Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Świeca, która tworzy polską wigilię

2022-11-24 08:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Tomasz Kopytowski

Od 29 lat nieodłącznym elementem wigilijnego stołu w Polsce jest świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, akcji, którą Caritas w Polsce prowadzi co roku od pierwszej Niedzieli Adwentu. Płonąca na milionach stołów świeca jest znakiem Chrystusa – Światłości świata, który przychodzi do nas w tę noc, ale również znakiem solidarności z najbardziej potrzebującymi pomocy dziećmi w Polsce i na świecie. Zapatrzeni w płomień świecy Caritas przeżywamy cud wcielenia Bożego Syna, który powierza swój człowieczy los w ludzkie ręce. Ten sam płomień jest też dla nas widocznym znakiem konkretnej pomocy, której udzielamy tym, którzy – jak Boże Dziecię – potrzebują czułej troski drugiego człowieka.

70 tysięcy świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom trafiło do parafii w archidiecezji łódzkiej. Pozyskane w ramach dzieła datki Caritas przeznacza na całoroczne dożywianie dzieci, a także leczenie i rehabilitację, pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek. Część środków pozostaje do dyspozycji parafialnych grup charytatywnych. Wigilijne Dzieło wspiera również dzieci poza granicami naszego kraju. W tym roku 10 groszy z każdej świecy przeznaczane jest na dożywianie 500 dzieci w krajach Afryki i Ameryki Południowej, m.in. na Madagaskarze w placówkach prowadzonych przez księży salezjanów, w Burkina Faso oraz w pogrążonej w chaosie i kryzysie Wenezueli.

Od 23 lat Dzieło ma charakter ekumeniczny. Obok Caritas uczestniczą w niej: Diakonia Kościoła Luterańskiego i Reformowanego oraz ELEOS Kościoła Prawosławnego. W wielowyznaniowej i wielokulturowej Łodzi tradycją jest już wspólne zapalanie świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom przez duchownych Kościołów chrześcijańskich.  

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom można również wspierać wpłacając swoją darowiznę dla Caritas. Szczegółowe informacje: www.caritas.lodz.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź - Bełchatów: Na rozwój zawsze jest czas

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Adobe.Stock

W 2005 roku na bełchatowskiej ziemi powstaje miejsce wzrostu i rozwoju dla osób, dla których wiek nie jest żadną przeszkodą w dalszej edukacji.

CZYTAJ DALEJ

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Niedziela Ogólnopolska 5/2008, str. 24

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Czy może ksiądz napisać odezwę do dorosłych, aby nie zmuszali młodych do modlitwy? Uważam, że modlitwa jest pragnieniem serca i nie powinno się do niej nikogo zmuszać. Mam nadgorliwą babcię, która co parę dni strofuje mnie, że się nie modlę, a niekiedy wręcz klęka przy mnie, żebym się modlił. Przyznam się szczerze, że bardzo mnie to irytuje i przynosi odwrotny skutek. Nie mam najmniejszej ochoty na modlitwę. Uważam, że wiara w Boga jest tylko wtedy prawdziwa, gdy człowiek jest w tym wolny.
Mateusz

CZYTAJ DALEJ

Ustroń: Caritas pomaga trzem rodzinom poszkodowanym w wyniku wybuchu gazu

2022-12-09 09:49

Adobe.Stock

Caritas bielsko-żywiecka kontynuuje pomoc dla poszkodowanych w wyniku tragedii, do której doszło 4 grudnia br. w Ustroniu-Polanie. W wyniku wybuchu gazu zginęło dwóch mężczyzn. Trzy rodziny straciły dach nad głową. Poszkodowani zamieszkali w mieszkaniach komunalnych i potrzebują podstawowych rzeczy do życia.

W spotkaniu burmistrza Ustronia Przemysława Korcza z rodzinami dotkniętymi katastrofą uczestniczył także dyrektor Caritas diecezjalnej ks. Robert Kurpios, który przekazał poszkodowanym pierwszą pomoc w postaci produktów żywnościowych oraz odzież, środki higieniczne i artykuły chemiczne, o jakie poprosiły ofiary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję