Reklama

Świat

Nikaragua: kolejnych księży zmuszono do opuszczenia kraju

Jak podali wierni z rejonu nadmorskiego Bluefields w Nikaragui, ks. Luis Masís Velásquez oraz ks. Bayardo Antonio Rugama uciekli z kraju, aby uniknąć aresztowania za sprawowanie posługi duszpasterskiej. Kapłanom od dawna groziły paramiltarne grupy na usługach prezydenta państwa, Daniela Ortegi, który toczy ostatnio praktycznie otwartą walkę z Kościołem. To już 78. i 79. spośród duchownych oraz osób konsekrowanych z przymusu opuszczających Nikaraguę.

[ TEMATY ]

prześladowania

Nikaragua

księża

Karol Porwich /Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak podaje włoski dziennik Avvenire, przez ostatnie 5 lat doszło do ponad 500 ataków na wspólnotę katolicką, a to tylko przypadki zarejestrowane. Ucieczki wydalenia, a także aresztowania kapłanów doprowadziły do sytuacji, w której biskupi muszą szybko reorganizować struktury parafialne, aby nie zostawiać bez opieki duszpasterskiej.

Prześladowania Kościoła przez nikaraguański rząd przyjmują również inne formy - podaje włoska agencja katolicka SIR. Pod koniec maja zamrożono środki na kontach bankowych wszystkich instytucji związanych ze wspólnotą wiernych – m.in. diecezji, parafii, szkół. Słynny jest również przypadek uwięzienia bp. Rolando Álvareza, skazanego na 26 lat pozbawienia wolności po tym, jak nie zgodził się na opuszczenie kraju. Władze wprowadzały również zakazy tradycyjnych procesji poprzez zabranianie zgromadzeń publicznych w dni świąteczne.

Do tego wszystkiego dochodzi w kraju o zdecydowanej większości katolickiej. Rząd Daniela Ortegi występuje przeciw Kościołowi od czasu protestów w 2018 r., kiedy to duchowieństwo wsparło miejscową ludność w domaganiu się sprawiedliwości i godnego życia. Po przejęciu z powrotem pełnej kontroli nikaraguański prezydent zaczął powolną, systematyczną działalność mającą na celu wyrugowanie wszelkiego niezależnego życia kościelnego w kraju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-06-16 16:37

Oceń: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nikaragua: ponad tysiąc przypadków prześladowania Kościoła od 2018 roku

Od kwietnia 2018 roku w Nikaragui odnotowano już ponad tysiąc przypadków prześladowania Kościoła przez władze tego środkowoamerykańskiego kraju. Spadek ich liczby w 2025 roku wynika nie z poluzowania antykościelnej polityki, lecz z osłabienia katolickich instytucji - tłumaczy nikaraguańska prawniczka i aktywistka, mieszkająca w USA, Martha Patricia Molina w nowym wydaniu publikacji „Nikaragua: prześladowany Kościół”.

Doliczyła się ona 1010 bezpośrednich ataków, wydalenia z kraju 302 przedstawicieli Kościoła, przywłaszczenia przez państwo co najmniej 36 kościelnych nieruchomości oraz zakazu 16 564 procesji.
CZYTAJ DALEJ

Święty Hieronim - Doktor Kościoła

Drodzy Bracia i Siostry!
CZYTAJ DALEJ

Zapowiedź jubileuszu 700-lecia wschowskiej fary

2025-09-30 18:32

[ TEMATY ]

Konferencja naukowa

Wschowska fara

Karolina Krasowska

Zamek Królewski we Wschowie, prof. Andrzej Legendziewicz z Politechniki Wrocławskiej opowiada o architekturze wschowskiej fary

Zamek Królewski we Wschowie, prof. Andrzej Legendziewicz z Politechniki Wrocławskiej opowiada o architekturze wschowskiej fary

Na Zamku Królewskim we Wschowie odbyła się dwudniowa konferencja zapowiadająca przyszłoroczny jubileusz 700-lecia wschowskiej fary pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

„Siedem wieków wschowskiej fary. Dzieje – ludzie – sztuka” - tak brzmiała pełna nazwa konferencji, która odbyła się 29 i 30 września na Zamku Królewskim we Wschowie. Konferencja została zorganizowana przez parafię pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie oraz Stowarzyszenie Czas A.R.T.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję