Reklama

Kościół

Kondolencje Prymasa Polski po śmierci prof. Stanisława Grygiela

„Jestem wdzięczny Bożej Opatrzności, że zarówno ja osobiście, jak i księża archidiecezji gnieźnieńskiej, mogliśmy wielokrotnie czerpać z mądrości, doświadczenia i duchowości śp. prof. Stanisława Grygiela” - napisał abp Wojciech Polak w telegramie kondolencyjnym przesłanym na ręce metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego.

[ TEMATY ]

prymas

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Publikujemy treść kondolencji Prymasa Polski

Ze smutkiem i żalem, ale i z chrześcijańską nadzieją, przyjąłem informację o śmierci śp. prof. Stanisława Grygiela, wybitnego filozofa, człowieka Kościoła, męża i ojca rodziny, nie tylko własnej, ale też o wiele szerszej, związanej z Instytutem Jana Pawła II w Rzymie i w wielu zakątkach świata. 

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Miłosiernemu Bogu wyrażam wdzięczność za wieloletnią przyjaźń śp. Pana Profesora ze św. Janem Pawłem II, która pozostała bardzo osobista i dyskretna, ale jednak nie prywatna. Poprzez słowa wypowiedziane i napisane, poprzez spotkania i inicjatywy, poprzez wierne świadectwo, poprzez tworzenie środowiska, Pan Profesor dalej uczył nas tego w co wierzył i co ukochał Jan Paweł II, a właściwie w Kogo wierzył i Kogo umiłował. To poszukiwanie Prawdy zawsze dokonywało się na ścieżkach życia mężczyzny i kobiety, na drogach małżeństwa i rodziny, na których wzrasta ziarno Ewangelii i odradza się Kościół.

Nie było to łatwe, oznaczało bowiem najpierw pozostawienie Ojczyzny i zgodę na nieznane, dalej odważne stawanie w obronie prawdy o Bogu i człowieku, a wreszcie ofiarowanie cierpienia i modlitwy w intencji Chrystusowego Kościoła, który żyje pośród synów i córek tej ziemi i tego czasu. Zdajemy sobie sprawę, że takie towarzyszenie i formowanie kolejnych pokoleń w pewien sposób staje się obecnie naszym zadaniem i powołaniem. 

Reklama

Jestem wdzięczny Bożej Opatrzności, że zarówno ja osobiście, jak i księża archidiecezji gnieźnieńskiej, mogliśmy wielokrotnie czerpać z mądrości, doświadczenia i duchowości śp. prof. Stanisława Grygiela. Zachowuję w pamięci wszystkie spotkania i rozmowy, które pozostają dla mnie światłem w spojrzeniu na człowieka, Kościół i Ojczyznę.

Przekazuję wyrazy głębokiego współczucia i wsparcia w modlitwie dla żony Ludmiły, dzieci Moniki i Jakuba, wnuków, przyjaciół oraz szerokiego grona studentów i wychowanków rozsianych po całym świecie. Razem z Wami wypowiadam wezwanie „Jezu, ufam Tobie”, tak bardzo wpisane w codzienną pracę i modlitwę śp. prof. Stanisława Grygiela i jego najbliższych.

Z darem modlitwy

† Wojciech Polak

Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński

Prymas Polski

2023-02-22 14:27

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. de Kesel: sekularyzacja może ulec radykalizacji, jak religia

[ TEMATY ]

Belgia

prymas

Po roku wymuszonej nieobecności ponownie dał o sobie znać kard. Joseph de Kesel. W kwietniu ubiegłego roku Prymas Belgii wycofał się tymczasowo z kierowania stołeczną archidiecezją i konferencją episkopatu. Zmusiła go do tego poważna choroba nowotworowa.

Jestem po trzech operacjach, ostania miała miejsce kilka tygodni temu. Powracam do zdrowia. Zawsze zachowałem ufność, ale jest to trudne, i nawet dziś chemioterapia powoduje we mnie stałe zmęczenie – wyznaje belgijski arcybiskup w wywiadzie dla dziennika La Croix. Zauważa, że jego choroba zbiegła się w czasie z pandemią. Przyznaje, że nigdy nie liczył się z możliwością tej choroby, podobnie jak nasze nowoczesne społeczeństwo nie liczyło się z możliwością pandemii, którą uznaliśmy za problem Afryki czy Azji. Tymczasem wszyscy musieliśmy się zmierzyć z naszą kruchością.
CZYTAJ DALEJ

Apage, satanas…! Po manifestacji satanistów w Warszawie

2025-06-15 18:48

[ TEMATY ]

LGBT

PAP

Tego jeszcze „nie grali”: oficjalna reprezentacja satanistów była obecna na paradzie równości w Warszawie. Ciekawa jestem, czy ci biedni ludzie – uczestnicy parady – zdają sobie sprawę, że ulegli manipulacji, że weszli na niebezpieczną drogę duchowego zniewolenia? Może już opętania?

Centrum Warszawy. Wsiadam do metra, a tam w oczy rzucają się dwie panie. Jedna, koło sześćdziesiątki, ubrana w bluzkę w kolorach tęczy, jaskrawo zielone krótkie spodenki, na głowie ma kapelusz słomkowy z przyklejonymi kartkami z napisem: „Odpowiedzią jest miłość”. Ale to nie koniec. Na nogach ma coś w rodzaju tęczowych getrów z frędzlami i sandały w kolorze tęczy. W ręku trzyma dużą torbę z napisem: Berlin. Obok tej damy siedzi mężczyzna, pewnie 20 lat młodszy, cały na czarno, na twarzy maska psiego pyska (co chwila ją zakłada i zdejmuje), z tyłu zaś do spodni ma przyczepiony długi puszysty ogon. Czyli, jak dobrze rozumiem, jest przebrany za psa. Oboje udają się na paradę równości, która właśnie przechodzi ulicami Warszawy – pod patronatem prezydenta stolicy, z udziałem pracowników ambasady Niemiec.
CZYTAJ DALEJ

Abp Depo w Mokrej: ocalenie tego kościoła to dar Opatrzności

– Podczas tej uroczystej Eucharystii pragniemy podziękować dobremu Bogu w Trójcy Jedynemu za dzieło uratowania od zniszczenia tej pięknej świątyni, odnowionej od podstaw dzięki życzliwości ludzi dobrej woli i instytucji państwowych – powiedział ks. Krzysztof Bąkowicz, proboszcz parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Mokrej.

W wyremontowanym kościele Trójcy Przenajświętszej w Mokrej 15 czerwca abp Wacław Depo przewodniczył Sumie odpustowej i poświęcił świątynię.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję