Reklama

Wiadomości

Premier: zawsze byłem i nadal jestem zwolennikiem kompromisu aborcyjnego

Po pierwsze, zawsze byłem i nadal jestem zwolennikiem kompromisu aborcyjnego w takim kształcie, w jakim funkcjonował przez te prawie 30 lat - powiedział dla "Wprost" premier Mateusz Morawiecki.

Premier w rozmowie z "Wprost" zaznaczył, że sposobem na poprawę dzietności jest umożliwienie kobietom, by mogły łączyć zarówno rozwój osobisty, jak i zakładanie rodziny, a nie musiały wybierać między jednym bądź drugim.

Zapytany, czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 roku dot. uznania za sprzeczny z konstytucją przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku ciężkiej, nieodwracalnej wady płodu, pozbawił kobiety wyboru, odpowiedział, że "po tym wyroku nie ma bezwzględnego zakazu stosowania aborcji".

Podziel się cytatem

Reklama

Jak tłumaczył, w przypadku zagrożenia zdrowia czy życia kobiety, możliwość przeprowadzenia zabiegu aborcji jest cały czas dostępna.

"Po pierwsze, zawsze byłem i nadal jestem zwolennikiem kompromisu aborcyjnego w takim kształcie, w jakim funkcjonował przez te prawie 30 lat. Po drugie, minister zdrowia wydał stosowny okólnik z dyrektywami, zgodnie z którymi żaden lekarz nie musi czuć się zagrożony w przypadku wykonywania aborcji, jeśli są spełnione przesłanki prawne, żeby taki zabieg wykonać" - podkreślił.

W październiku 2020 roku Trybunał Konstytucyjny za sprzeczny z konstytucją uznał przepis dopuszczający aborcję w przypadku ciężkiej, nieodwracalnej wady płodu. W mocy pozostał przepis dopuszczający przerwanie ciąży, gdy zagraża ona życiu i zdrowiu kobiety. Orzeczenie TK wywołało protesty w całym kraju. Wyrok opublikowano pod koniec stycznia 2021 roku.(PAP)

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

ak/ mhr/

2023-06-01 10:40

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu: Nie można mówić o aborcji jako o prawie kobiety

[ TEMATY ]

aborcja

abp Stanisław Gądecki

Adobe Stock

- Trudno jest mówić o aborcji jako o prawie, które wynika z wolności kobiety, gdyż dotyczy ona życia drugiej osoby czyli poczętego dziecka – powiedział abp Stanisław Gądecki w rozmowie z KAI. Zdecydowanie też sprzeciwił się wymaganiu od kandydatów na posłów akceptacji aborcji na życzenie do 12 tygodnia, co nazwał rodzajem „terroryzmu partyjnego”.

- Nie można mówić o aborcji jako o prawie kobiety, które wynika z jej wolności. Jest to ujęcie skrajnie liberalne, niemożliwe do zaakceptowania – powiedział przewodniczący Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Budapeszt: Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej wokół postaci ks. Blachnickiego

2023-10-01 15:29

[ TEMATY ]

Węgry

ks. Franciszek Blachnicki

Mateusz Góra

W niedzielę rozpoczynają się w Budapeszcie 29. Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej, organizowane przez Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech pod wezwaniem św. Wojciecha (SKP). W tym roku postacią znajdującą się w centrum obchodów będzie ks. Franciszek Blachnicki.

Mottem tegorocznych Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej są słowa sługi bożego ks. Blachnickiego: „Życie splecione ze światłem. Jeśli nie znasz Ewangelii, jesteś analfabetą”.

CZYTAJ DALEJ

Papież zapowiedział adhortację o św. Teresie od Dzieciątka Jezus

2023-10-01 13:33

[ TEMATY ]

św. Teresa od Dzieciątka Jezus

ks. Paweł Kłys

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty przypomniał o wczorajszej beatyfikacji w Piacenzy ks. Józefa Beottiego, rozstrzelanego przez Niemców w 1944 roku za pomoc cierpiącym wskutek wojny, m.in. Żydom, zapowiedział adhortację apostolską z okazji 150. rocznicy urodzin św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz spotkanie dzieci z całego świata 6 listopada w Watykanie.

Wczoraj w Piacenzy został ogłoszony błogosławionym ks. Józef Beotti, zabity z nienawiści do wiary w 1944 roku. Pasterz według serca Chrystusa, nie zawahał się ofiarować swojego życia, aby chronić powierzoną mu owczarnię. Brawa dla nowego błogosławionego!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję