Reklama

Niedziela Częstochowska

Recytowali papieża

W Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie 23 marca odbył się VII Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji św. Jana Pawła II.

Uczestniczyło w nim 101 uczniów w trzech kategoriach wiekowych: klasy IV-VI, VII-VIII i szkoły ponadpodstawowe. Recytowali przede wszystkim „Tryptyk rzymski”, a niektórzy również fragmenty prozy.

– Szczególne brawa należą się najmłodszym uczestnikom, ponieważ jest to trudna poezja. Oczywiście liczą się też interpretacja, dykcja i cała osoba ze swoim temperamentem – powiedziała Ewelina Twardowska-Mucha, nauczyciel w Zespole Szkół Technicznych w Częstochowie, jedna z organizatorek konkursu. – Cieszy nas, że niektóre osoby są z nami od szkoły podstawowej aż po szkołę ponadpodstawową oraz to, że dzieci i młodzież sięgają po dzieła św. Jana Pawła II dzięki nauczycielom – dodała.

Maciej Orman/Niedziela

Nauczycielka przyznała, że w kontekście medialnych ataków na papieża Polaka konkurs nabrał szczególnego znaczenia. – Według mnie jest to forma pokazania, że Jan Paweł II jest autorytetem. Biorąc udział w tym konkursie, wychodząc na scenę, uczniowie pokazują, że papież Polak ma dla nich znaczenie – podkreśliła.

Maciej Orman/Niedziela

Reklama

Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 6 czerwca w Zespole Szkół Technicznych im. Jana Pawła II w Częstochowie. Lista nagrodzonych zostanie zamieszczona na stronie internetowej szkoły.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, Urszula Bauer – śląski kurator oświaty, Jadwiga Wiśniewska – poseł do Parlamentu Europejskiego i o. Samuel Pacholski – przeor Jasnej Góry.

Maciej Orman/Niedziela

Jednym z patronów medialnych konkursu jest Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Więcej w nr. 14 „Niedzieli Częstochowskiej” z datą 2 kwietnia.

2023-03-23 22:28

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Jan Paweł II nasz Wielki Święty” – komunikat Akcji Katolickiej w Polsce w obronie św. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

©Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Komunikat w obronie św. Jana Pawła II wystosowała Akcja Katolicka w Polsce. „Ludzie Akcji Katolickiej (…) pragną wyrazić swoją przynależność do Kościoła Chrystusowego. W poczuciu bliskości jego świętych, szczególnie tak bliskiego nam Świętego Wielkiego Papieża Polaka, [ chcemy] stanąć w obronie poniewieranego dobrego imienia i upraszać Jego wstawiennictwa przed Bogiem dla pogubionych sumień rzeszy Polaków.” – czytamy.

Publikujemy treść komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Watykan: To nie rodzina przeżywa kryzys, ale społeczeństwo, które jej potrzebuje

2023-05-31 13:57

[ TEMATY ]

rodzina

Franciszek

Grzegorz Gałązka

To nie rodzina przeżywa dziś kryzys, ale społeczeństwo i kultura, które sprawiają, że rodzinom jest dziś coraz trudniej – podkreślił prof. Pierpaolo Donati, komentując utworzenie przez Stolicę Apostolską Globalnego Paktu dla Rodziny. Jak podkreślił włoski socjolog i specjalista z zakresu teorii relacji, nowa inicjatywa musi ukazywać piękno życia rodzinnego, jego pozytywne oddziaływanie, aby przeciwstawić się dominującemu indywidualizmowi, który stanowi główną przeszkodę dla relacji rodzinnych.

W kształtowaniu pozytywnego wizerunku rodziny kluczową rolę powinny odgrywać katolickie uniwersytety, a tak jednak nie jest. Przygotowując się do uruchomienia Globalnego Paktu dla Rodziny, Stolica Apostolska rozesłała kwestionariusze do 373 katolickich uczelni. Okazało się, że tylko 73 posiadają ośrodek studiów zajmujących się rodziną, a zaledwie 30 przesłało wyczerpujące informacje. To też wyjaśnia sens watykańskiej inicjatywy, która chce uaktywnić kościelne uczelnie w promowaniu kultury rodziny. Zapytany , dlaczego katolickie uniwersytety mają dziś tak wiele oporów względem rodzin, prof. Donati odpowiedział:

CZYTAJ DALEJ

Rocznica śmierci Jacka Krawczyka - młodego kandydata na ołtarze

2023-06-01 10:14

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Jacek Krawczyk

Archiwum postulatorskie

Jacek Krawczyk (1966 – 1991)

Jacek Krawczyk (1966 – 1991)

Przypadająca dziś rocznica śmierci młodego kandydata na ołtarze, Sługi Bożego Jacka Krawczyka, skłania do refleksji nad powszechnym powołaniem do świętości. W dniu dzisiejszym odbędą się uroczystości w jego rodzinnej miejscowości, w Palikówce koło Rzeszowa, gdzie o godzinie 18, zostanie odprawiona uroczysta Msza święta pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby. Msza święta w rocznicę śmieci zostanie tez odprawiona w kościele akademickim KUL.

W przeddzień rocznicy śmierci Krawczyka ukazała się nowa książka poświęcona postaci wybitnego studenta KUL. Książka „Jacek Krawczyk niezwykły Student KUL” pod redakcją Andrzeja Derdziuka i ks. Michała Pierzchały, stanowi zapis sympozjum poświęconego tej pięknej postaci i obejmuje wiele ciekawych artykułów prezentujących jego duchowość oraz szeroką działalność społeczną. Poniżej prezentujemy jeden z artykułów, zamieszczony w tej publikacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję