Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Świeca, która tworzy polską wigilię

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Tomasz Kopytowski

Od 29 lat nieodłącznym elementem wigilijnego stołu w Polsce jest świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, akcji, którą Caritas w Polsce prowadzi co roku od pierwszej Niedzieli Adwentu. Płonąca na milionach stołów świeca jest znakiem Chrystusa – Światłości świata, który przychodzi do nas w tę noc, ale również znakiem solidarności z najbardziej potrzebującymi pomocy dziećmi w Polsce i na świecie. Zapatrzeni w płomień świecy Caritas przeżywamy cud wcielenia Bożego Syna, który powierza swój człowieczy los w ludzkie ręce. Ten sam płomień jest też dla nas widocznym znakiem konkretnej pomocy, której udzielamy tym, którzy – jak Boże Dziecię – potrzebują czułej troski drugiego człowieka.

70 tysięcy świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom trafiło do parafii w archidiecezji łódzkiej. Pozyskane w ramach dzieła datki Caritas przeznacza na całoroczne dożywianie dzieci, a także leczenie i rehabilitację, pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek. Część środków pozostaje do dyspozycji parafialnych grup charytatywnych. Wigilijne Dzieło wspiera również dzieci poza granicami naszego kraju. W tym roku 10 groszy z każdej świecy przeznaczane jest na dożywianie 500 dzieci w krajach Afryki i Ameryki Południowej, m.in. na Madagaskarze w placówkach prowadzonych przez księży salezjanów, w Burkina Faso oraz w pogrążonej w chaosie i kryzysie Wenezueli.

Od 23 lat Dzieło ma charakter ekumeniczny. Obok Caritas uczestniczą w niej: Diakonia Kościoła Luterańskiego i Reformowanego oraz ELEOS Kościoła Prawosławnego. W wielowyznaniowej i wielokulturowej Łodzi tradycją jest już wspólne zapalanie świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom przez duchownych Kościołów chrześcijańskich.  

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom można również wspierać wpłacając swoją darowiznę dla Caritas. Szczegółowe informacje: www.caritas.lodz.pl

2022-11-24 08:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: „Śladami Rodziny Świętej po Egipcie i Etiopii” byłego prezydenta miasta Łodzi

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Gabara

- Każdy, kto choć raz odwiedzi Ziemię Świętą chce jeszcze raz tam pojechać. To tęsknota, niezwykła więź, jaka rodzi się między nami a czasami biblijnymi, starożytnością. Patrzyłem na miejsca, które znam z lekcji religii i Biblii, próbowałem sobie wyobrazić, jak żyli ludzie w tych czasach i jak to wszystko się zmieniało – powiedział Jerzy Kropiwnicki.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Pokazali, że codziennie jest Boże Narodzenie. Jasełka w Wapienicy

2023-01-30 19:31

[ TEMATY ]

jasełka

Dzieci Maryi

Joanna Król

Młodzi aktorzy z parafii w Wapienicy podczas występu.

Młodzi aktorzy z parafii w Wapienicy podczas występu.

W domu katechetycznym przy parafii św. Franciszka z Asyżu odbyły się jasełka pt.: „Codziennie jest Boże Narodzenie”.

Tytuł nawiązywał do słów Matki Teresy z Kalkuty: „Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie. (…) Zawsze, ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez Ciebie, zawsze wtedy jest Boże Narodzenie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję