Reklama

Jubileuszowa publikacja

Na 50-lecie peregrynacji wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycją polskiego społeczeństwa stały się od wieków pielgrzymki na Jasną Górę. Kolejne pokolenia przed Ołtarz Bogurodzicy znoszą wszystkie problemy, radości i smutki, którymi żyją, którym starają się sprostać. Bez tych wizyt na Jasnej Górze, bez rozmów z Czarną Madonną rodacy nie potrafią żyć, nie potrafią rozwiązywać kłopotów kolejnych dni.
Są jednak lata, nawet całe epoki, kiedy to pielgrzymowanie przybiera wymiar społeczny - naród szuka u swojej Królowej siły do przetrwania największych zagrożeń. Tak było podczas zaborów, podczas wojny i okupacji oraz w epoce stalinowskiej, gdy władze starały się zniszczyć Kościół i wiarę katolicką w Polsce. Siła z Jasnej Góry popłynęła wówczas przez nieugiętego prymasa Stefana Wyszyńskiego. W więzieniu opracował on akt ponownych Ślubów Narodu, a potem peregrynację Królowej w kopii Jasnogórskiego Obrazu przez wszystkie polskie diecezje. Matka Boga i Matka narodu 26 sierpnia 1957 r. rozpoczęła wizytę u swoich wiernych, starając się umocnić ich wiarę i odwagę w walce z komunizmem. Ile otrzymał naród w czasie tej peregrynacji i jak to spożytkował, świadczy historia i powiedzieć mogą poszczególni ludzie.
W złoty Jubileusz nawiedzenia na Jasnej Górze zebrali się przedstawiciele Episkopatu i ojcowie paulini, by go przypomnieć, przemyśleć i opracować przesłanie płynące z tego niespotykanego na skalę światową fenomenu. To ważne wydarzenie zostało przekazane społeczeństwu przez o. prof. Zachariasza S. Jabłońskiego OSPPE w publikacji pod tytułem: „Peregrynacja Matki Bożej Jasnogórskiej w duchowym krajobrazie Polski ku przyszłości (1957-2007)”.
Dobrze się stało, że o. Jabłoński dostrzegł potrzebę obdarowania swoich czytelników wypowiedziami sług Bożych Prymasa Stefana Wyszyńskiego i Ojca Świętego Jana Pawła II, arcybiskupów, biskupów, znanych księży i ojców paulinów. Starsze pokolenie znajdzie w tym opracowaniu wspomnienia dotyczące ważnego w ich życiu wydarzenia, młodsze zaś - świadectwo tamtych czasów, pełnych zmagań o wiarę, prawdę, tożsamość narodową, jakże innych wtedy, ale w swej treści wciąż aktualnych.
Wielu czytelników przypomni sobie, a młodzi poznają dramatyzm wędrowania kopii Obrazu, trudności czynione przez władzę i milicję, aresztowanie samego Obrazu i determinację Polaków objawiającą się w szacunku do ram wypełnionych jedynie przestrzenią wiary w duchową obecność Maryi.
O znaczeniu nawiedzenia mówi już dobrze dobrana przez autora fotografia na okładce: mimo zakazów, nawet represji, wydarzeniu towarzyszył zawsze wielki tłum. Ci ludzie przychodzili bez chorągwi, feretronów czy haseł na transparentach. Ale wszystko można odczytać z ich postaci, skupionych twarzy, z uroczystego spokojnego zapatrzenia w jeden Punkt.
Szczęśliwie materiały sympozjum nie zostały wyłącznie skierowane do archiwum na Jasnej Górze, ale służyć będą wiedzą historyczną i niezmiennie aktualną mądrością wszystkim, którzy po nie sięgną.

PAULINIANUM. Wydawnictwo Zakonu Paulinów, Jasna Góra, ul. ks. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa, tel. (0-34) 377-77-77.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen błędów, nieścisłości i manipulacji

2025-07-17 20:23

[ TEMATY ]

Watykan

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

nota

Red.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, na którego czele stoi Radosław Sikorski, przekazało Stolicy Apostolskiej notę zatytułowaną: „Démarche w sprawie krzywdzącej i wprowadzającej w błąd treści kazania bp. Wiesława Meringa oraz wypowiedzi bp. Antoniego Długosza”. Ten dwustronicowy tekst, noszący datę 14.07.2025, jest pełen błędów, nieścisłości i manipulacji. Wygląda, jakby pisał go ktoś w pośpiechu, pod wpływem emocji i w ideologicznym zacietrzewieniu, a jednocześnie ktoś po prostu niekompetentny - pisze w komentarzu dla KAI o. Dariusz Kowalczyk SJ - profesor teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

Démarche cytuje kilka wypowiedzi jedynie bpa Meringa, po czym stwierdza: „Takie wypowiedzi biskupów, którzy działając jako przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski i tym samym reprezentujący Kościół katolicki […] oczerniają rząd”. Jeśli się pisze: „takie wypowiedzi biskupów”, to wcześniej należałoby zacytować także bpa Długosza. Dużo większym błędem jest zrobienie z obydwu biskupów przedstawicieli KEP. Otóż to nie jest tak, że każdy biskup wypowiadając się publicznie reprezentuje KEP jako całość. KEP ma swoje struktury i procedury, których używa, by wypowiedzieć się oficjalnie jako KEP. Biskupi Mering i Długosz dotknęli bieżących spraw społeczno-politycznych na własną odpowiedzialność, aktualizując w ten sposób Społeczną Naukę Kościoła. Wielu Polaków jest im wdzięcznych za te słowa, choć trzeba przyjąć do wiadomości, że są także tacy, w tym katolicy, którzy mają inne opinie. W każdym razie nie ma to nic wspólnego z „oczernianiem rządu”. To po prostu krytyczne, podjęte w trosce o dobro wspólne, odniesienie się do działań rządu, do czego biskupi mają prawo jako biskupi i jako obywatele Rzeczpospolitej Polskiej.
CZYTAJ DALEJ

Co mogę dziś Bogu ofiarować?

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważanie

ks. Mariusz Słupczyński

lipiec

Karol Porwich/Niedziela

Rozważanie do Ewangelii Mt 12, 1-8

Czytania liturgiczne na 18 lipca 2025;
CZYTAJ DALEJ

Tłumy grekokatolików na Górze Jawor – trwają uroczystości 100-lecia objawień maryjnych

2025-07-18 17:39

[ TEMATY ]

grekokatolicy

Andrzej Sosnowski

Święta Góra Jawor

facebook/Piotr Basałyga

Pierwszy dzień pielgrzymki greckokatolickiej na Świętą Górę Jawor w 100-lecie Objawień Maryjnych.

Pierwszy dzień pielgrzymki greckokatolickiej na Świętą Górę Jawor w 100-lecie Objawień Maryjnych.

Od wczesnych godzin porannych wierni Kościoła greckokatolickiego gromadzą się przy Cerkwi Opieki Matki Bożej, by wspólnie uczcić wyjątkowy jubileusz – 100. rocznicę objawień maryjnych na Świętej Górze Jawor.

Chociaż dokładna rocznica przypada na 9 września, główne uroczystości jubileuszowe zaplanowano wcześniej, by umożliwić udział wszystkim pielgrzymom, którzy w tym czasie przybywają w Beskid Niski na "Watrę"– Święto Kultury Łemkowskiej w pobliskiej Zdyni.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję