Wielomiesięczne dyskusje i rozmaite propozycje związane z abonamentem RTV spowodowały dezinformację wśród odbiorców. Warto wiedzieć, że do czasu prawomocnego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie nadal obowiązują przepisy ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. W myśl tych przepisów, z płacenia abonamentu RTV zwolnione są osoby, które ukończyły 75. rok życia. Pozostałe grupy osób zwolnionych z opłaty abonamentowej to: inwalidzi pierwszej grupy lub osoby, które uzyskały orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, osoby, co do których orzeczono o trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę oraz osoby niewidome, u których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc. Z odrębnych ustaw prawo do korzystania ze zwolnienia z opłaty za abonament RTV mają niektóre szczególne grupy odbiorców, m.in. inwalidzi wojenni i wojskowi, członkowie rodzin pozostałych po kombatantach będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi.
Aby uzyskać zwolnienie z opłaty, trzeba złożyć w urzędzie pocztowym wypełniony formularz zwolnienia z opłat za używanie odbiorników radiofonicznych/telewizyjnych, przedstawić dokumenty uprawniające do korzystania z takiego zwolnienia i dowód osobisty, a także złożyć oświadczenie o niepozostawaniu we wspólnym gospodarstwie domowym z dwiema lub więcej osobami, które ukończyły 26. rok życia i nie mają uprawnień do zwolnienia od tych opłat.
Szczegółowe informacje: infolinia - dla dzwoniących z telefonów stacjonarnych: 801-333-444 (opłata jak za połączenie lokalne); dla dzwoniących z telefonu komórkowego: 43-842-06-00 (opłata wg cennika operatora).
Pomóż w rozwoju naszego portalu