Reklama

Kościół

Portugalia: diecezja Viana do Castelo motywuje do udziału w ŚDM muzyką elektroniczną

Diecezja Viana do Castelo, na północnym zachodzie Portugalii, zachęca do udziału w tegorocznych Światowych Dniach Młodzieży, poprzez organizację imprez muzycznych. Jedną z nich był koncert muzyki elektronicznej zorganizowany w związku z pielgrzymką po diecezji symboli Światowych Dni Młodzieży. Odbędą się one od 1 do 6 sierpnia br. z udziałem papieża Franciszka i setek tysięcy młodych chrześcijan w Lizbonie, stolicy Portugalii.

[ TEMATY ]

muzyka

ŚDM

ŚDM w Lizbonie

Karol Porwich/Niedziela

Jak poinformował ksiądz Guilherme Peixoto, współorganizator koncertu zorganizowanego w ramach pielgrzymki symboli ŚDM: krzyża Roku Świętego oraz ikony Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego, wydarzenie muzyczne odbyło się następnego dnia po czuwaniu modlitewnym młodzieży. Sprecyzował, że muzyka elektroniczna stanowiła nie tylko element zabawy, a też podkład do fragmentów ważnych przemówień znanych osób, m.in. św. Jana Pawła II otwierającego jego pontyfikat, a także Matki Teresy z Kalkuty na temat aborcji.

Władze portugalskiej diecezji zapowiedziały, że w styczniu br. w związku z obecnością symboli ŚDM w miejscowości Darque koło Viana do Castelo odbędzie się koncert dla młodzieży z udziałem znanego muzyka Augusto Catárino.

Podziel się cytatem

Diecezja Viana do Castelo odebrała symbole ŚDM od ordynariatu polowego wojska portugalskiego pod koniec grudnia 2022 r. Ordynariusz polowy wojska portugalskiego biskup Rui Valério pozytywnie ocenił tę peregrynację, która miała miejsce m.in. w koszarach oraz bazach wojskowych. Wśród miejsc, do których dotarły symbole ŚDM były również placówki służby zdrowia należące do portugalskiej armii, a także domy opieki dla seniorów oraz instytucje oświatowe.

2023-01-16 19:27

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lizbona: dotychczas 200 tys. rejestracji na Światowe Dni Młodzieży 2023

[ TEMATY ]

symbole ŚDM

ŚDM

ŚDM w Lizbonie

facebook.com/sandomierzSDM

Po około miesiącu od rozpoczęcia rejestracji, do udziału w Światowych Dniach Młodzieży 2023 w Lizbonie zgłosiło się już około 200 tys. młodych ludzi. Dotychczas swój udział zapowiedziały duże grupy, zwłaszcza z Włoch, Brazylii, Hiszpanii i Francji - ogłosił na konferencji prasowej biskup pomocniczy archidiecezji Lizbony Americo Aguiar, który jest także prezesem Fundacji Światowych Dni Młodzieży – poinformowała agencja informacyjna Ecclesia. Okazją do tego była prezentacja programu duszpasterskiego w sanktuarium maryjnym w Fatimie, 120 kilometrów na północ od stolicy Portugalii, które - zdaniem biskupa - odegra ważną rolę podczas ŚDM.

„Światowe Dni Młodzieży, które po raz pierwszy odbędą się w Portugalii między 1 a 6 sierpnia przyszłego roku, będą ściśle współpracować z Fatimą, ponieważ miejsce pielgrzymkowe jest jedynym miejscem w kraju, która ma już doświadczenie w radzeniu sobie z dużymi rzeszami ludzi”, powiedział bp Aguiar. Fatima będzie nie tylko centralnym punktem dla młodych pielgrzymów ŚDM, ale także dla papieża Franciszka, który jako pierwszy zgłosił się 26 października i już obiecał, że "bardzo chciałby" przyjechać także do Fatimy. Franciszek uczestniczył już w ŚDM w Rio de Janeiro (2013), Krakowie (2016) i Panamie (2019).

CZYTAJ DALEJ

Przyjaciel Anioł Stróż

Niedziela Ogólnopolska 39/2015, str. 26-27

[ TEMATY ]

anioł

Anioł Stróż

Karol Porwich/Niedziela

2 października obchodzimy w Kościele wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów. Zazwyczaj w liturgii upamiętnia się imiona świętych, ale Aniołowie Stróżowie są uosobieniem działania Bożej Opatrzności. Chociaż więc nie znamy ich z imienia, rola ich jest szczególna. W granicach świętych obcowania dane jest nam przeżywać więź z istotami, o których wiemy niewiele, ale których ślady obecności zapisane są w świadomości Kościoła, a także w doświadczeniu wierzących.

Czy aniołowie istnieją naprawdę, a jeśli tak, to kim są? Choć nasza wiara pełna jest odniesień do niebieskich duchów, do istot widzialnych i niewidzialnych, do ich działania i obecności, to często tak naprawdę nie wiemy, jak włączyć ich istnienie do naszej codzienności, by było owocne, realne i skuteczne, a przy tym by nie przesłaniało nam Boga.

CZYTAJ DALEJ

Papież apeluje o odmawianie różańca

2023-10-01 12:56

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował o pokój między Azerbejdżanem a Armenią, a także na Ukrainie i innych krajach „zranionych wojną”. Zachęcił także do odmawiania różańca, szczególnie w intencji obrad Synodu Biskupów oraz ewangelizacji narodów.

W tych dniach śledzę dramatyczną sytuację osób wysiedlonych w Górskim Karabachu. Ponawiam mój apel o dialog między Azerbejdżanem a Armenią, wyrażając życzenie, aby rozmowy między stronami, przy wsparciu wspólnoty międzynarodowej sprzyjały trwałemu porozumieniu, które położy kres kryzysowi humanitarnemu. Zapewniam o modlitwie za ofiary wybuchu na stacji benzynowej w pobliżu miasta Stepanakert.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję