Reklama

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Zaprosili do parafii świętych z Przemyśla

Dzięki życzliwości pochodzącej z parafii Zmartwychwstania Pańskiego karmelitanki s. Joanny Pauli udało się pozyskać relikwie św. Jana od Krzyża, św. Teresy z Avila i bł. ks. Jana Balickiego.

[ TEMATY ]

relikwie

Wałbrzych

bp Adam Bałabuch

ks. Czesław Studenny

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie świętych i błogosławionego zostały przywiezione z Przemyśla

Relikwie świętych i błogosławionego zostały przywiezione z Przemyśla

Przybliżając ich sylwetki obecny na uroczystości biskup pomocniczy diecezji świdnickiej skupił się na przemyskim duchownym, który jest mniej znany na Dolnym Śląsku.

- Ten duchowny urodził się 25 stycznia 1869 r. w Staromieściu, obecnie należącym do Rzeszowa. Wyświęcony na kapłana 20 lipca 1892 r. Po roku pracy został wysłany do Rzymu, by kontynuować studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Po ukończeniu studiów ks. Jan powrócił do swojej diecezji. Został posłany do Przemyśla, gdzie w seminarium duchownym pełnił różne obowiązki, w tym także funkcję rektora. Był także profesorem teologii dogmatycznej, o której mówił, że jest nie tylko wiedzą o Bogu, ale również wiedzą ukazującą drogi ku Niemu - przypominał życiorys przemyskiego błogosławionego bp Adam Bałabuch.

Przewodnicząc 21 sierpnia Mszy św., na której parafianie wnieśli relikwie do kościoła, zachęcał też do naśladowania reprezentowanych w znakach świętych i błogosławionego. - To droga, którą powinniśmy podejmować, aby Bóg był rzeczywiście na pierwszym miejscu w naszym życiu. Trzeba nam dążyć do wewnętrznej jedności z naszym Ojcem, który jest w niebie przez Jezusa Chrystusa w Duchu Świętym – podkreślał hierarcha.

Na koniec głos zabrał proboszcz ks. kan. Czesław Studenny, który podziękował bp. Adamowi za przyjęcie zaproszenia, a wiernym za podjęcie inicjatywy wprowadzenia relikwii./

2022-08-21 23:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bielawa. Relacje braterskiej miłości

[ TEMATY ]

Bielawa

bp Adam Bałabuch

ks. Stanisław Chomiak

archiwum prywatne

Przedstawiciele rady parafialnej wraz duszpasterzami i bp Adamem przed kaplicą na cmentarzu parafialnym

Przedstawiciele rady parafialnej wraz duszpasterzami i bp Adamem przed kaplicą na cmentarzu parafialnym

Dwudniowe spotkanie bp. Adama Bałabucha z duchowieństwem i wiernymi parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zakończyło wizytacje kanoniczne w dekanacie Bielawa.

W sobotę 11 czerwca wizytacja rozpoczęła się od spotkania biskupa z członkami rady parafialnej, podczas której ks. prał. Stanisław Chomiak podsumował działania ostatniego roku, przedstawiając plany na kolejne miesiące. Następnie bp Bałabuch nawiedził cmentarz parafialny, gdzie poświęcił niedawno odremontowaną kaplicę „Zmartwychwstania Pańskiego”. Jeszcze tego samego dnia spotkał się z chorymi przebywającymi w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym przy ul. Piastowskiej i odwiedził siostry augustianki, które w placówce przy ul. Kopernika prowadzą Publiczne Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi. Dzień zakończył się rozmową z duszpasterzami, których biskup odwiedził w ich mieszkaniach. Podsumowaniem były wspólnie odmówione Nieszpory w oratorium na plebanii.

CZYTAJ DALEJ

Znaczek pocztowy ku pamięci Papieża Emeryta Benedykta XVI

2023-01-30 10:30

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Poczta Watykańska /materiał prasowy

31 styczna mija dokładnie miesiąc od śmierci Papieża Emeryta. Aby uczcić Benedykta XVI Poczta Watykańska wydaje nowy znaczek i specjalny stempel pocztowy.

Na znaczku umieszczono jest zdjęcie Papieża zrobione 21 lipca 2009 r. podczas jego wakacyjnego pobytu w Dolinie Aosty. Znaczek o wartości 1,25 euro został wydrukowany w Belgii, w drukarni Bpost, w nakładzie 105.000 egz.

CZYTAJ DALEJ

Pokazali, że codziennie jest Boże Narodzenie. Jasełka w Wapienicy

2023-01-30 19:31

[ TEMATY ]

jasełka

Dzieci Maryi

Joanna Król

Młodzi aktorzy z parafii w Wapienicy podczas występu.

Młodzi aktorzy z parafii w Wapienicy podczas występu.

W domu katechetycznym przy parafii św. Franciszka z Asyżu odbyły się jasełka pt.: „Codziennie jest Boże Narodzenie”.

Tytuł nawiązywał do słów Matki Teresy z Kalkuty: „Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie. (…) Zawsze, ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez Ciebie, zawsze wtedy jest Boże Narodzenie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję