Reklama

Wiadomości

Prezydenci trzech państw i przedstawiciele Kościoła upamiętnili powstańców z getta warszawskiego

Prezydenci Polski, Izraela i Niemiec oraz przedstawiciele Kościoła katolickiego i społeczności żydowskiej w środę 19 kwietnia oddali hołd bohaterom Powstania w getcie warszawskim w 80. rocznicę jego wybuchu. „Kto sieje nienawiść, depcze po grobach bohaterów Powstania w getcie warszawskim” – powiedział w trakcie wystąpienia prezydent Polski Andrzej Duda.

[ TEMATY ]

rocznica

getto

Andrzej Duda

Family News Service

Prezydent Izraela Izaak Herzog zaznaczył, że choć powstańcy po ludzku przegrali, duch ludzki zwyciężył. „Większość bojowników Powstania w getcie warszawskim nie przeżyła, ale duch ludzki zwyciężył tutaj, na tej ziemi, uświęconej krwią naszych bohaterskich braci” – podkreślił Herzog.

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wskazał na potrzebę podtrzymywania pamięci o bohaterach Powstania. „Zachowanie pamięci o życiu żydowskim w Polsce i w Europie, życie żydowskie, które ponownie rozkwitło i będzie się rozwijać także w przyszłości. Dlatego tak ważne jest, abyśmy pamiętali. Dlatego tak ważne jest abyśmy – my, Niemcy – pamiętali” – zaznaczył Steinmeier.

W przesłaniu z okazji uroczystości rocznicowych przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem abp Grzegorz Ryś podkreślił znaczenie postawy bohaterów getta dla obrony godności człowieka. „W strasznych dniach Zagłady i Powstania w warszawskim getcie broniliście – i obroniliście (!) – godności człowieka, ludzkiego prawa do godnego życia, w tym także prawa do godnego umierania” – napisał abp Ryś.

Ze względu na 80. rocznicę wybuchu Powstania, obchody miały szczególnie uroczysty charakter. O godz. 11:00 na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbyło się otwarcie wystawy Instytutu Pamięci Narodowej „Prosimy Cię, Boże, o walkę krwawą…”.

Family News Service

Główne uroczystości miały miejsce przed Pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego. Zostały zorganizowane przez kancelarię Prezydenta Polski we współpracy z wieloma instytucjami kulturalnymi i historycznymi. Prezydenci Andrzej Duda, Izaak Herzog oraz Frank-Walter Steinmeier złożyli wieńce przed Pomnikiem. W wydarzeniu wzięli udział również przedstawiciele Kościoła katolickiego, wśród nich metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i abp Grzegorz Ryś, i członkowie społeczności żydowskiej.

Reklama

Od 10 lat Muzeum POLIN w Warszawie organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”, która wiąże się z postacią Marka Edelmana. Był to ostatni przywódca Powstania, przeżył likwidację getta i przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia, w rocznicę Powstania, oddawał hołd poległym towarzyszom składając przed Pomnikiem Bohaterów Getta wiązankę żonkili. Żonkile są symbolem szacunku i pamięci o ofiarach Holokaustu, szczególnie tych, których zginęli w wyniku likwidacji gett i Powstania w getcie warszawskim.

W akcję „Żonkile” oprócz Warszawy włączyły się również inne polskie miasta. W Lublinie akcję koordynowało Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J. Heschela na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Symbolicznie kwiaty zostały przekazane studentom, wykładowcom i pracownikom Uniwersytetu.

Dla upamiętnienia 80. rocznicy Powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia, o godz. 12:00, na terenie Warszawy zostały uruchomione syreny miejskiego systemu alarmowania i ostrzegania ludności. Zabrzmiały również dzwony kościołów archidiecezji warszawskiej.

Na godz. 17:30 zaplanowano uroczystości w synagodze Nożyków w Warszawie, również z udziałem głów państw, połączone z odsłonięciem tablicy upamiętniającej wizytę w 1946 r. ówczesnego Naczelnego Rabina Palestyny, dziadka obecnego prezydenta Izraela. O godz. 20:00 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbędzie się koncert Polsko-Izraelskiej Orkiestry Symfonicznej.

W niedzielę 23 kwietnia ulicami Warszawy przejdzie Marsz Modlitwy, podążając Drogą Męczeństwa Żydów, Ofiar Holokaustu. Weźmie w nim udział m.in. abp Grzegorz Ryś. Marsze są organizowane corocznie przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów od 1993 roku.

Family News Service

Getto warszawskie liczące w swoim szczytowym okresie prawie pół miliona ludzi, było największym w Europie. Od lipca do września 1942 r. wywieziono do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince około 300 tysięcy Żydów. Wielu zmarło w getcie z głodu i wycieńczenia. Część została uratowana. Ci, którzy pozostali, 19 kwietnia 1943 roku zorganizowali Powstanie w getcie warszawskim, będące największym żydowskim zrywem przeciwko okupantowi niemieckiemu w czasie II wojny światowej. Według różnych szacunków walczyło od 700 do 2000 żydowskich bojowników. Powstanie ostatecznie upadło 16 maja 1943 roku, gdy Niemcy wysadzili w powietrze Wielką Synagogę przy ul. Tłomackie.

2023-04-19 17:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w XV Marszu dla Życia i Rodziny w Warszawie

Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w XV Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł dziś ulicami Warszawy. W kolorowym pochodzie pod hasłem „Wspólnie brońmy rodziny” wzięło udział ok. 1,5 tys. osób, w tym rodziny z dziećmi. Uczestnicy marszu akcentowali, że największa bitwa XXI w. zostanie stoczona o rodzinę i apelowali do sędziów Trybunału Konstytucyjnego o odpowiedzialny wyrok ws. aborcji eugenicznej.

Marsz dla Życia i Rodziny rozpoczął się o godz. 12 na Placu Zamkowym w Warszawie. – Wzywam Sędziów Trybunału Konstytucyjnego, by z wielką odpowiedzialnością potrafili opowiedzieć się za cywilizacją życia a przeciw cywilizacji śmierci - powiedziała Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty, przypominając, że 22 października Trybunał ma rozpatrzyć kwestię zgodności z Konstytucją przesłanki eugenicznej umożliwiającej legalną aborcję w Polsce. – Jeśli dzieci mają wady wrodzone, nie oznacza to, że można je zamordować – podkreśliła.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: nowi kardynałowie pokazują uniwersalność Kościoła

2023-09-30 13:59

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

kardynał Ryś

Vatican News

Nowi kardynałowie pokazują uniwersalność i powszechność Kościoła, który w swojej różnorodności tworzy wspólnotę – podkreślał w rozmowie z Radiem Watykańskim i Vatican News kard. Grzegorz Ryś, który dziś podczas konsystorza otrzymał z rąk Papieża Franciszka biret kardynalski.

„Bardzo do mnie przemówiło słowo, które Papież wypowiada, kiedy wkłada pierścień na palec. Mówi, żeby „miłość św. Piotra, wzmocniła twoją miłość do Kościoła. To najbardziej wynoszę z tej uroczystości” – powiedział kard. Ryś.

CZYTAJ DALEJ

O Maryi wyprowadzającej dusze z czyśćca za pomocą różańca

2023-10-01 19:55

[ TEMATY ]

różaniec

Adobe Stock

W wydanej w 1903 roku książce „Królowa niebios” Marian Gawalewicz, dzięki życzliwej pomocy wielu osób (wśród nich Elizy Orzeszkowej i Jana Karłowicza), zebrał najciekawsze słowiańskie baśnie i legendy o Matce Bożej.

W wyborze „Królowa niebios” znalazła się piękna legenda: O odwiedzinach Najświętszej Panny w czyśćcu. Czytamy w niej: „Gdy dusza ludzka zrzuci ziemskie więzy i z ciała wyjdzie wraz z ostatnim tchnieniem, przechodzić musi, wedle obrachunku, jaki z nią zaraz anioł stróż uczyni, przez drogi cierniem kolącym zarosłe, pośród skał stromych i przesmyków ciasnych, nad przepaściami, do miejsc przeznaczenia…

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję