Reklama

Kościół

Szefowie mediów Watykanu: budujmy mosty, nawiązujmy dialog

– Potrzebujemy mediów, które pomagają nie dzielić, ale budować mosty. Nie wznosić bariery podziałów, ale nawiązywać dialog – mówili szefowie mediów watykańskich dr Andrea Tornielli oraz dr Massimiliano Menichetti, którzy 1 czerwca gościli na KUL na spotkaniu „Nowoczesne media i technologie w komunikacji Kościoła”. Obaj włoscy eksperci, odpowiedzialni za pracę m.in. Vatican News, zwrócili również uwagę, że w mediach fundamentalnie ważna jest prawda opowiadana poprzez świadectwo i relacje ludzi oraz poprzez ich doświadczenie życiowe.

[ TEMATY ]

media

Watykan

Adobe Stock

Dr Andrea Tornielli jest dziennikarzem i pisarzem katolickim, dyrektorem programowym Dykasterii ds. Komunikacji Stolicy Apostolskiej, z kolei dr Massimiliano Menichetti – również dziennikarzem i wykładowcą akademickim, szefem Radia Watykańskiego i Vatican News. Obaj przyjechali do Lublina na zaproszenie i z inicjatywy rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego.

– Radio Watykańskie i Vatican News to najważniejsze media w Kościele katolickim. W ponad 100-letniej historii KUL jest to największa rangą reprezentacja Watykanu, jeśli chodzi o media – podkreślił ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, który przywitał gości z Rzymu, przedstawił także ich sylwetki oraz poprowadził całe spotkanie, w którym uczestniczyli licznie przybyli studenci, głównie kierunku dziennikarstwa, a także stypendyści Domu Fundacji Jana Pawła II w Lublinie.

Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, który zainaugurował wydarzenie, zwrócił uwagę, że zaproszeni z Watykanu goście są znakomitymi specjalistami w obszarze mediów. – To na pewno wzmacnia nasze doświadczenia i dodaje nam animuszu – powiedział ks. prof. Kalinowski, przypominając, że na KUL-u, po przełomie 1989 roku, dzięki inicjatywie o. prof. Leona Dyczewskiego udało się z powodzeniem rozwinąć studia dziennikarskie i pozostawić kolejnym pokoleniom dekalog medialny, czyli 10 przykazań właściwego stosunku do mediów, gdzie kluczowe jest zachowanie dystansu i krytycznej postawy wobec przekazów medialnych.

Rektor KUL wspomniał także Jana Pawła II, który – jak zaznaczył – był pierwszym w historii papieżem tak szeroko otwartym na świat komunikacji i relacje z dziennikarzami. Dodał też, że w ostatnim czasie KUL, spośród wszystkich polskich uczelni, stał się najbardziej aktywny w mediach społecznościowych, co ma ogromne znaczenie w dzisiejszych czasach. Potwierdza to analiza Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych, według której KUL, dzięki wysokiej liczbie zamieszczanych postów na FB wzbudza duże zainteresowanie internautów.

Reklama

Dr Andrea Tornielli, który przedstawił słuchaczom główne założenia reformy – przeprowadzonej od 2015 r. – mediów watykańskich, podkreślił, że słowem-kluczem do ich zrozumienia jest synergia, a także multimedialność. Zwrócił też uwagę, że dla mediów watykańskich kluczowe jest opowiadanie historii życia, przedstawianie świadectw. – W mediach, i staramy się to stosować każdego dnia w mediach watykańskich, wierzę, że zwycięża inna logika, a mianowicie prawda opowiedziana nie abstrakcyjnie, ale poprzez świadectwo. W obliczu relacji danej osoby, w obliczu jej doświadczenia życiowego, nawet jeśli nie zgadzamy się z jej zasadami, czujemy większy szacunek i respekt – zaznaczył dr Tornielli.

– Potrzebujemy mediów, które pomagają nie dzielić, ale budować mosty. Nie wznosić bariery podziałów, ale nawiązywać dialog. Potrzebujemy mediów, które wykorzystują wszystkie nowoczesne technologie, aby komunikować dobro, budować wymianę, słuchać innych, dawać świadectwo piękna wiary chrześcijańskiej, nigdy nie zamieniając prawdy lub tożsamości w pałkę lub mur – podkreślił.

– W naszej codziennej pracy, nawet gdy musimy mówić o dramatycznych realiach, takich jak wojna, zawsze staramy się to robić, pozostawiając trochę miejsca na ziarna nadziei. Ponieważ tego właśnie potrzeba – dodał dyrektor programowy Dykasterii ds. Komunikacji Stolicy Apostolskiej.

Z kolei dr Massimiliano Menichetti, który opowiadał o kulisach pracy w mediach watykańskich, podkreślił, że ich najważniejszą misją jest docieranie z Ewangelią, także z przesłaniem papieża Franciszka, Stolicy Apostolskiej i całego Kościoła katolickiego do ludzi na całym świecie. Radio Watykańskie i Vatican News m.in. dzięki satelicie i nowym technologiom docierają nawet do bardzo odległych rejonów Afryki lub Azji. To przedsięwzięcie – jak wyjaśnił – nie tylko multimedialne, ale i multilingwistyczne; redakcje prowadzą serwisy informacyjne w wielu różnych językach. Obecny system informacyjno-komunikacyjny Watykanu nadaje i publikuje aż w 51 językach, a wkrótce będą kolejne.

Reklama

– Głównym językiem jest oczywiście język włoski, a zaraz po nim, w sekcjach o najwyższej produkcji, język angielski, hiszpański, francuski, portugalski, niemiecki, polski, chiński i arabski – podał szef Radia Watykańskiego, dodając też, że w ostatnim czasie redakcja zintensyfikowała podawanie informacji w języku ukraińskim i rosyjskim. – Nadajemy również w esperanto i oczywiście po łacinie – dodał.

Ważnym aspektem działalności Radia Watykańskiego i Vatican News jest również opowiadanie o wydarzeniach na świecie przez pryzmat katolickiej nauki społecznej. – Oznacza to, że jeśli np. dojdzie do wybuchu bomby w Ukrainie, to z pewnością informujemy o zniszczeniach, ale jednocześnie pokazujemy, kto pomaga, kto działa na rzecz drugiego człowieka, na rzecz pokoju, na rzecz braterstwa, i to na każdym poziomie: słowem, pomocą, polityką, dyplomacją, możliwymi rozwiązaniami – podsumował dr Massimiliano Menichetti.

Radio Watykańskie i Vatican News m.in. na Facebooku, Twitterze i You Tube mają setki tysięcy obserwujących i milionowe zasięgi. Nowy system informacyjny Stolicy Apostolskiej powstał 27 czerwca 2015 roku wraz z Motu Proprio Papieża Franciszka, na mocy którego ustanowiono Sekretariat ds. Komunikacji, będący nową dykasterią Kurii Rzymskiej. Vatican News – jak pisze o sobie redakcja – ma cztery główne obszary tematyczne, które dotyczą działalności papieża, Stolicy Apostolskiej, lokalnych Kościołów, a także informacji ze świata. Vatican News ma nie tylko informować, ale też proponować klucz interpretacyjny w świetle Ewangelii. Główne wyzwanie to odpowiadać „coraz lepiej na wymagania misji Kościoła” w dzisiejszej kulturze, mając na celu „przekazywanie Ewangelii miłosierdzia wszystkim ludziom” w różnych kulturach.

Reklama

Prefektem Dykasterii jest dr Paolo Ruffini, dyrektorem programowym mediów Watykanu dr Andrea Tornielli, a szefem Radia Watykańskiego - Vatican News dr Massimiliano Menichetti.

Spotkanie można ponownie obejrzeć : http://tiny.pl/cqjdj

KUL

2023-06-01 14:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: choinka spod Trydentu przybyła na plac św. Piotra

[ TEMATY ]

Watykan

choinka

Włodzimierz Rędzioch

25-metrowy świerk został przywieziony na plac św. Piotra z lasów wschodnich Alp. Drzewo ofiarowała Ojcu Świętemu miejscowość Scurelle w regionie Trydent-Górna Adyga. Gdy je ścięto, uczniowie miejscowej szkoły podstawowej posadzili ok. 40 nowych sadzonek w pobliskim miejscu, gdzie jesienią pasożyty zniszczyły część lasu.

Jak to już bywało, choinkę ozdobią ceramiczne bombki wykonane przez chore dzieci z wydziałów onkologicznych włoskich szpitali. Oświetli ją zaś 18 tys. energooszczędnych lampek. Pod spodem umieszczona zostanie z kolei szopka przywieziona z Malty. Tamtejszą delegację, razem z delegacją z miejscowości Scurelle i przedstawicielami małych wykonawców bombek, Papież przyjmie 9 grudnia przed inauguracją świątecznego drzewka.

CZYTAJ DALEJ

Budapeszt: Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej wokół postaci ks. Blachnickiego

2023-10-01 15:29

[ TEMATY ]

Węgry

ks. Franciszek Blachnicki

Mateusz Góra

W niedzielę rozpoczynają się w Budapeszcie 29. Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej, organizowane przez Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech pod wezwaniem św. Wojciecha (SKP). W tym roku postacią znajdującą się w centrum obchodów będzie ks. Franciszek Blachnicki.

Mottem tegorocznych Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej są słowa sługi bożego ks. Blachnickiego: „Życie splecione ze światłem. Jeśli nie znasz Ewangelii, jesteś analfabetą”.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo na Jasnej Górze: dość już mamy podziałów między nami! Zarówno w Ojczyźnie, jak i w Kościele

2023-10-01 13:37

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

PAP/Waldemar Deska

Arcybiskup metropolita częstochowski Wacław Depo, odprawił w niedzielę o godz. 11 na Jasnej Górze Sumę odpustową z okazji wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. - Dość już mamy podziałów między nami zarówno w Ojczyźnie, jak i w Kościele - powiedział w homilii hierarcha.

"Dość już mamy podziałów między nami zarówno w Ojczyźnie, jak i w Kościele. Dlatego przychodzimy tutaj do Matki Niezawodnej Nadziei. Do Matki, która jest obrońcą w Duchu Świętym, żebyśmy umieli dziękować Bogu za nasze dobre wybory, a strzegli granic pomiędzy prawdą a kłamstwem" - powiedział w homilii podczas odprawionej w niedzielę o godz. 11 na Jasnej Górze Sumy odpustowej z okazji wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, arcybiskup metropolita częstochowski Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję