Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na blogach piszą

Język religijny z rozpoznawalnego stylu i składni przeobraża się na naszych oczach (i uszach) w mowę nacechowaną współczesnymi kontekstami, żargonem medialnym i reklamowym. Nie obawiam się zatarcia wyróżników religijnego stylu. Odświeżenie przysporzy mu neologizmów, ożywczych metafor, zbliży do wiernych. Obawiam się jednak przewagi „homo ludens” nad „homo transcendentalis”. Przypominam nietypową kampanię wikarego, który wysłał SMS-y do parafian o treści „Egzekucja nastąpi w piątek o godzinie 16.30 w kościele w Milejowie”. To było zaproszenie na Drogę Krzyżową.
Blog Marii Kudroń

Jak przetrwać Środę Popielcową, by nie była zbyt „uciążliwa”? Co zrobić, żeby śledź się nie przejadł? No cóż, można go przyrządzić wykwintnie, tak żeby kojarzył się karnawałowo i przypominał minione szaleństwa. Od razu możemy dołożyć smaczne sushi, tytułowego wędzonego łososia pod pierzynką z kawioru, roladę z sandacza, nadziewanego szczupaka i już post będzie przyjemny i miły. Smacznego poszczenia... Nawet nie wiem, jak to określić? Głupota? Faryzeizm? Nieświadomość?
Blog Monitako

Popielec w Wiecznym Mieście

Wyjść na pustynię

Reklama

Emerytowany kardynał kurialny Jozef Tomko 17 lutego posypał popiołem głowę Benedykta XVI w rzymskiej bazylice św. Sabiny. Świątynia na Awentynie, gdzie mieści się Kuria Generalna Dominikanów, jest kościołem tytularnym słowackiego kard. Tomko. Zgodnie z tradycją, właśnie tam zaczynają się „stationes quaresimali” - wielkopostne czuwania katolików Wiecznego Miasta. Ojciec Święty posypał popiołem głowy swych najbliższych współpracowników, w tym sekretarza stanu kard. Tarcisio Bertonego, a także niektórych wiernych.
Liturgia rozpoczęła się krótką modlitwą w kościele Benedyktynów pw. św. Anzelma i procesjonalnym przejściem do bazyliki św. Sabiny. Tam Benedykt XVI przewodniczył Eucharystii. W homilii Ojciec Święty zwrócił uwagę na wymowę gestu posypania głów popiołem i o rozpoczynających się w Środę Popielcową przygotowaniach do Świąt Paschalnych. Podkreślił, że ich fundamentem jest wszechmocna miłość Boga, Jego absolutne panowanie nad wszelkim stworzeniem, wyrażające się w nieskończonej łaskawości, ożywiane stałą i powszechną wolą życia. - Przebaczyć komuś to powiedzieć mu: nie chcę, byś umierał, lecz byś żył; zawsze i jedynie pragnę twojego dobra - stwierdził Papież. Zaznaczył, że trzeba przebyć pustynię, przez próbę wiary wraz z Jezusem. Jak zawsze, On nas poprzedził i zwyciężył już w walce z duchem zła. - Oto sens Wielkiego Postu, czasu, który każdego roku wzywa nas do odnowy decyzji pójścia za Chrystusem drogą pokory, aby mieć udział w Jego zwycięstwie nad grzechem i nad śmiercią - powiedział Benedykt XVI.

Siewca wyszedł siać

Benedykt XVI naucza

Przybywając tu (...) pragnę zachęcić nie tylko katolików, ale wszystkich ludzi dobrej woli, w szczególności tych, którzy odpowiadają za administrację publiczną i rozliczne instytucje, do zaangażowania się w budowę przyszłości godnej człowieka, odkrywając w miłości siłę napędową autentycznego rozwoju i realizacji bardziej sprawiedliwego i braterskiego społeczeństwa (...) co jest z każdym dniem coraz bardziej pilne w świecie, na którym zdaje się brać górę logika zysku i szukania własnego interesu.
Z przemówienia w ośrodku Caritas przy dworcu Termini w Rzymie,14 lutego 2010 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ewangelia Chrystusowa pozytywnie odpowiada na ludzki głód sprawiedliwości, jednakże w sposób niespodziewany i zaskakujący. Jezus nie proponuje rewolucji społecznej ani politycznej, ale rewolucję miłości, którą już urzeczywistnił przez swój Krzyż i Zmartwychwstanie. Na nich opierają się błogosławieństwa, które proponują nowy horyzont sprawiedliwości, zapoczątkowany przez Wielkanoc, dzięki któremu możemy stawać się sprawiedliwymi i budować lepszy świat.
Podczas modlitwy „Anioł Pański”, 14 lutego 2010 r.

Skromny gest posypania popiołem ukazuje nam wyjątkowe bogactwo swego znaczenia: jest zaproszeniem do przeżycia czasu Wielkiego Postu jako najbardziej świadomego i intensywnego zanurzenia się w paschalnej tajemnicy Jezusa, w Jego śmierci i zmartwychwstaniu, przez udział w Eucharystii i życie miłosierdzia, które rodzi się z Eucharystii i w niej znajduje wypełnienie. Wraz z posypaniem głów popiołem odnawiamy nasze zobowiązanie do naśladowania Jezusa, do zgody na przekształcanie przez Jego paschalną tajemnicę, by zwyciężyć zło i czynić dobro, by pozwolić umrzeć naszemu „staremu człowiekowi”, związanemu z grzechem, i aby narodził się „nowy człowiek”, przemieniony przez Bożą łaskę.
Fragment katechezy papieskiej, 17 lutego 2010 r.

Uroczystości kanonizacyjne 17 X 2010

W Watykanie 17 października br. odbędą się uroczystości kanonizacyjne 6 nowych świętych. Decyzję w tej sprawie podjęto 19 października 2009 r., podczas zwyczajnego konsystorza publicznego, którego obradom przewodniczył Benedykt XVI. Jednym z nowych świętych będzie żyjący w XV wieku Polak - ks. Stanisław Sołtys (Kazimierczyk), kapłan z Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich. Wcześniej media spekulowały, że właśnie 17 października miałaby się odbyć beatyfikacja Jana Pawła II. Jak wiadomo, w tej sprawie konieczne jest jeszcze zaaprobowanie przez Ojca Świętego dekretu o cudzie za wstawiennictwem Czcigodnego Sługi Bożego.

Rok Kapłański

Św. Jan Maria Vianney powiedział

Powinniśmy dobrze rozumieć, czym jest spowiedź - zdejmowaniem Chrystusa z krzyża. Dobra spowiedź jest jak skucie szatana łańcuchami.
2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Müller: papież nie może ulegać wpływom ideologii antychrześcijańskich

2025-05-02 11:27

[ TEMATY ]

konklawe

kard. Gerhard Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kard. Gerhard Ludwig Müller

O zagadnieniach, które powinien podjąć nowy papież, cechach jakie powinien posiadać, a także stojących przed Kościołem wyzwaniach powiedział w wywiadzie dla hiszpańskojęzycznego portalu infovaticana.com emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Ludwig Müller. Rozmawiał z nim w Rzymie Javier Arias.

Javier Arias: Jakie cechy powinien mieć następny papież?
CZYTAJ DALEJ

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku

2025-05-01 16:30

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, kiedy myśli, że Go nie ma lub że umarł, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku. Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet, gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie. Oto wyryłem cię na obu dłoniach, twe mury są ustawicznie przede Mną (Iz 49, 15-16) – powie Bóg.

Jezus znowu ukazał się nad Jeziorem Tyberiadzkim. A ukazał się w ten sposób: Byli razem Szymon Piotr, Tomasz, zwany Didymos, Natanael z Kany Galilejskiej, synowie Zebedeusza oraz dwaj inni z Jego uczniów. Szymon Piotr powiedział do nich: «Idę łowić ryby». Odpowiedzieli mu: «Idziemy i my z tobą». Wyszli więc i wsiedli do łodzi, ale tej nocy nic nie ułowili. A gdy ranek zaświtał, Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus. A Jezus rzekł do nich: «Dzieci, macie coś do jedzenia?» Odpowiedzieli Mu: «Nie». On rzekł do nich: «Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie». Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć. Powiedział więc do Piotra ów uczeń, którego Jezus miłował: «To jest Pan!» Szymon Piotr, usłyszawszy, że to jest Pan, przywdział na siebie wierzchnią szatę – był bowiem prawie nagi – i rzucił się wpław do jeziora. Pozostali uczniowie przypłynęli łódką, ciągnąc za sobą sieć z rybami. Od brzegu bowiem nie było daleko – tylko około dwustu łokci. A kiedy zeszli na ląd, ujrzeli rozłożone ognisko, a na nim ułożoną rybę oraz chleb. Rzekł do nich Jezus: «Przynieście jeszcze ryb, które teraz złowiliście». Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął na brzeg sieć pełną wielkich ryb w liczbie stu pięćdziesięciu trzech. A pomimo tak wielkiej ilości sieć nie rozerwała się. Rzekł do nich Jezus: «Chodźcie, posilcie się!» Żaden z uczniów nie odważył się zadać Mu pytania: «Kto Ty jesteś?», bo wiedzieli, że to jest Pan. A Jezus przyszedł, wziął chleb i podał im – podobnie i rybę. To już trzeci raz Jezus ukazał się uczniom od chwili, gdy zmartwychwstał. A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?» Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś baranki moje». I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?» Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś owce moje». Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?» Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz». To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to, rzekł do niego: «Pójdź za Mną!»
CZYTAJ DALEJ

Po zmianie prawa z eutanazji mogłoby skorzystać do 1,3 tys. osób

2025-05-02 23:03

[ TEMATY ]

eutanazja

Adobe.Stock.pl

Jeżeli brytyjski parlament uchwali ustawę dopuszczającą eutanazję, 1,3 tys. osób mogłoby skorzystać ze wspomaganej śmierci w pierwszym roku - ocenił resort zdrowia z opublikowanym w piątek raporcie. Zakłada się, że zgodę na przerwanie życia uzyskałoby ok. 60 proc. wnioskujących - napisał w piątek "Times".

Parlament pracuje nad proponowaną ustawą od ubiegłego roku. Projekt przewiduje, że z nowego prawa mogłyby skorzystać śmiertelnie chore osoby, które są wolne od przymusu i nacisków, mają zdolności intelektualne pozwalające na świadome podjęcie decyzji i są w stanie wyrazić swoją wolę w sposób jasny, jednoznaczny i ugruntowany.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję