Reklama

„Los Angeles Times”

Kwitnące chrześcijaństwo

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chrześcijaństwo w Chinach kwitnie - twierdzi „Los Angeles Times”. Oficjalne dane rządzącej komunistycznej partii mówią o 21 mln katolików i protestantów żyjących na terenie Państwa Środka. Dane organizacji niezależnych szacują, że w Chinach jest już 70 mln wszystkich chrześcijan. To 5 proc. populacji i druga grupa wyznaniowa po buddystach. Komunistyczna Partia Chin ma tylko trochę więcej członków - podkreśla dziennik z Kalifornii. Nawet biorąc pod uwagę tylko oficjalne dane, liczba chrześcijan wzrosła w ostatnich dziesięciu latach o 50 proc.
Skąd taka popularność chrześcijaństwa w największym pod względem ludności państwie świata? Pierwsza przyczyna leży w bardziej miękkiej polityce władz. Czym ta zmiana jest spowodowana? Zdaniem autora tekstu, chrześcijaństwo jest potrzebne rządzącej partii. Po to, żeby swoim systemem wartości postawić tamę postępującej, wraz rozwojem wolnego rynku, moralnej degrengoladzie Chińczyków.
Po drugie - do tej pory nauka Chrystusa była przepowiadana przez obcych, najczęściej pochodzących z Europy, misjonarzy, którzy wraz z nauką Chrystusa przynosili obcą kulturę, przeciwko czemu Chińczycy się buntowali. Teraz Ewangelię głoszą rdzenni misjonarze, przez co łatwiej im zdobywać nowych wyznawców. Są bardziej wiarygodni dla swoich pobratymców.
Po trzecie wreszcie - dotychczas istniejące w Państwie Środka wspólnoty chrześcijańskie rekrutowały się z mieszkańców wsi. Dziś to się zmienia. Ewangelia trafiła do miast. Coraz częściej interesują się nią elity. Coraz więcej chrześcijan to intelektualiści, którzy dobrze pamiętają masakrę na Placu Niebiańskiego Spokoju z 1989 r.Chrześcijaństwem interesują się również przemysłowcy, którzy na własnej skórze przekonują się o negatywnych skutkach ekonomii wypranej z etyki. Chrześcijanami zostają też członkowie rządzącej partii komunistycznej.
Czy chrześcijaństwo czeka w Chinach świetlana przyszłość? Za wcześnie, aby o tym przesądzać. Władza ze swym aparatem represji nadal jest silna i gdy tylko uzna, że Ewangelia zagraża jej panowaniu, może wrócić do jeszcze całkiem niedawno na szeroką skalę stosowanych wobec chrześcijan metod represji.

(pr)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Pierwsza zasada - nie panikuj!

2025-05-16 07:30

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Wyjątkowe przesłanie niesie nowy Ojciec Święty, papież Leon XIV. Jego słowa o potrzebie miłości i jedności w trudnych czasach, kiedy chrześcijanie są często wyśmiewani i prześladowani, mają szczególne znaczenie. Papież, czerpiąc inspirację z nauk św. Augustyna, przypomina, że Słowo Boże może być źródłem siły i nadziei. Jego pontyfikat zaczyna się w momencie, kiedy świat potrzebuje nowych rozwiązań i otuchy w obliczu wielu wyzwań.

Warto podkreślić, że często to właśnie ludzie, którzy doświadczyli największych trudności, potrafią inspirować innych do działania. Wspomniana wcześniej Róża Czacka, dzięki swojej determinacji i wierze, stworzyła miejsce, w którym osoby niewidome mogą odnaleźć swoją drogę i pełnić ważną rolę w społeczeństwie. To przykład, że miłość do bliźniego i chęć niesienia pomocy może odmienić życie wielu ludzi.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Rity

[ TEMATY ]

nowenna

św. Rita

Agata Kowalska

Św. Rita

Św. Rita

Nowenna do odmawiania między 13 a 21 maja lub w dowolnym terminie.

Niech będzie uwielbiony Bóg w Twoim życiu św. Rito.
CZYTAJ DALEJ

Święcenia diakonatu u franciszkanów

2025-05-18 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Ks. Paweł Gabara

- Od tego momentu już do końca jesteście powołani do tego, żeby służyć jako diakoni. Z tej służby nigdy nie będziecie zwolnieni – powiedział bp Piotr Kleszcz do franciszkańskich diakonów.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję