Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Bp Pękalski o przebaczeniu na wzór Chrystusa

2023-03-14 21:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Mówiąc o przebaczeniu, najczęściej myślimy o tych, którzy słowem lub czynem wyrządzili nam jakąś krzywdę. Jednak przebaczenie można odnieść również do nas samych. Kiedy popełniliśmy jakieś zło, prosimy wówczas innych o przebaczenie, ale także w pewnym sensie wybaczamy sobie, żałując, obiecując zadośćuczynienie i poprawę uwalniajmy się w ten sposób od poczucia winy, które mogłoby nas od wewnątrz zżerać lub zatruwać nasze racje z innymi – mówił bp Pękalski.


Kościół p.w. św. Elżbiety Węgierskiej w Łodzi, gdzie posługują ojcowie Bernardyni, stał się kolejną stacją na łódzkiej mapie wielkopostnego pielgrzymowania. Mszy św. celebrowanej we wtorek trzeciego tygodnia Wielkiego Postu przewodniczył i kazanie wygłosił bp Ireneusz Pękalski.

Reklama

Biskup Ireneusz - w homilii – zwrócił uwagę na to, że - to radykalne wymaganie (przebaczania 77 razy) stawiane uczniom przez Jezusa nie jest łatwe do spełnienia przez człowieka. W pierwszym bardzo emocjonalnym odruchu może ktoś pomyśleć, że niekiedy przebaczenie stawałoby się może przyzwoleniem na czynienie zła albo zachętą dla tych, którzy na przebaczenie nie zasługują - w porządku, rób tak dalej, nie krępuj się! Jak możemy łatwiej przezwyciężyć w sobie taki tok rozumowania? Myślę, że warto sobie przypomnieć słowa wypowiedziane przez Jezusa na krzyżu – tuż przed śmiercią – w chwili wielkiego cierpienia – Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią! – podkreślił bp Ireneusz.

Kończąc homilię, biskup powiedział - Niech czasem pomyślnym, czasem pojednania i czasem zbawienia będzie dla każdego z nas tegoroczny Wielki Post, w którym wspominamy miłosierną miłość Jezusa objawioną w Jego męce i śmierci na krzyżu, w którym pragniemy podjąć i wypełnić wezwanie proroka Joela do nawrócenia oraz gorąco prosimy łaskawego Boga, aby zwłaszcza w sakramencie pokuty i pojednania kolejny raz okazał nam miłosierdzie - zakończył.

Dzisiejszą liturgię stacyjną zakończyła modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia, za której odmówienie można uzyskać łaskę odpustu zupełnego.

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zgierz: Święto ku czci św. Katarzyny Aleksandryjskiej

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marianna Strugińska-Felczyńska

W trudnych warunkach epidemiologicznych parafianie w Zgierzu spotkali się na dorocznym święcie ku czci swojej patronki – św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

CZYTAJ DALEJ

Konieczne jest codzienne przebywanie w Bożej bliskości

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 5, 31-47.

Czwartek, 23 marca 2023. WIELKI POST

CZYTAJ DALEJ

Droga Krzyżowa

2023-03-23 21:20

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

#NiezbędnikWielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

"Wówczas rzekł pan winnicy: Co mam począć? Poślę mojego syna ukochanego, chyba go uszanują. Lecz rolnicy, zobaczywszy go, naradzali się między sobą mówiąc: To jest dziedzic, zabijmy go, a dziedzictwo stanie się nasze". (por Łk 20, 13-14).

Bóg, który nie brzydzi się słabością człowieka. Bóg, który wciąż o człowieka walczy i na niego czeka. Bóg z codziennych zmagań z życiem, który wchodzi w ludzką pogardę, w bezsilność, wstyd, rozczarowanie, samotność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję