Reklama

Niedziela Częstochowska

Rekolekcyjne reminiscencje z Toporowa

Czas rekolekcyjnych nauk w większości parafii archidiecezji częstochowskiej dobiegł końca, ale w wielu wspólnotach jeszcze trwają w żywej pamięci wyjątkowe nauki głoszone przez wyjątkowych rekolekcjonistów.

[ TEMATY ]

rekolekcje

archidiecezja częstochowska

Parafia św. Franciszka z Asyżu

Toporów

Archiwum parafii św. Franciszka z Asyżu w Toporowie

„Niedziela” postanowiła jeszcze raz wrócić do tych chwil, publikując list proboszcza parafii św. Franciszka z Asyżu w Toporowie ks. Mariana Morgi.

„Pragnę podzielić się z Wami dobrą wiadomością, że w parafii św. Franciszka w Toporowie nad Wartą, która znajduje się w obrębie przepięknego Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, odbyły się rekolekcje wielkopostne. Naszymi rekolekcjonistami byli ojcowie Kombonianie Serca Jezusowego, o. Paweł Opioła, który pracował w Zambii przez 10 lat, i o. René Agbonou, który pochodzi z zachodniej części Afryki, Togo. Ojcowie Kombonianie głosili nauki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Dzieci i młodzież z zapartym tchem uczyły się afrykańskich piosenek, a dorośli z zaangażowaniem słuchali słowa Bożego.

Tematem przewodnim rekolekcji były: wdzięczność za ogrom dobra, które otrzymują codziennie od Stwórcy, i zaniechanie narzekania. Nauki były przeplatane opowiadaniami, jak żyją w Afryce chrześcijanie. Ojcowie kombonianie w czasie pobytu w naszej parafii odwiedzili szkołę podstawową oraz wielu chorych. Goście przywieźli liczne czasopisma, publikacje misyjne, różańce misyjne i afrykańskie gadżety, które wzbudziły spore zainteresowanie wiernych. Nasi drodzy misjonarze kombonianie zaszczepili w naszych sercach ducha misyjnego przez swoje dobro słowo i świadectwo. Wróciliśmy do naszych rodzin, miejsc pracy z sercem przepełnionym wdzięcznością, radością i oczekujemy z utęsknieniem na kolejne rekolekcje w Adwencie.

Reklama

Pragnę z serca podziękować naszym kochanym parafianom za ich obecność, zaangażowanie, ofiarność i gościnność, za przyjmowanie rekolekcjonistów do swoich domów na poczęstunek. Niech Bóg Ojciec wynagrodzi Wam stokrotnie za każde dobre słowo, gest i uśmiech. Z serca Was wszystkich błogosławię i jako wspólnota parafialna niesiemy Was w naszych sercach i pamiętamy w modlitwie”.

Archiwum parafii św. Franciszka z Asyżu w Toporowie

Ojcowie kombonianie docenili okazaną przez parafian serdeczność, uśmiech i wsparcie ewangelizacyjnej działalności, przesyłając słowa wdzięczności. „Widać, że św. Franciszek jest przykładem dla Was w podejściu do człowieka. Niech was inspiruje, niech będzie Waszym protektorem i orędownikiem. Pełni wdzięczności pozdrawiamy i ściskamy Was wszystkich” – czytamy w liście ojców rekolekcjonistów do parafian.

Archiwum parafii św. Franciszka z Asyżu w Toporowie

2023-04-03 14:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: stajemy z wiarą wobec tajemnicy Kościoła

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

katedra

archidiecezja częstochowska

Maciej Orman/Niedziela

– Stajemy z wiarą, ale i pokornym sercem wobec bardzo konkretnego znaku, jakim jest tajemnica Kościoła, znaku zespolenia się ludzi z Bogiem i ludzi między sobą – – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 29 października przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, z racji 95. rocznicy powołania diecezji częstochowskiej i 70. rocznicy poświęcenia bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m. in. bp Andrzej Przybylski – biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, ks. Włodzimierz Kowalik – proboszcz parafii archikatedralnej, ks. Łukasz Sakowski – wikariusz i ks. Mariusz Trojanowski – sekretarz abp. Depo.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Kurii Diecezji Sosnowieckiej dotyczące prywatnego oświadczenia ks. Tomasza Z.

2023-09-29 21:24

[ TEMATY ]

oświadczenie

Sosnowiec

red

W nawiązaniu do prywatnego oświadczenia ks. Tomasza Z. z 28 września 2023 r. Kuria Diecezjalna w Sosnowcu informuje, że przyjmuje jego treść do wiadomości. Tekst oświadczenia zostanie włączony do materiału dowodowego komisji wyjaśniającej okoliczności zdarzenia w Dąbrowie Górniczej, jak również zostanie przekazany Prokuraturze.

Diecezja Sosnowiecka niezmiennie podtrzymuje wolę całkowitego wyjaśnienia sprawy i ukarania winnych powstałego zgorszenia, zgodnie z przepisami prawa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

O Maryi wyprowadzającej dusze z czyśćca za pomocą różańca

2023-10-01 19:55

[ TEMATY ]

różaniec

Adobe Stock

W wydanej w 1903 roku książce „Królowa niebios” Marian Gawalewicz, dzięki życzliwej pomocy wielu osób (wśród nich Elizy Orzeszkowej i Jana Karłowicza), zebrał najciekawsze słowiańskie baśnie i legendy o Matce Bożej.

W wyborze „Królowa niebios” znalazła się piękna legenda: O odwiedzinach Najświętszej Panny w czyśćcu. Czytamy w niej: „Gdy dusza ludzka zrzuci ziemskie więzy i z ciała wyjdzie wraz z ostatnim tchnieniem, przechodzić musi, wedle obrachunku, jaki z nią zaraz anioł stróż uczyni, przez drogi cierniem kolącym zarosłe, pośród skał stromych i przesmyków ciasnych, nad przepaściami, do miejsc przeznaczenia…

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję