Reklama

W diecezjach

Poznań: zakończyło się spotkanie dyrektorów wydziałów duszpasterstwa

Dyskusja nad perspektywą kolejnych programów duszpasterskich oraz nad przyszłością parafii w odniesieniu do statystyk przedstawionych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zakończyła trzydniowe spotkanie dyrektorów wydziałów duszpasterstwa, które odbywało się w Poznaniu.

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

Poznań

Karol Porwich/Niedziela

Duszpasterstwo dzieci pod szczególną troską truskolaskich duszpasterzy

Duszpasterstwo dzieci pod szczególną troską truskolaskich duszpasterzy

„Ostatni dzień spotkania poświęcony był analizie wyników badań religijności Polaków przeprowadzonych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Dyskutowaliśmy nad wizją parafii w odniesieniu do tych statystyk oraz nad tym, jak dostosować programy i prowadzić formację świeckich w następnych latach” – mówi KAI ks. Krystian Sammler.

Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa poznańskiej kurii podkreślił, że każdy program duszpasterski ma jedynie wyznaczać pewne trendy i proponować metody, nie jest natomiast gotowym rozwiązaniem.

„W archidiecezji poznańskiej winniśmy kłaść akcent na organizowanie rekolekcji kerygmatycznych, posługę katechistów czy katechizowanie dorosłych, co nie jest potrzebne np. w diecezji tarnowskiej, gdzie nadal jest duża liczba kapłanów” – tłumaczy ks. Sammler.

Reklama

Przekonuje, że w archidiecezji poznańskiej jedyną z metod ewangelizacji jest ożywianie struktur dekanalnych. „Pierwszą taką wspólnotą jest rada parafialna. Spotykamy się po to, by zachęcić świeckich do aktywnego angażowania się w życie Kościoła w ramach tych rad” – zaznacza ks. Sammler.

Uczestnicy poznańskiego spotkania podkreślali, że pierwszym i najważniejszym zadaniem Kościoła jest dziś głoszenie kerygmatu.

„Nie jesteśmy w stanie zainteresować tych, którzy są poza Kościołem przykazaniami kościelnymi, zresztą samo bycie w Kościele nie zakłada tylko przestrzegania doktryny i zasad moralnych, chodzi przede wszystkim o doprowadzenie człowieka do poznania Jezusa i nawiązania z Nim żywej i trwałej relacji” – opowiada ks. dyrektor Wydziału Duszpasterstwa poznańskiej kurii.

Ogólnopolskie Spotkanie Dyrektorów Wydziałów Duszpasterstwa pod patronatem Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, kierowanej przez bp. Andrzeja Czaję, trwało w dniach 21-23 marca. Towarzyszyło mu hasło: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.

Następne spotkanie odbędzie się we wrześniu w Gdańsku.

2023-03-23 18:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cierń w oku władzy

Niedziela Plus 8/2023, str. II

[ TEMATY ]

Poznań

commons.wikimedia.org

Zdjęcie pamiątkowe z wystawy milenijnej na Jasnej Górze. Od lewej stoją m.in.: abp Karol Wojtyła, abp Antoni Baraniak oraz kard. Stefan Wyszyński

Zdjęcie pamiątkowe z wystawy milenijnej na Jasnej Górze. Od lewej stoją m.in.: abp Karol Wojtyła, abp Antoni Baraniak oraz kard. Stefan Wyszyński

„Kościół w Polsce nigdy nie zapomni tego, co Ekscelencja uczynił dla niego w najtrudniejszym dla tego Kościoła czasie” – słowa te skierował papież Jan Paweł II do abp. Antoniego Baraniaka na kilka dni przed jego śmiercią.

Rok 1953 naznaczyły dwa istotne wydarzenia, które odcisnęły swe piętno na dziejach całego świata. W marcu tego roku zmarł dyktator Związku Radzieckiego Józef Stalin. Pod koniec lipca natomiast zakończyła się krwawa wojna koreańska, pierwsze zbrojne starcie świata Zachodu z komunizmem. Pochodną starć socjalizmu z demokratycznym modelem rządów były także wydarzenia w Polsce, do których należała m.in. nasilona w okresie stalinizmu walka państwa z Kościołem. Systemowe zwalczanie wiary w Boga trwało aż do przełomu 1989 r. i nie przerwała go nawet śmierć sowieckiego satrapy.

CZYTAJ DALEJ

Kapłan jest pośrednikiem pomiędzy Bogiem a ludźmi

2023-05-10 09:35

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 26, 36-42.

Czwartek, 1 czerwca. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, święto

CZYTAJ DALEJ

Biskup włocławski wręczył dekrety proboszczowskie

2023-06-01 11:29

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

zmiany kapłańskie 2023

Karol Porwich/Niedziela

Przed południem, w święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła (29 maja), biskup włocławski Krzysztof Wętkowski wręczył dekrety proboszczowskie. Zwracając się do duchownych przechodzących na emeryturę, podziękował im za dotychczasową pracę, obejmującym nowe zadania i obowiązki życzył opieki Maryi, Matki Kościoła.

Następnie biskup diecezjalny wręczył dekrety zaproszonym prezbiterom. W pierwszej kolejności otrzymali je księża, którzy z dniem 30 czerwca przechodzą na emeryturę:

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję