ks. Dariusza ZALEWSKIEGO, proboszcza parafii bł. Karoliny Kózkówny w Ełku, biskupem pomocniczym diecezji ełckiej i przydzielił mu stolicę tytularną Hólar.
Warszawa, 24 września 2022 r.
+ Salvatore Pennacchio
Nuncjusz Apostolski
Biskup nominat urodził się 29 stycznia 1974 roku w Augustowie, święcenia przyjął 20 maja 2000 r. w Ełku z rąk Bp. Wojciecha Ziemby. W latach 2001-2008 odbył studia z teologii i wiedzy patrystycznej w Instytucie Patrystycznym Augustinianium w Rzymie uzyskując tytuł doktora. Był m.in. notariuszem i wicekanclerzem Ełckiej Kurii Diecezjalnej, ojcem duchownym, wykładowcą oraz prefektem roku propedeutycznego w Wyższym Seminarium Diecezjalnym w Ełku. Od 2016 roku pełnił posługę proboszcza Parafii pw. bł. Karoliny Kózkówny. Jest redaktorem naczelnym międzynarodowego recenzowanego czasopisma teologicznego „Studia Ełckie”.
Ks. Dariusz Zalewski święcenia biskupie przyjmie 29 października 2022 r. w Katedrze św. Wojciecha w Ełku.
2022-09-24 12:37
Ocena:+4-1Podziel się:
Reklama
Wybrane dla Ciebie
Przewodniczący Episkopatu złożył życzenia bp. Dariuszowi Zalewskiemu z okazji sakry biskupiej
Niech codzienna pasterska troska nie cofa się przed codzienną ofiarą, którą najpełniej wyraża amoris officium. Jeżeli bowiem biskup przewodzi Ludowi Bożemu, musi on jako pierwszy kochać, służyć i umierać – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w życzeniach do bp. Dariusza Zalewskiego z okazji sakry biskupiej.
Jednym z ośmiu błogosławionych, których daty kanonizacji ustali zwyczajny konsystorz publiczny, zwołany przez Leona XIV na 13 czerwca, jest Piotr Jerzy Frassati - zmarły dokładnie sto lat temu młody włoski świecki, patron młodzieży i Akcji Katolickiej swego kraju.
Piotr Jerzy (Pier Giorgio) Frassati urodził się 6 kwietnia 1901 w Turynie jako pierwszy z dwójki dzieci w zamożnej rodzinie mieszczańskiej. Jego ojciec Alfredo (1868-1961) był prawnikiem, politykiem oraz założycielem i długoletnim szefem dziennika „La Stampa”, podczas gdy matka Adelaide (z domu Ametis; 1877-1949) była cenioną w swoim czasie malarką. Chłopiec miał jeszcze siostrę Lucianę (1902-2007), która w 1925 poślubiła polskiego dyplomatę Jana Gawrońskiego, dzięki czemu część rodziny Frassatich miała bliskie związki z Polską.
W Zielonej Górze odbyła się akcja The Voice of Psalms. To niezwykłe duchowe doświadczenie, podczas którego 54 psałterzystów zaśpiewało wszystkie psalmy na melodie chorału gregoriańskiego.
- Nazwa tegorocznej edycji akcji Biblia 24/7 - "The Voice of Psalms" to celowy zabieg, żeby przyciągnąć uwagę - mówi Sławomir Baszko z Fraterni Franciszkańskiej Effatha, organizator wydarzenia. - To idea zaśpiewania wszystkich 150 psalmów. W tym roku mamy 5. edycję Biblii 24/7 i wreszcie dorośliśmy, wreszcie wiemy jak to zrobić, żeby podejść dobrze od psalmów. Bo przecież psalmy powinny być śpiewane - podkreśla Sławomir Baszko.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.