Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Bp Marczak: Bóg pokonał w nas wszelkie bożki i zło, którego się dopuszczamy!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Bóg czeka i prosi: pozwól mi wejść do swojego życia. Pozwól zniszczyć w twoim życiu bożki, które sobie uczyniłeś na mój wzór, ale nie podobne do mnie. Pozwól mi wejść do twojego życia, bo chcę z ciebie uczynić wielki naród! Tak się stało w przypadku Mojżesza i Narodu Wybranego, i tak się stało z każdym z nas, kto pozwala, aby Jezus wszedł do naszego życia z mocą swojego krzyża, i pokonał w nas wszelkie bożki i zło, którego się dopuszczamy – mówił bp Marek Marczak podczas wieczornej liturgii stacyjnej.

Kolejną świątynią na szlaku Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych Łodzi był kościół pw. św. Marka Ewangelisty na łódzkich Bałutach, gdzie od kilku lat swoją posługę pełnią Ojcowie Redemptoryści. W słowie pouczenia pasterskiego bp Marek przypomniał, że w dniu dzisiejszym w Rzymie Kościołem Stacyjnym jest Bazylika św. Sylwestra i św. Marcina w Monti . - To kościół zbudowany w miejscu gdzie wcześniej znajdował się dom pewnego rzymskiego prezbitera, w którym działał Kościół Domowy. W tym domu zbierali się chrześcijanie na tajnych nabożeństwach, ponieważ nie mogli oficjalnie wyznawać swojej wiary. Kościół był wielokrotnie przebudowywany, a dziś w jego monumentalnym wnętrzu znajdziemy m. in. Ogromne i zachwycające malowidła przedstawiające sceny pochodzące ze Starego Testamentu. W jednej z kaplic poświęconych Matce Bożej z Góry Karmel jej wizerunek otaczają dusze czyścowe, proszące o naszą modlitwę – tłumaczył kaznodzieja.

Nawiązując do dialogu Mojżesza z Narodem Wybranym, o którym jest mowa w dzisiejszej liturgii Słowa, hierarcha zauważył, że – jest to również dialog Boga z Jezusem, który chce przyjść do naszego życia, bo Jezus jest nowym Mojżeszem, który przekonuje Boga, żeby nie czynił nam nic złego. On chce przyjść i działać, i uzdrawiać. Chce niszczyć wszystkie nasze bożki. Tak jest z sakramentem pojednania – ze spowiedzią - do której przystępujemy chcąc zbliżyć się do Boga. Bóg jakby czeka na naszą decyzję. On ma moc zniszczyć, zetrzeć, wszystkie bożki naszego życia - tych naszych „bogów” , których czynimy sobie na nasz użytek – podkreślił duchowny.

Bp Marek zaprosił również zgromadzonych w świątyni na jutrzejsze ekumeniczne nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które odbędzie się na ulicach Łodzi, a którego intencją będzie wspólna modlitwa o pokój na Ukrainie.

2023-03-24 07:30

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź - Andrespol: nie ma piękniejszej świątyni, niż człowiek!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Wybudowaliście przepiękny kościół – ksiądz proboszcz mówił o wielkim trudzie, z jakim budowaliście tę świątynię, ale chcę wam powiedzieć, że nie ma piękniejszej świątyni, niż człowiek. Najpiękniejszym i najważniejszym tabernakulum jest człowiek! – mówił metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: kapłaństwo to nie rozrywka na weekend

2023-05-31 16:05

[ TEMATY ]

prymas

archidiecezja.pl

„Nasze kapłańskie życie i posługiwanie nie jest rozrywką na weekend. Nie ogranicza się przecież do niedzielnej posługi naszym siostrom i braciom, ale dotyka całej naszej codzienności” - mówił 31 maja do kapłanów Prymas Polski abp Wojciech Polak, przestrzegając ich, by nie dali się sparaliżować przez lęk i trudności, ale i wygodę oraz zagrażającą z biegiem lat duchową przeciętność.

Metropolita gnieźnieński modlił się w południe w katedrze gnieźnieńskiej z księżmi obchodzącymi w tym roku 25-lecie święceń kapłańskich, a posługującymi obecnie zarówno w archidiecezji gnieźnieńskiej, jak i sąsiedniej diecezji bydgoskiej. W homilii za apostołem Pawłem prosił, by nie opuszczali się w gorliwości, w ucisku byli cierpliwi, a w modlitwie wytrwali.

CZYTAJ DALEJ

G. Weigel: „watykańska” misja pokojowa nie może stawiać na tej samej płaszczyźnie agresora i ofiary

2023-06-01 10:14

[ TEMATY ]

George Weigel

Ks. Tomasz Podlewski

Federacja Rosyjska prowadzi na Ukrainie wojnę agresywną, dopuszczając się szeregu niewyobrażalnych zbrodni wojennych, podczas gdy Ukraina broni swojego istnienia i suwerenności. Dlatego watykańska misja pod przewodnictwem kardynała Matteo Zuppiego nie może traktować symetrycznie obydwu stron - pisze w swoim felietonie na łamach portalu The First Things znany amerykański intelektualista katolicki i biograf Jana Pawła II, prof. George Weigel.

Asymetrię obydwu stron Weigel streszcza słowami: jeśli Rosja przegra, to przegra tylko wojnę. Jeśli przegra Ukraina, straci Ukrainę. Jego zdaniem ta zasadnicza asymetria i jej implikacje dla powojennego pokoju nie zostały w pełni zrozumiane przez Stolicę Apostolską. Cytuje wypowiedzi zasłyszane ostatnio, gdy na początku maja pracował w Rzymie, że żądanie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego wycofania wszystkich sił rosyjskich z okupowanego terytorium Ukrainy utrudni negocjacje pokojowe. Zwraca uwagę, iż takie wypowiedzi świadczą o braku zrozumienia, że prezydent Zełenski wyraża wolę swojego narodu, a nie zachęca go do nieuzasadnionych żądań. „Podobnie słyszano o obawach Watykanu dotyczących rzekomo skrajnych stanowisk w sprawie wojny zajmowanych przez Polskę i kraje bałtyckie - tak jakby nie było uzasadnionych obaw, że wszelka forma rosyjskiego zwycięstwa na Ukrainie umieści te kraje (i Mołdawię) jako następne na liście zdobyczy usiłującego cofnąć rezultat zimnej wojny Władimira Putina” – podkreśla amerykański intelektualista.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję