Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jesienna sesja w Olsztynie k. Częstochowy

W trosce o rodzinę

Reklama

W ramach Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodzin na Jasną Górę, która odbyła się w dniach 22-23 września, została zorganizowana w Domu Rekolekcyjnym w Olsztynie k. Częstochowy Jesienna Sesja Diecezjalnych Duszpasterzy Rodzin i Doradców Życia Rodzinnego. Spotkanie zainaugurował biskup rzeszowski Kazimierz Górny - przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, dokonując krótkiego bilansu tegorocznych działań w zakresie polityki rodzinnej. Zwrócił uwagę na wiosenne inicjatywy związane z obroną życia poczętego w Polsce, podkreślił niebagatelne znaczenie IV Światowego Kongresu Rodzin, który odbył się w maju br. w Warszawie, oraz podsumował tegoroczne posiedzenie Rady ds. Rodziny na Jasnej Górze.
Radna miasta Częstochowy Barbara Głąb omówiła program pracy samorządu w zakresie polityki prorodzinnej na lata 2008-13, zwracając szczególną uwagę na te obszary działań, które w przyszłości zostaną rozszerzone, m.in. są to propozycje kulturalne skierowane do całych rodzin.
Na spotkaniu w Olsztynie zaprezentowano działalność lokalnych inicjatyw na rzecz rodziny. Funkcjonowanie Specjalistycznej Poradni Rodzinnej przybliżyła Anna Zajic, członek Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Psychologów „Macierz”, zaś o weekendowych kursach dla narzeczonych opowiedzieli Jan i Małgorzata Wilkowie.
Gościem Sesji był Marek Jurek, który przedstawił perspektywy dalszej ochrony życia w Polsce. Jego zdaniem, od przedstawicieli władzy winniśmy oczekiwać priorytetowego, a nie - jak pokazała wiosenna porażka w sprawie ustawy o ochronie życia poczętego - marginalnego zaangażowania w cywilizację życia. Stąd niezwykle ważna jest kwestia właściwego kształtowania postaw u osób reprezentujących opinię publiczną. Akcentując takie czynniki, jak moralność, odwaga cywilna czy poczucie odpowiedzialności społecznej, Marek Jurek stwierdził, że w przekazywaniu tego kapitału Kościół i rodzina mają największe możliwości. Przyznał też, że projekt ochrony życia poczętego w Polsce jest nadal bardzo realny, pod warunkiem, że działania w tym kierunku będą miały charakter europejski, chodzi m.in. udział Polski w debatach nt. praw człowieka i wartości, które kształtują jedność europejską. Jego zdaniem, można oswoić opinię europejską z naszymi poglądami nt. cywilizacji życia, dowodząc, że bronimy nie polskiego stylu życia, lecz chrześcijańskiej koncepcji praw człowieka, zgodnie z którą źródłem praw człowieka jest jego godność, jaką nabywa on w chwili poczęcia.
W Sesji uczestniczyli też m.in.: biskup łomżyński Stanisław Stefanek - zastępca Przewodniczącego Rady ds. Rodziny, bp Henryk Tomasik z Siedlec, bp Romuald Kamiński z Ełku oraz o. Andrzej Rębacz CSsR - dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin.

Marta Bilonowicz-Hutna

Święty Krzyż

Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Konsekrowanych

Ponad tysiąc sióstr zakonnych, zakonników i kapłanów uczestniczyło 14 września w drugiej Ogólnopolskiej Pielgrzymce Osób Konsekrowanych na Święty Krzyż. Biskup sandomierski Andrzej Dzięga, witając pątników w habitach, prosił, by Msza św. stanowiła wielkie dziękczynienie za charyzmat życia konsekrowanego i równocześnie była prośbą do Boga, aby charyzmat nie wygasł.
Mszy św. w kościele Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu przewodniczył i homilię wygłosił biskup łomżyński Stanisław Stefanek. Nawiązując w homilii do przypadającego tego dnia święta Podwyższenia Krzyża Świętego, powiedział: - Nasza modlitwa jest spotkaniem z Chrystusem Ukrzyżowanym. Jesteśmy naczyniem konsekrowanym. Wielbienie Ukrzyżowanego jest sensem naszego życia konsekrowanego.
W niedzielę 16 września zakończyły się uroczystości odpustowe na Świętym Krzyżu. Mszy św. przewodniczył bp Marian Zimałek, a wieczorem w wirydarzu klasztornym odbył się koncert „Impresje Świętokrzyskie” w wykonaniu zespołu „No Name”.

(A.D.)

Wzór patrioty

Senacka uchwała o św. Rafale Kalinowskim

Na ostatniej sesji 14 września Senat RP niemal jednogłośnie podjął uchwałę w sprawie uznania św. o. Rafała Józefa Kalinowskiego, karmelity, za wzór patrioty, oficera, inżyniera, wychowawcy i kapłana zakonnika. W uchwale napisano, że Senat pragnie uhonorować o. Kalinowskiego, „uznając za godny naśladowania wzór Polaka bez reszty oddanego sprawom Ojczyzny, budującego fundamenty narodu w oparciu o jego moralną przemianę, poszukującego jedności społecznej”.
Senat RP zwrócił się także z apelem o popularyzowanie postaci św. o. Kalinowskiego „do wszystkich środowisk, zwłaszcza związanych z zachowywaniem kultury narodowej, do kręgów wojskowych oraz wychowawczo-oświatowych”.
Pracami nad projektem uchwały, zgłoszonym przez grupę ośmiu senatorów, kierował prof. Adam Biela. Ze strony Zakonu w pracach Senatu uczestniczyli m.in. o. Albert Stanisław Wach OCD, prowincjał Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych, oraz o. Marian Stankiewicz OCD, prowincjał Warszawskiej Prowincji.
O. Wach w podziękowaniu za wyróżnienie św. Rafała Kalinowskiego zwrócił uwagę, że traktuje to jako hołd złożony ludziom żyjącym w najtrudniejszych czasach polskiej historii, kiedy naród pozbawiony był państwowości i zmagał się z niedolą zaborów. Uznał uchwałę za wydarzenie, w którym historia państwa i historia Kościoła łączy się i spotyka we wspólnym szacunku wobec człowieka, który z jednej strony jest uosobieniem najlepszych cnót obywatelskich, a z drugiej - dostępuje chwały ołtarzy. W tym roku mija sto lat od śmierci o. Rafała Kalinowskiego.

Krótko

Benedykt XVI przyjął rezygnację złożoną przez bp. Jana Gałeckiego z posługi biskupa pomocniczego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i bp. Tadeusza Werno z posługi biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Obaj biskupi osiągnęli wiek emerytalny.

Traktat reformujący potrzebny jest Unii Europejskiej, bo pozwoli jej skutecznie działać - przekonywał szef Komisji Europejskiej José Manuel Barroso, który 21 września przebywał w Polsce z jednodniową wizytą. W Warszawie spotkał się z premierem Jarosławem Kaczyńskim, liderami opozycji Donaldem Tuskiem (PO) i Wojciechem Olejniczakiem (SLD), a także zjadł lunch z byłym prezydentem Lechem Wałęsą.

Z SLD odszedł Leszek Miller. Zaprotestował w ten sposób w związku ze skreśleniem go z listy wyborczej LiD. W wyborach parlamentarnych pojawi się na liście Samoobrony.

Sondaże wskazują na nieznaczną przewagę PiS nad PO. Szansę wejścia do parlamentu mają ponadto LiD, Samoobrona i PSL.

Jan Rokita wycofał się z wyborów parlamentarnych. Ta wiadomość zaskoczyła liderów PO. Kampania wyborcza partii znalazła się w wyraźnej defensywie. Do polityki weszła za to Nelly Rokita, żona Jana Rokity. Przyjęła funkcję doradcy prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. kobiet i będzie kandydowała do Sejmu z listy PiS.

Według raportu przygotowanego przez socjologów „Diagnoza Społeczna 2007”, bez pracy w Polsce pozostają ci, którzy pracować nie chcą.

Grzebień znaleziony w Bykowni pod Kijowem, z wypisanymi na nim nazwiskami, to kolejny dowód, że są tam pochowane osoby z ukraińskiej listy katyńskiej. Czwarty Katyń potwierdza więc swoje istnienie.

IPN nie opublikuje swoich katalogów zawierających informacje o politykach. Prezes Janusz Kurtyka tłumaczy, że nie chce, aby Instytut był posądzany o udział w kampanii wyborczej. Katalogi będą dostępne po wyborach.

Tomasz Lis został odsunięty od prowadzenia „Wydarzeń” w Polsacie. Oficjalnym powodem są względy ekonomiczne. Nieoficjalnie mówi się, że przyczyną tego ruchu właściciela Polsatu jest polityka.

Nowy Sejm zbierze się na swoim pierwszym posiedzeniu 5 listopada.

Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę o Karcie Polaka i ustawę Euro2012, która ułatwia prowadzenie inwestycji związanych z mistrzostwami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy Gizela Jagielska stanie się ofiarą? Próba wybielenia sprawczyni zabójstwa z Oleśnicy

2025-05-06 10:59

[ TEMATY ]

aborcja

Oleśnica

Ordo Iuris

Adobe Stock

Sprawa zabójstwa 9-mięcznego nienarodzonego chłopca w szpitalu powiatowym w Oleśnicy jest wciąż obecna w przestrzeni publicznej, w tym medialnej - informuje o tym Ordo Iuris.

Sposób potraktowania małego pacjenta w szpitalu w Oleśnicy – 9-miesięcznego nienarodzonego chłopca cierpiącego na łamliwość kości - wciąż obecny jest w relacjach medialnych. Magda Nogaj z wrocławskiej edycji serwisu wyborcza.pl przeprowadziła wywiad z dr Gizelą Jagielską – lekarką, która uśmierciła chłopca.
CZYTAJ DALEJ

Konklawe: Jan Paweł II wprowadził ważne zmiany w procedurze wyboru papieża

2025-05-06 08:42

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

konklawe

zmiany

procedura

wybór papieża

PAP/EPA

Kardynałowie w bazylice św. Piotra

Kardynałowie w bazylice św. Piotra

Jan Paweł II, dostrzegając konieczność dostosowania zasad wyboru Biskupa Rzymu do współczesnych realiów, wprowadził zmiany w procedurze konklawe. To między innymi ustanowienie Kaplicy Sykstyńskiej jako jedynego miejsca głosowań podczas konklawe oraz Domu Świętej Marty jako miejsca zakwaterowania kardynałów-elektorów.

Jan Paweł II przywiązywał ogromną wagę do zachowania tajemnicy obrad. Kardynałowie uczestniczący w konklawe składają uroczystą przysięgę zachowania tajemnicy dokonywania wyboru Biskupa Rzymu pod sankcją kary ekskomuniki. Odcięci od świata zewnętrznego, nie mają dostępu do mediów, telefonów, internetu ani żadnych form komunikacji. W dniu rozpoczęcia konklawe biorą udział w uroczystej Mszy św. Pro eligendo Papa w Bazylice św. Piotra, a następnie, w godzinach popołudniowych, procesyjnie przechodzą do Kaplicy Sykstyńskiej przy dźwiękach hymnu Veni Creator.
CZYTAJ DALEJ

Portugalia: nowy rekord - 55 meczetów w całym kraju

2025-05-06 22:24

[ TEMATY ]

meczet

Portugalia

PackShot/Fotolia.com

Na terenie Portugalii działa rekordowa liczba meczetów - co najmniej 55, wynika z najnowszych statystyk władz tego kraju. Większość z muzułmańskich świątyń działa na terenie stolicy kraju, Lizbony, bądź na jej przedmieściach.

Jak odnotowują portugalskie media w zdominowanej przez katolików Portugalii, przybywa nie tylko wyznawców islamu, głównie imigrantów zarobkowych z Azji Środkowej, jak też muzułmańskich domów modlitewnych. Część z planowanych meczetów jest, jak odnotowują media, blokowane przez władze samorządowe w związku z brakiem odpowiednich decyzji urzędowych. Zaznaczono, że w niektórych gminach, jak np. w Samora Correia, w środkowej Portugalii, nasilają się protesty lokalnej społeczności, zdominowanej przez katolików, przeciwko budowie meczetu. Jedną z kontestowanych przez okoliczną ludność kwestii jest lokalizacja meczetu, który miałby stanąć naprzeciwko jednostki straży pożarnej, co zdaniem krytyków tej budowli, zagrozi bezpieczeństwu mieszkańców portugalskiej gminy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję