Reklama

Kościół

Na ŚDM w Lizbonie pojedzie około 25 tys. Polaków

Już mniej niż 100 dni pozostało do rozpoczęcia 37. Światowych Dniach Młodzieży (ŚDM) w Lizbonie. W związku z tym poszczególnych diecezjach młodzież organizuje w tych dniach okolicznościowe studniówki. Dotychczas zarejestrowało się 15 tys. Polaków, ale jak przekazał KAI ks. Tomasz Koprianiuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego (KBO) ŚDM, do Portugalii pojedzie prawdopodobnie nawet 25 tys. młodzieży z naszego kraju.

[ TEMATY ]

ŚDM

ŚDM w Lizbonie

Monika Rybczyńska

W Niedzielę Palmową na pl. Świętego Piotra w Rzymie

W Niedzielę Palmową na pl. Świętego Piotra w Rzymie

Wydarzenie, w którym weźmie udział papież Franciszek, odbędzie się w stolicy Portugalii w dniach 1-6 sierpnia pod hasłem: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39).

17 czerwca odbędzie w Częstochowie tzw. krajowe posłanie młodzieży na ŚDM w Lizbonie.

Podziel się cytatem

W tych dniach w różnych częściach Polski odbywają się natomiast organizowane przez młodzież okolicznościowe “studniówki”. Miały one miejsce m.in. w Bydgoszczy, Gliwicach i Krakowie. Taki właśnie “studniówkowy” charakter będzie miał także Śląski Bal Młodych organizowany 6 maja w Gliwickiej Arenie.

Reklama

“To wyjątkowe wydarzenie, podczas którego przeniesiesz się na Światowe Dni Młodzieży, doświadczając wiele radości poprzez wspólną modlitwę oraz bezalkoholową zabawę” - zachęcają organizatorzy. Bal jest kontynuacją organizowanych już wcześniej i cieszących się sporą popularnością Studniówek ŚDM.

W Śląskim Balu Młodych wezmą udział setki młodych ludzi ze Śląska i nie tylko. “Jeżeli chciałbyś poczuć radość młodego i żywego Kościoła, dołącz do grona szczęśliwców jeszcze dzisiaj!” - czytamy na stronie Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

Obecnie zarejestrowanych jest 15 tys. uczestników z Polski, ale zdaniem ks. Tomasza Koprianiuka, dyrektora Biura, do Portugalii wybierze się nawet 25 tys. młodych z naszego kraju. “Jestem tym pozytywnie zaskoczony i to bardzo” - powiedział KAI ks. Koprianiuk.

Jego zdaniem, Polacy będą na czwartym miejscu pod względem liczby uczestników spoza Portugalii. Więcej będzie zapewne Hiszpanów, Francuzów i Włochów, ale, jak ocenia duchowny, biorąc pod uwagę także odległość dzielącą nasz kraj od Portugalii, czwarta pozycja naprawdę może cieszyć.

Młodzież uczestniczy w wielu różnych inicjatywach przygotowujących do ŚDM. To nie tylko studniówki i bale, ale też cykliczne wydarzenia religijne, które w tym roku będą szczególnie skoncentrowane na sierpniowych ŚDM. Chodzi tu np. o Jerycho Młodych - coroczne spotkanie młodzieży diecezji siedleckiej w Pratulinie, skąd pochodzą błogosławieni Męczennicy Podlascy.

Młodzież zbiera pieniądze na wyjazd, m.in. dzięki organizowanym przez siebie kwestom i środkom uzyskanym z działalności przyparafialnych kafejek.

Podziel się cytatem

Reklama

Krajowe Biuro Organizacyjne współpracuje też z katolickimi ośrodkami polonijnymi tak, żeby do Portugalii mogło pojechać jak najwięcej młodych Polaków mieszkających poza ojczyzną.

Koszt osobowy dwutygodniowego pobytu w Portugalii - tzn. obejmującego udział w Dniach w Diecezjach oraz tygodniowych wydarzeniach w Lizbonie oraz przeloty - to około 4 tys. zł.

Spotkanie centralne, które odbędzie się w Lizbonie w dniach 1-6 sierpnia, tradycyjnie już zostanie poprzedzone Dniami w Diecezjach. Odbędą się one w dniach 26-31 lipca. Pielgrzymów z całego świata przyjmie wówczas 17 portugalskich diecezji, w tym dwie obejmujące tereny wyspowe.

Reklama

Dni w Diecezjach to czas przed tygodniem wydarzeń centralnych ŚDM, poświęcony na lepsze poznanie lokalnego Kościoła i spędzenie czasu z mieszkańcami Portugalii. Pielgrzymi będą zaproszeni do udziału w programie duchowym i kulturalnym, przygotowanym przez każdą z diecezji. Młodzi zamieszkają przeważnie w domach portugalskich rodzin, co pozwoli im jeszcze lepiej poznać lokalną wspólnotę.

Podczas wydarzeń centralnych w Lizbonie zaplanowano tradycyjny Festiwal Młodych. W programie znajdą się koncerty, widowiska taneczne, spektakle, rozgrywki sportowe, pokazy filmowe, konferencje i spotkania ewangelizacyjne w kościołach.

Planowane jest urządzenie sceny polskiej, na której artyści z naszego kraju będą mogli zaprezentować swoje talenty muzyczne i teatralne w służbie ewangelizacji. KBO chce, aby jak najwięcej młodych z Polski oraz środowisk polonijnych włączyło się we wspólne przeżywanie finału ŚDM w Lizbonie.

Podziel się cytatem

Reklama

Na stronach https://sdmpolska.pl/hymn i na YouTube dostępna jest polska wersja hymnu Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie ("Ha pressa no ar", pol. "W powietrzu jest pośpiech"). Nagranie zrealizowano we współpracy Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM oraz Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Logo ŚDM w Lizbonie przedstawia krzyż, w który wpisany jest płomień symbolizujący Ducha Świętego, oraz droga nawiązująca do tradycji pielgrzymowania, bliskiej mieszkańcom Portugalii i stanowiącej jeden z ważnych wymiarów ŚDM. W logotypie umieszczono też różaniec - to nawiązanie do duchowości maryjnej, silnie obecnej w portugalskim Kościele, a zwłaszcza do historii fatimskich objawień. Jednym z elementów jest też podobizna Maryi, przedstawionej jako młoda dziewczyna, gotowa do drogi i do odpowiedzi na Boże wezwanie.

2023-04-24 17:12

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Symbole ŚDM zagoszczą ponownie w Polsce

[ TEMATY ]

symbole ŚDM

ŚDM

Grzegorz Gałązka

Krzyż Światowych Dni Młodzieży wędruje wraz z młodymi przez świat

Krzyż Światowych Dni Młodzieży wędruje wraz z młodymi przez świat

Pięć lat po obchodach Światowych Dni Młodzieży w Krakowie symbole tego spotkania ponownie zagoszczą nad Wisłą.

Krzyż i ikona Matki Bożej Ocalenia Ludu Rzymskiego odwiedzą polskie diecezje w dniach 21 sierpnia - 1 września, a Polska będzie jednym z niewielu krajów, w którym będą gościć w ramach przygotowania do ŚDM Lizbona 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus - patronka misji

Przed swoją śmiercią św. Teresa (1873-1897) przyrzekła, że będzie z nieba „spuszczać deszcz róż”. Dlatego ikonografia przedstawia Świętą z naręczami róż, które oznaczają łaski, jakie za jej wstawiennictwem ludzie otrzymują. Te właśnie niezwykłe łaski stały się przyczyną popularności Świętej w świecie, oraz tak rychłego wyniesienia do chwały ołtarzy. W roku 1923 papież Pius XI ogłosił ją błogosławioną, a już dwa lata później wpisał ją uroczyście do katalogu świętych. W roku 1944 papież Pius XII ogłosił św. Teresę drugą, obok Joanny d´Arc, patronką Francji. W roku 1947, w 50-lecie śmierci św. Teresy, odbyła się we Francji wielka peregrynacja relikwii Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Poczta Polska wprowadza znaczki emisji „Różaniec”

2023-10-01 17:12

[ TEMATY ]

poczta polska

Poczta Polska

Na Jasnej Górze odbyło się odświętne odsłonięcie znaczków pocztowych emisji „Różaniec”. Do emisji weszła także kartka z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej „45. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża”. W przygotowanie emisji zaangażowani byli m.in. J.E. abp Salvatore Pennacchio – były nuncjusz apostolski w Polsce oraz abp Wacław Depo – metropolita częstochowski.

Emisja „Różaniec” składa się z 4 znaczków, czym nawiązuje do 4 części Różańca. Każdemu znaczkowi towarzyszy po 5 przywieszek, jako odniesienie do 5 tajemnic w każdej części. Na znaczkach znalazły się różne rodzaje różańców: kamienny, szklany, metalowy oraz patriotyczny biało-czerwony. Natomiast na przywieszkach można zobaczyć 20 obrazów i grafik, znajdujących się w polskich kościołach, klasztorach, muzeach oraz domach zakonnych, na których przedstawione zostały historie związane z każdą tajemnicą różańcową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję