Zgierza, zapoznali nas historią miasta Zgierza.

W urzędzie Miasta Zgierza ,wiceprezydent Bohdan Baczek spotkał się z dziećmi. Koloniści zadawali bezpośrednio pytania , a pytań nie brakowało. Na zakończenie zrobiliśmy wspólne zdjęcie, dzieci otrzymały po maskotce jeża. Gorące lato, upały nie mogło zabraknąć hasania w wodzie na Malinkce w Zgierzu. Podczas wakacji dzieci spędziły miło czas i wiele mogły się nauczyć.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pabianice: a co jeśli nas przeraża perspektywa jedności?

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- A co jeśli nas przeraża perspektywa jedności? A może jest tak, że ta perspektywa jedności nas przeraża, zwłaszcza, gdy ta perspektywa jedności wygląda inaczej niż nam się wydaje. Gdyby ta jedności, którą Pan zaprowadza - bo my nie jesteśmy w stanie - nie będzie na naszych warunkach, które nam odpowiadają. – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2022 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Premier: przedłużyłem decyzję o zakupach węgla przez spółki energetyczne do końca sezonu grzewczego

2022-08-10 16:33

[ TEMATY ]

Węgiel

Karol Porwich/Niedziela

Przedłużyłem do końca sezonu grzewczego decyzję zobowiązująca spółki energetyczne do zakupu węgla - poinformował w środę na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Wcześniej spółki obowiązywał termin do końca października.

"Jesteśmy na dobrej, i mogę nawet powiedzieć na bardzo dobrej drodze, żeby było tego węgla wystarczająco dużo, nie tylko do końca tego roku, tak jak moja pierwotna decyzja wskazywała spółkom energetycznym, na zakup do końca października. Teraz przedłużyłem ją do końca sezonu grzewczego, po to żeby (...) węgiel ściągać nawet na zapas. On się nie zmarnuje. Wolę, żeby było go za dużo niż za mało" - powiedział szef rządu w środę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję