Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo do dziennikarzy: niech nasza komunikacja będzie wolna, czysta i serdeczna

– Prośmy Jezusa, żeby posłał nam swojego Ducha dla świadectwa prawdy, aby pomógł nam uczynić naszą komunikację wolną, czystą i serdeczną – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 27 stycznia w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” Mszy św. w intencji dziennikarzy z okazji przypadającego trzy dni wcześniej wspomnienia ich patrona św. Franciszka Salezego.

Eucharystię koncelebrowali: ks. Mariusz Bakalarz – prezes Zarządu Instytutu NIEDZIELA, ks. Mariusz Frukacz – kierownik Referatu Środków Społecznego Przekazu Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, redaktor „Niedzieli” i organizator uroczystości, ks. Piotr Zaborski – dyrektor Katolickiego Radia Fiat, o. Andrzej Grad – paulin, dyrektor Radia Jasna Góra, ks. Przemysław Kosior – paulista, dyrektor generalny Edycji Świętego Pawła, oraz ks. Mariusz Trojanowski – sekretarz abp. Wacława Depo.

Maciej Orman/Niedziela

We wprowadzeniu do liturgii metropolita częstochowski wskazał, że na drodze, którą jest sam Chrystus, „zostaliśmy zaproszeni nie tylko przez tajemnicę chrztu i sakramentów świętych Kościoła, ale również przez swoje powołanie, które jest misją i odpowiedzialnością nie tylko za siebie, ale za sposób przekazu i świadczenia prawdzie, również własnym życiem”.

Maciej Orman/Niedziela

– Wydaje się, że w dziejach Kościoła zawsze pojawiały się w różnych postaciach pytania, które i nas muszą niepokoić: co czynić, aby królestwo Boże, które jest w nas, rozszerzało się i ogarniało wszystkich ludzi? – podkreślił w homilii abp Depo. – Odnosimy nieraz wrażenie, że ludzie nas nie rozumieją, a nawet coraz bardziej nas nie potrzebują, bo znajdują sobie inne ambony sekularyzacji czy areopagi mediów pogańskich. Żyją swoim życiem, według swojej skali i tablic wartości, które określają jako europejskie i humanistyczne, żeby nie przyjąć chrześcijaństwa – ubolewał. 

Metropolita częstochowski powtórzył za św. Janem XXIII, że „świat bombarduje nas informacjami i obrazami, a nam potrzeba tylko jednego: świadomości, że wyszliśmy z ręki Boga i do Boga idziemy”.

Maciej Orman/Niedziela

Abp Depo przytoczył słowa jednego z redaktorów katolickich, który stwierdził, że „Kościół, zamiast zajmować się Bogiem, wiecznością, zbawieniem, pokutą i nawróceniem, też rozgląda się na boki świata, aby się dobrze ułożyć”. – Nie ma co ukrywać: coraz bardziej brak nam odwagi wiary i podstawowej strategii zaufania Bogu ponad wszystko i we wszystkim – przyznał metropolita częstochowski i zwrócił uwagę, że Benedykt XVI, ustępując z urzędu następcy św. Piotra, życzył Polakom „nowego pragnienia zaufania Bogu we wszystkim”. – Jeżeli się tego uchwycimy, wtedy przejdziemy przez ciemność, bo taka sytuacja powinna nas umocnić, abyśmy nie gasili Ducha ani też nie zmniejszali stopnia naszego zaangażowania – dodał celebrans.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Za autorem Listu do Hebrajczyków zachęcał: – „Nie wyzbywajcie się waszej ufności, która znajduje wielką odpłatę. (...) Potrzebujecie wytrwałości, (...) bo dzięki wierze żyć będziecie”.

Abp Depo zaznaczył również, że „wiara nie może być udawana, powierzchowna, ale żąda całkowitego osobowego przylgnięcia do Chrystusa całym sobą: umysłem, sercem, wolą, ciałem. Wszystkim”. – Dlatego też autor Psalmu 37 wzywa nas dzisiaj: „Powierz Panu swą drogę, zaufaj Mu, a On sam będzie działał. (...) Pan umacnia drogi człowieka (...), a choćby upadł, nie będzie leżał, bo jego rękę Pan podtrzyma” – kontynuował.

Maciej Orman/Niedziela

Mówiąc o współczesnej rzeczywistości w nawiązaniu do Ewangelii według św. Marka, metropolita częstochowski zauważył, że wielu nie liczy się z Bożą Opatrznością, która wyraża się we wzrastaniu ziarna w ciszy i milczeniu. – Wierzymy przecież, że ostatecznie Bóg zwycięży, a jednak poszczególne fazy rozwoju królestwa Bożego, o których mówi dzisiaj Ewangelista, wydają się jakimś martwym czasem, Bożym milczeniem, chociażby podczas dramatu wojen. Ale przyjdzie czas żniw, gdzie dojrzały plon pójdzie pod sierp i trzeba będzie zdawać sprawę z włodarstwa, jakim jest nasze życie i wybory – powiedział.

Maciej Orman/Niedziela

W tym kontekście abp Depo wskazał na niezbędność światła Ducha Świętego w pracy dziennikarzy odpowiedzialnych za prawdę, „abyśmy byli gotowi nie tylko głosić prawdę Chrystusowej Ewangelii, która spotyka się z wielkim oporem, ale byśmy byli przejrzystymi świadkami nadziei, którą pokładamy w Bogu – na wzór św. Jana Pawła II”.

Reklama

Metropolita częstochowski z uznaniem wyraził się o współpracy tygodników: „Niedziela”, „Gość Niedzielny” oraz „Idziemy”, której efektem jest publikacja dodatku specjalnego ukazującego niesłuszność oskarżeń adresowanych do św. Jana Pawła II o brak reakcji na nadużycia seksualne w Kościele. Nawiązując do orędzia papieża Franciszka na 57. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, abp Depo podkreślił, że „mamy mówić prawdę w miłości, ale to nie oznacza, że będziemy ulegać medialnemu teatrowi rozpisującemu role osądzania Jana Pawła II z codzienną dawką wrogości i propozycjami oczyszczania Kościoła, usuwając go ze sfery publicznej”. Za św. Franciszkiem Salezym powtórzył: – Jesteśmy tym, co przekazujemy.

Maciej Orman/Niedziela

– Prośmy więc Jezusa, żeby posłał nam swojego Ducha dla świadectwa prawdy, aby pomógł nam uczynić naszą komunikację wolną, czystą i serdeczną, abyśmy mówili prawdę w miłości i czuli się stróżami jedni drugich – zachęcił za Franciszkiem metropolita częstochowski.

Na prośbę Zarządu Instytutu NIEDZIELA abp Wacław Depo odznaczył medalami Świętej Rodziny „Zasłużony dla archidiecezji częstochowskiej” sekretarzy „Niedzieli”: Katarzynę Woynarowską i Margitę Kotas, w uznaniu za ich 30-letnią pracę w redakcji. Życzył dziennikarkom, aby dobry i miłosierny Ojciec hojnie wynagrodził je swym obfitym błogosławieństwem za każdy trud podjęty w służbie Bogu i bliźnim oraz dla dobra Kościoła częstochowskiego.

Maciej Orman/Niedziela

Na zakończenie metropolita częstochowski udzielił błogosławieństwa relikwiami św. Franciszka Salezego, które znajdują się w redakcji „Niedzieli”.

Mszę św. transmitowało Katolickie Radio Fiat.

2023-01-27 16:41

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pod skrzydłami bł. Jana Pawła II

Kim są stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia? Jakie mają życiowe plany? Na pewno są ambitni i ciekawi świata, wrażliwi i chłonni wiedzy; mówiąc najkrócej - wspaniali. Nie bez powodu o Fundacji mówi się - żywy pomnik bł. Jana Pawła II

Dominik Dobrakowski jest „ścisłowcem”. Właśnie zaczyna studia na Politechnice Warszawskiej. Wybrał kierunek fotonika. Osobom, którym ta nazwa niewiele mówi, tłumaczy, że fotonika to dziedzina łącząca dokonania optyki, elektroniki i informatyki w celu opracowywania technik i urządzeń, które wykorzystują promieniowanie elektromagnetyczne do przenoszenia i przetwarzania informacji. - Chciałem studiować kierunek związany z fizyką, bo to jest jedna z moich ulubionych nauk - mówi Dominik. - Fotonika jest niezwykle szybko rozwijającą się dziedziną, a ja chciałbym mieć możliwość przypatrywania się z bliska rozwojowi technologii. Poza tym wykształcenie techniczne daje dużą szansę znalezienia dobrej pracy - dodaje.
Do Dzieła Nowego Tysiąclecia trafił trzy lata temu. Mama przeczytała w gazecie informację o Fundacji. Dominik zgłosił się, przedstawił swoje dotychczasowe sukcesy w konkursach i wyniki w nauce i został przyjęty. W latach licealnych w IX LO im. C.K. Norwida w Częstochowie także osiągał średnią powyżej pięć i startował w olimpiadach i konkursach - nie tylko z obszaru nauk ścisłych. M.in. zajął III miejsce w VI edycji Konkursu Papieskiego poświęconego życiu i nauczaniu Jana Pawła II, organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Uczestniczył w obozach organizowanych przez Fundację.
- Wpływ Fundacji na moje życie jest duży - podsumowuje Dominik. - Wiele dała mi pomoc finansowa. Teraz, kiedy rozpoczynam studia, istotnego znaczenia nabiera pomoc starszych stypendystów - studentów. Częste spotkania warszawskiej wspólnoty podopiecznych Fundacji pozwolą na zacieśnienie kontaktów i umożliwią wzajemną pomoc w czasie studiów.

CZYTAJ DALEJ

Krew Chrystusa a chrzest

2023-03-22 20:03

[ TEMATY ]

chrzest

Krew Chrystusa

#NiezbędnikWielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

W Krwi Chrystusa, obficie przelanej, otrzymaliśmy Boże życie. Zostało nam ono ofiarowane w dniu naszego chrztu św.

Z Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian (Rz 6, 3–11)

CZYTAJ DALEJ

Poznań: zakończyło się spotkanie dyrektorów wydziałów duszpasterstwa

2023-03-23 18:51

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

Poznań

Karol Porwich/Niedziela

Duszpasterstwo dzieci pod szczególną troską truskolaskich duszpasterzy

Duszpasterstwo dzieci pod szczególną troską truskolaskich duszpasterzy

Dyskusja nad perspektywą kolejnych programów duszpasterskich oraz nad przyszłością parafii w odniesieniu do statystyk przedstawionych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zakończyła trzydniowe spotkanie dyrektorów wydziałów duszpasterstwa, które odbywało się w Poznaniu.

„Ostatni dzień spotkania poświęcony był analizie wyników badań religijności Polaków przeprowadzonych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Dyskutowaliśmy nad wizją parafii w odniesieniu do tych statystyk oraz nad tym, jak dostosować programy i prowadzić formację świeckich w następnych latach” – mówi KAI ks. Krystian Sammler.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję