Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rok św. Rafała Kalinowskiego

W 100. rocznicę śmierci

Trwa Rok św. Rafała Kalinowskiego z okazji 100. rocznicy jego śmierci. Wiele uroczystości już się odbyło, m.in. w lipcu miała miejsce centralna Msza św. w Czernej z udziałem kard. Henryka Gulbinowicza. Na listopad zaplanowano ich najwięcej, bo w tym miesiącu przypada 100. rocznica śmierci o. Rafała Kalinowskiego. Będą sympozja naukowe, prezentacja filmu dokumentalnego, Msze św., a także uroczystości u grobu św. Rafała. 4 listopada zostały zainaugurowane bezpośrednie obchody jubileuszowe. Homilię poświęconą postaci św. Rafała Kalinowskiego podczas Mszy św. radiowej z bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie wygłosił warszawski prowincjał Karmelitów Bosych - o. Marian Stankiewicz. W Święto Niepodległości - 11 listopada w Wadowicach rozpoczną się uroczystości patriotyczne ukazujące o. Rafała jako wielkiego patriotę. Warto przypomnieć, że Senat Rzeczypospolitej Polskiej na 39. posiedzeniu przyjął uchwałę w sprawie uznania św. o. Rafała Józefa Kalinowskiego za godny wzór patrioty, oficera, inżyniera, wychowawcy i kapłana zakonnika. Św. Rafał Kalinowski zmarł 15 listopada 1907 r. w klasztorze Karmelitów Bosych w Wadowicach. W sanktuarium św. Józefa „Na Górce” Eucharystii dziękczynnej za dar św. Rafała będzie przewodniczyć 15 listopada o godz. 17.00 generał Karmelitów Bosych o. Alojzy Aróstegui Gamboa OCD. Następnego dnia - we wspomnienie Matki Bożej Ostrobramskiej (Rafał Kalinowski pochodzi z Wilna) metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach odprawi Mszę św. o godz. 16.00. Uroczystości u grobu św. Rafała Kalinowskiego w Czernej odbędą się w niedzielę 18 listopada. Mszę św. o godz. 11.00 celebrować będzie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik. 20 listopada przypada dzień wspomnienia liturgicznego św. Rafała Kalinowskiego w kalendarzu Kościoła. Uroczystości odpustowe odbędą się w Wadowicach. Oprócz obchodów liturgicznych zaplanowano też sympozja naukowe poświęcone życiu i duchowemu przesłaniu św. Rafała. Odbędą się one 24 listopada w Krakowie przy klasztorze karmelitów, a 26 listopada - na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W Krakowie zostanie zaprezentowany film dokumentalny o Świętym, w reżyserii Katarzyny Kotuli i Bogusławy Stanowskiej-Cichoń, oraz odbędzie się koncert muzyczny. Józef Kalinowski, czyli o. Rafał od św. Józefa, w Wadowicach był znany przede wszystkim jako święty spowiednik, bez reszty oddany służbie Bogu i bliźnim.

Reklama

Dominicantes i Comunicantes

Liczenie wiernych

W niedzielę 28 października liczono wiernych w polskich parafiach. Na zlecenie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w ponad 10 tys. świątyń w całym kraju duchowni, alumni, wolontariusze i harcerze liczyli osoby powyżej 7. roku życia uczestniczące we Mszy św. oraz te, które przystępowały do Komunii św. - Na mapie religijności Polaków następują spore zmiany. Uważaną za największy w kraju bastion laicyzmu Łódź nieoczekiwanie zastąpiła Warszawa - wynika z nieoficjalnych jeszcze danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Wyniki liczenia wiernych w parafiach trafią do kurii diecezjalnych, a następnie zostaną przekazane Konferencji Episkopatu Polski. Dane posłużą do uaktualnienia statystyk w Kościele katolickim w naszym kraju. W 2006 r. w niedzielnej Mszy św. uczestniczyło średnio ok. 46 proc. wierzących, a 16 proc. przyjmowało Komunię św.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sympozjum w Lublinie

„Młodzi z charakterem”

W Lublinie odbyło się 27 października sympozjum pt. „Kształtowanie charakteru młodzieży - teoria i praktyka”. Konferencja została zorganizowana przez Fundację Servire Veritati Instytut Edukacji Narodowej we współpracy ze Starostwem Powiatowym i Urzędem Wojewódzkim. Wykłady wygłosili: o. prof. Mieczysław A. Krąpiec OP, dr Ewa Smołka, dr Barbara Kiereś oraz mgr Małgorzata Sagan. Sympozjum zainaugurowało ogólnopolską akcję pt. „Młodzi z charakterem”, prowadzoną przez Fundację Servire Veritati. Celem akcji jest wprowadzenie młodzieży w tajniki pracy nad charakterem i przekonanie jej o konieczności podjęcia wysiłku samowychowania. Uczestnicy sympozjum opracowali projekt deklaracji o kształtowaniu charakteru, zawierający podstawowe zasady pracy nad charakterem.

Groń Jana Pawła II

Ułanki i ułani Papieżowi

Od siedmiu lat na Leskowcu odbywa się najbardziej niezwykły Dzień Papieski: zlot pieszych i konnych grup turystycznych z całej niemal Małopolski. Jego finałem jest zawsze uroczysta Msza św. celebrowana na szczycie, w sanktuarium „Pamięci Ludzi Gór”- również pamięci polskiego Wielkiego Papieża - zbudowanym staraniem grupy PTTK „Szarotka” Stefana Jakubowskiego.
Z okazji tegorocznego Dnia Papieskiego na Groń dotarły 4 szwadrony ułanów: z Andrychowa, Kalwarii Zebrzydowskiej, Jawornika i Inwałdu. Ułani to nie tylko jeźdźcy z wąsami, ale także dziewczęta z młodego klubu jazdy konnej Józefa Brzazgacza „Hucuł” z Sułkowic-Dzielca k. Andrychowa. Ułani przybyli pod wodzą Zbigniewa Sławoja Burzyńskiego, głównego dowódcy i prezesa małopolskich ułanów im. 21. Pułku Ułanów Nadwiślańskich.

Wiesław Adamik

Krótko

Modlitwom w intencji zmarłych towarzyszyły 1 listopada kwesty na renowację najważniejszych polskich nekropolii i cennych nagrobków. Wierni gromadzili się w kościołach, na cmentarzach i w innych miejscach - m.in. na symbolicznych cmentarzach w Tatrach. Podczas modlitw duchowni przypominali, że każdy chrześcijanin powołany jest do świętości, zaś wszelkie rozstanie nie jest ostateczne, bo wszyscy są zaproszeni do Domu Ojca.

Winicjusz Natoniewski wniósł pozew przeciw Niemcom o zadośćuczynienie za krzywdy doznane podczas II wojny światowej. Natoniewski w wyniku akcji pacyfikacyjnej prowadzonej przez Niemców w 1944 r. został straszliwie poparzony. Sprawa jest precedensowa, bo jeszcze nikt nie skarżył Niemców przed polskim sądem.

Koniec października upłynął pod znakiem sporu między minister sportu Elżbietą Jakubiak a prezydentem Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz, która zaprotestowała przeciw budowie Stadionu Narodowego w centrum miasta, twierdząc, że powinien on powstać na obrzeżach metropolii. Jakubiak argumentowała, że taka zmiana storpeduje plany rozegrania meczu otwarcia Euro 2012 w stolicy Polski.

Michał Boni, były minister i kandydat do ekipy rządzącej Donalda Tuska, przyznał się, że w połowie lat 80. podpisał dokument o współpracy z SB. Twierdzi, że SB wymusiło na nim podpis szantażem. Jednocześnie zastrzegł, że na nikogo nie donosił.

„Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński postanowieniem z dnia 31 października 2007 r. odwołał Bogdana Borusewicza ze składu Rady Bezpieczeństwa Narodowego” - poinformowała Kancelaria Prezydenta w komunikacie rozesłanym do mediów. Borusewicz w poprzednim parlamencie był marszałkiem Senatu dzięki PiS. W tych wyborach startował jako kandydat PO.

Urząd Regulacji Energetyki pozwolił na swobodę w ustalaniu cen energii elektrycznej. Firmy handlujące prądem już kalkulują ceny. Z szacunków wynika, że ceny energii po 1 stycznia 2008 r. mogą wzrosnąć.

Prokuratura sprawdza, czy CBA nie złamało prawa, podrabiając dokumenty wykorzystywane do prowokacji w Ministerstwie Rolnictwa, po której aresztowano dwóch współpracowników Andrzeja Leppera, a jego samego odwołano z funkcji ministra rolnictwa i wicepremiera.

Andrzej Olechowski, jeden z założycieli Platformy Obywatelskiej, jest kandydatem na stanowisko szefa jednej z największych polskich spółek Orlenu - poinformował dziennik „Polska”.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tradycje kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała

2024-05-29 16:12

[ TEMATY ]

dywan z kwiatów

Karol Porwich/Niedziela

Tradycje kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała stanowią niematerialne dziedzictwo kulturowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Te niezwykłe kompozycje tworzone są z kolorowych płatków róż, jaśminu, bzu, polnych maków, chabrów, liście paproci czy ściętej trawy. Tradycja słynnych dywanów ze Spycimierza koło Łodzi została nawet wpisana na na listę Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Poza Spycimierzem tradycja układania w Boże Ciało kwietnych dywanów kultywowana jest także na Opolszczyźnie - w Kluczu, Olszowej, Zalesiu Śląskim i Zimnej Wódce. Piękne kompozycje kwiatowe, układane rokrocznie w tych parafiach, stanowią nie tylko dopełnienie tradycji i oprawę uroczystej procesji, ale są również atrakcją dla turystów, wpisaną w niematerialne dziedzictwo kulturowe.

CZYTAJ DALEJ

Jednego Serca Jednego Ducha

2024-05-29 16:47

[ TEMATY ]

Jednego Serca Jednego Ducha

Piotr Drzewiecki

Jak powstaje największy koncert muzyki chrześcijańskiej w Europie? Kulisy tego wydarzenia odsłania ks. Andrzej Cypryś.

Ks. Andrzej Cypryś: Nasze wydarzenie odbywa się od 2003 r. w Rzeszowie, w Parku Sybiraków. Pomysłodawcą był Jan Budziaszek. Idea tego wydarzenia narodziła się, gdy pan Budziaszek w czasie rekolekcji w Rzeszowie rozmawiał z ks. Mariuszem Mikiem – obaj doszli do przekonania, że takie wydarzenie, łączące w sobie spotkanie, śpiew i uwielbienie, powinno się tu odbyć. Po dłuższym czasie od tego spotkania na osiedlu Baranówka w Rzeszowie pojawiłem się ja, jako duszpasterz akademicki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania. Ksiądz Mariusz podzielił się ze mną rozmową z panem Budziaszkiem i pomysłem, który się wtedy narodził. Wspólnie postanowiliśmy przekuć ten pomysł w czyn. Czekaliśmy jeszcze na pana Budziaszka, który wówczas przebywał za granicą. Pierwszy koncert zapadł w serca jego uczestników. Podjęliśmy więc decyzję o kontynuowaniu tego wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym Ciele? – sprawdź!

2024-05-29 19:13

[ TEMATY ]

dyspensa

Adobe Stock

W wielu diecezjach w Polsce biskupi udzielają dyspensy od piątkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Dyspensy takie ogłoszone już zostały m.in. w archidiecezji warszawskiej, gdańskiej, katowickiej czy wrocławskiej. Przypomnijmy, że katolików, którzy ukończyli 14 rok życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki w roku. Biskup diecezjalny może jednak udzielić wiernym dyspensy na terytorium swojej diecezji.

Dyspensa obowiązuje na terenie archidiecezji warszawskiej, białostockiej, gdańskiej, gnieźnieńskiej, przemyskiej, katowickiej, lubelskiej, warmińskiej i wrocławskiej a także na terenie diecezji warszawsko-praskiej, płockiej, bydgoskiej, gliwickiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, łomżyńskiej, opolskiej, kieleckiej, ełckiej, legnickiej, siedleckiej, włocławskiej, toruńskiej i pelplińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję