Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

USA

Orędzie prezydenta na Dzień Świętości Życia

Prezydent George W. Bush wezwał Amerykanów do obrony każdego ludzkiego życia. Potwierdził zarazem, że jego rząd nadal będzie bronił najsłabszych członków amerykańskiego społeczeństwa. Niedziela 20 stycznia była obchodzona w Stanach Zjednoczonych jako ogólnokrajowy Dzień Świętości Życia.
„Podczas obchodów tego święta chcemy pamiętać, że każde życie ma wrodzoną godność i nieporównywalną z niczym innym wartość” - czytamy w okolicznościowym dokumencie prezydenta Busha. Zwyczaj obchodzenia trzeciej niedzieli stycznia jako ogólnokrajowego Dnia Świętości Życia został wprowadzony w 1984 r. przez ówczesnego prezydenta Ronalda Reagana. Jest on częścią przygotowań do organizowanego 22 stycznia każdego roku Marszu dla Życia - protestu przeciw legalności aborcji w USA. W jego ramach odbywają się takie wydarzenia, jak protestacyjne wiece, wykłady i prelekcje. Całość przygotowań jest wspierana ogólnokrajową kampanią modlitewną. W jej ramach organizowane są liczne Msze św. i czuwania modlitewne niemal we wszystkich kościołach katedralnych diecezji amerykańskich. W całym kraju trwa także nowenna w intencji nienarodzonych, zainicjowana przez jedną z największych amerykańskich organizacji pro-life „Księża za Życiem”.

Niemcy

Kampania na rzecz małżeństwa i rodziny

Kościół katolicki w Niemczech rozpoczął 20 stycznia trzyletnią kampanię na rzecz wspierania małżeństwa i rodziny. Pod hasłem „Żyć wzajemną miłością” Kościół pragnie również zwrócić uwagę na swoją działalność duszpasterską oraz na szeroki zakres poradnictwa dla par narzeczeńskich oraz rodzin. W specjalnym słowie skierowanym do wiernych z okazji „niedzieli rodziny” arcybiskup Berlina kard. Georg Sterzinsky stwierdził, że śluby kościelne stały się rzadkim wydarzeniem w życiu parafii katolickich. Mimo to Kościół nie ustaje w podkreślaniu roli małżeństwa i przypominaniu ludziom o jego wartości. W 2006 r. w Niemczech zawarto tylko 49 613 małżeństw kościelnych. - W 2005 r. przeciętnie na jedną parafię przypadało 3,9 ślubów kościelnych, podczas gdy w 1990 r. było ich jeszcze 8,7 - przypomniał kard. Sterzinsky.
W trzyletniej kampanii na rzecz rodziny rok 2008 będzie poświęcony problematyce przygotowania do małżeństwa, rok 2009 - drodze par do rodziny, a rok 2010 - miłości i partnerstwu po usamodzielnieniu się dzieci. Katoliccy eksperci ds. poradni życia rodzinnego są przekonani, że przygotowany przez nich projekt nowoczesnego poradnictwa, m.in. treningu komunikacji, sposobów rozwiązywania konfliktów, pomoże wielu rodzinom i osobom przeżywającym problemy rodzinne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Filipiny

Ewangelizacja przez SMS-y

Kościół na Filipinach rozpoczął akcję ewangelizacji przez SMS-y. Komisja Apostolstwa Biblijnego Konferencji Katolickich Biskupów Filipin uruchomiła serwis „Biblia w telefonie komórkowym”. Jego celem jest przybliżenie Ewangelii ludziom, którzy nie mogą przyjść do kościoła, zachęcając ich, by zostali wierni Pismu Świętemu. - Jednocześnie chodzi o to, by przybliżyć młodym ludziom wiarę - twierdzi ks. Oscar Alunday, sekretarz tej komisji. - To jeden ze sposobów przybliżenia się do nowego pokolenia i jego sposobów komunikacji - dodał.
Serwis można uruchomić, wysyłając SMS o treści „Biblya On” pod odpowiedni numer. Koszt wiadomości to 5 pesos, czyli ok. 2,9 zł. Dzięki temu użytkownicy będą otrzymywali wiadomości tekstowe z fragmentem Pisma Świętego lub (w przystosowanych telefonach) MMS-y zawierające dodatkowo niewielką animację, przygotowaną przez firmę Enzima International Inc., która wraz z Towarzystwem Biblijnym sponsoruje projekt.
Filipińskie Towarzystwo Biblijne jest międzywyznaniową organizacją o charakterze non profit, która upowszechnia znajomość i promuje czytanie Pisma Świętego. W 2007 r. otworzyło internetowy serwis e-Bible, który zawiera elektroniczną wersję Biblii.

Ludzie

O. Adolfo Nicolas SJ

Nowym przełożonym generalnym Towarzystwa Jezusowego jest od 19 stycznia 2008 r. o. Adolfo Nicolas z Hiszpanii. Został on 29. zwierzchnikiem największego zakonu męskiego na świecie, liczącego obecnie 19216 zakonników, w tym 657 Polaków.
O. Adolfo Nicolas urodził się 29 kwietnia 1936 r. w Palencii w Hiszpanii. 15 września 1953 r. wstąpił do nowicjatu prowincji Toledo. W 1960 r. uzyskał w Madrycie licencjat z filozofii, a w latach 1964-68 studiował teologię w Tokio. Tam też 17 marca 1967 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Po studiach na rzymskim Uniwersytecie Gregoriańskim w 1971 r. podjął pracę profesora teologii na jezuickim Sophia University w Tokio. W latach 1978-84 pracował w Manili na Filipinach. Po 1991 r. był kolejno rektorem scholastykatu w Tokio i przełożonym prowincji Japonii Towarzystwa Jezusowego. Ostatnio pełnił funkcję moderatora konferencji jezuitów wschodniej Azji i Oceanii. Oprócz języka hiszpańskiego zna japoński, angielski, francuski i włoski.

Krótko

Na światowych giełdach zadrżało. Dzienniki z 22 stycznia miały jeden tytuł: „Kryzys na giełdach”. Indeksy największych giełd straciły dzień wcześniej po kilka punktów. Szybko zareagował amerykański bank centralny, obniżając nieoczekiwanie stopy procentowe aż o 0,75 punktów procentowych. Na moment sytuacja na rynku się uspokoiła.
W Davos odbył się tradycyjny szczyt ekonomiczny. Przywódcy 30 państw oraz szefowie największych światowych firm zastanawiali się, czy światową gospodarkę czeka recesja.

Znowu kryzys rządowy we Włoszech. Premier Romano Prodi przedstawił wniosek o wotum zaufania. W niższej izbie parlamentu uzyskał poparcie, ale w senacie przegrał i złożył dymisję na ręce prezydenta republiki.

Polska wspiera przystąpienie Chorwacji do Unii Europejskiej w 2009 r. - zadeklarował w Zagrzebiu prezydent Lech Kaczyński na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Chorwacji Stipe Mesiciem. Prezydent Kaczyński skrócił znacznie swą wizytę w Chorwacji na wiadomość o katastrofie pod lotniskiem w Mirosławcu.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się w Moskwie ze swoim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem.

Izrael przez kilka dni blokował palestyńską Strefę Gazy. Otoczeni, pozbawieni paliwa i żywności Palestyńczycy wysadzili 23 stycznia graniczny mur oddzielający ich od Egiptu. W ciągu kilku godzin na stronę egipską przeszło kilkadziesiąt tysięcy Palestyńczyków. Poszli do sklepów po podstawowe produkty żywnościowe.

Po raz pierwszy od 48 lat szef greckiego rządu Kostas Karamanlis przybył do Turcji. Grecy i Turcy próbują przełamać wrogość dzielącą oba kraje.

Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wydał precedensowy wyrok, w którym uznał, że lesbijka może adoptować dzieci.

Kościoły w Czechach doszły do porozumienia z rządem w sprawie odszkodowań za mienie znacjonalizowane podczas komunistycznej dyktatury. W ciągu 60 lat otrzymają 15 mld dolarów rekompensaty od państwa.

Nokia chce zamknąć fabrykę swoich telefonów w Niemczech i zwolnić dwa tysiące osób. Zakład ma być przeniesiony do Rumunii. 22 stycznia w Bochum protestowało przeciw planom fińskiej firmy 22 tys. związkowców.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych,wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ksiądz a media społecznościowe

2024-04-25 15:10

[ TEMATY ]

KSM

Zielona Góra

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Pogadaj z Czarnym

Koło Akademickie KSM przy UZ

ks. Waldemar Kostrzewski

Katarzyna Krawcewicz

Ze studentami spotkał się ks. Waldemar Kostrzewski

Ze studentami spotkał się ks. Waldemar Kostrzewski

Gościem kwietniowego spotkania z cyklu Pogadaj z Czarnym był ks. Waldemar Kostrzewski.

24 kwietnia w sali akademika Piast (Uniwersytet Zielonogórski) odbyło się spotkanie z serii Pogadaj z Czarnym pt. „Ksiądz a media społecznościowe”. Gościem Koła Akademickiego KSM był ks. Waldemar Kostrzewski.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: niech Bóg błogosławi Węgrów!

2024-04-25 11:10

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Niech Bóg błogosławi Węgrów” - powiedział papież przyjmując dziś na audiencji pielgrzymów z tego kraju, przybyłych, aby podziękować mu za ubiegłoroczną wizytę apostolską w swej ojczyźnie. Obok prymasa Węgier, kardynała Pétera Erdő i przewodniczącego episkopatu Węgier, biskupa Andrása Veresa gronie pielgrzymów obecny był także nowy prezydent kraju Tamás Sulyok.

Ojciec Święty mówiąc o swej ubiegłorocznej pielgrzymce zaznaczył, że przybył jako pielgrzym, aby modlić się wspólnie z węgierskimi katolikami, także za Europę, w intencji „pragnienia budowania pokoju, aby dać młodym pokoleniom przyszłość nadziei, a nie wojny; przyszłość pełną kołysek, a nie grobów; świat braci, a nie murów. Modliłem się za wasz drogi naród, który przez tysiąclecie zamieszkiwał tę ziemię i użyźniał ją Ewangelią Chrystusa. Obyście w modlitwie zawsze znajdowali siłę i determinację do naśladowania, także w obecnym kontekście historycznym, przykładu świętych i błogosławionych, którzy wywodzą się z waszego narodu” - zachęcił papież. Przypomniał, że realizacja daru pokoju „zaczyna się w sercu każdego z nas ... Pokój przychodzi, gdy postanawiam przebaczyć, nawet jeśli jest to trudne, a to napełnia moje serce radością” - stwierdził Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Abp S. Budzik: dialog Kościołów Polski i Niemiec jest na najlepszej drodze

2024-04-25 16:33

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Niemcy

abp Stanisław Budzik

Episkopat News

„Cieszymy się, że nasz dialog przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, wzajemnym zrozumieniu i życzliwości. Mówiliśmy także o różnicach, które są między nami a także o niepokojach, które budzi droga synodalna” - podsumowuje abp Stanisław Budzik. W dniach 23-25 kwietnia br. odbyło się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania był metropolita lubelski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

W spotkaniu grupy kontaktowej wzięli udział: kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii, bp Wolfgang Ipold z Görlitz oraz szef komisji Justitia et Pax dr Jörg Lüer; ze strony polskiej obecny był abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i przewodniczący Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Tadeusz Lityński, biskup zielonogórsko-gorzowski, ks. prałat Jarosław Mrówczyński, zastępca Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski oraz ks. prof. Grzegorz Chojnacki ze Szczecina. W spotkaniu nie mógł wziąć udziału współprzewodniczący grupy kontaktowej biskup Bertram Meier z Augsburga, a jego wystąpienie zostało odczytane podczas obrad.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję